لاریجانی: این چیزی که به اسم افشاگری راه افتاده مصداق بداخلاقی است/عده‌ای دنبال اسلام انقلابی بودند

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: چیزی به اسم افشاگری راه افتاده که مصداق بداخلاقی است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، علی لاریجانی در مراسم صدمین سالگرد شهید مطهری که عصر امروز در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد، گفت: اخیراً چیزی به اسم افشاگری راه افتاده که مصداق بد اخلاقی است، در حالی که حفظ آبروی مومن به اندازه رعایت حرمت کعبه اهمیت دارد و این کار خلاف معنویت و اخلاق اسلامی است.

وی با بیان اینکه شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی از جهاتی شبیه شهادت شهید مطهری بود، گفت: شهید مطهری با شهادتش فکرش را به کلی متفاوت از گذشته در صحنه اجتماع روان کرد و از زمان تشییع ایشان انسان می‌دید که فضا متفاوت شده است.

اهم اظهارات رئیس مجلس را به نقل از خبرگزاری‌ها بخوانید: 

- در مورد شهادت حاج قاسم سلیمانی هم دشمنان فکر می‌کردند حرکت انقلاب با ترور ایشان ضربه می خورد و متوقف می شود ولی خون او همه را متحول کرد و عراق و خیلی از کشورها نگاه متفاوتی به رفتار آمریکا پیدا کردند.

-  سال‌ها پیش سردار سلیمانی به من گفت سید حسن نصرالله و عماد مغنیه تهران هستند و می‌خواهند به منزل شما بیایند. آنها شام منزل ما آمدند. در آن جا سردار سلیمانی به من گفت خاطرات شهید مطهری را برایم بگویید. حاج قاسم علقه خاصی به منش و فکر شهید مطهری داشت.

-  شهید مطهری شخصیتی بی نظیر یا کم نظیر در تاریخ معاصر ایران بوده است. ۴۰ سال از شهادت ایشان می‌گذرد و اگر نگاه کلی به افکار ایشان داشته باشیم سه وجه از حیات فکری او جلوه گری می‌کند. اول انتشار آثار متنوع و آموزنده ایشان که هم نیازهای جوانان را مورد توجه داشت و هم بحثهای تطبیقی در مباحث فلسفی داشت که هنوز هم جذاب و ماندگار است. ایشان ۶۰ ساله بود که شهید شد و این حجم از کار علمی در این مدت توفیق بزرگی بود که ایشان داشت و البته همسر محترم ایشان در این توفیق خیلی نقش داشت. آثار ایشان با گذشت ۴۰ سال هنوز هم جذاب و مفید است و حالت کهنگی ندارد و البته فرزندان ایشان وقت زیادی برای احیای آثارش گذاشتند. یکی از توفیقات شهید مطهری این بود که فرزندان ونوه‌های ایشان متدین و علاقه مند به نظام هستند.

- (با اشاره به نقش شهید مطهری به عنوان ایدئولوگ نظام): ایشان انقلاب حرکتی سعادت بخش برای جامعه می دانست و می‌گفت باید برای تداوم آن دغدغه داشته باشیم گمشده انقلاب از نظر ایشان احیای تفکر اسلامی بود. از ابتد ا برخی گروه‌ها و نحله‌ها با این فکر مخالف بودند. عده‌ای هم چپ زدگان اسلامی بودند که چارچوب فکری مارکسیسم را قبول داشتند و می‌خواستند مسائل اسلامی را در آن جانمایی کنند.

- شهید مطهری معتقد بودند انقلاب اسلامی به معنای انقلاب و مبارزه برای برقراری ارزش‌های اسلامی است و مبارزه در آن وسیله است ولی عده‌ای دنبال اسلام انقلابی بودند و مبارزه برایشان هدف بود. گروه فرقان سمبل همین تفکر بودند.

- شهید مطهری اوایل سال ۵۸ به شهادت رسید در حالی که ساختار جمهوری اسلامی  هنوز شکل نگرفته بود اما ایشان بحث‌های در رابطه ساختار دموکراتیک، مردم سالاری، ‌تفکیک قوا و آزادی‌ها داشتند. از نظر ایشان نظام جمهوری اسلامی یک فرمول و شکل است و محتوای آن موجب تداوم انقلاب می‌شود.  در بحث تداوم انقلاب ایشان بر چند محور تاکید داشت که یکی از آنها معنویت بود معنویت در آثار ایشان یک اصل زیربنای برای تداوم انقلاب است و فقط مربوط به حوزه فرهنگی نیست بلکه در حوزه اقتصادی هم همینطور است.  

- (با بیان این که معنویت رکن اصلی تحقق عدالت اجتماعی است): یکی از موضوعات مورد تاکید شهید مطهری استقلال فرهنگی بود. ما چرا در کشور در این زمینه راه طی نشده داریم؟ متاسفانه در نظام برنامه ریزی ما جایگاهی برای این امر وجود ندارد. یکی از تاکیدات شهید مطهری عدم دخالت روحانیت در امور اجرایی بود که فکری بلند مدت و درست است. البته بعد از شهادت شهیدان بهشتی و باهنر و حوادث سال ۶۰ ما ناچار بودیم به این امر روی بیاوریم اما به طور کلی روحانیت باید با مردم باشد تا نفوذ کلام داشته باشد. در کشور ما در این زمینه غفلت‌هایی شده است.

- (با ابراز تاسف از عجین شدن تخریب و توهین با رفتار سیاسی): در بین مراجع اگر کسی از نظر فکری یا سیاسی با مرجع دیگری زوایه داشته باشد خیلی پوشیده حرف می‌زند و پرده دری در این  جا امر رایجی نیست. متاسفانه این رفتار را چپ‌های مارکسیست و منافقین شروع کردند و بعد این امر وارد رفتار سیاسی شد اما اگر روبه علمای سلف را ببیند اینطور نیست.

- (با اشاره به تاکید شهید مطهری بر ضرورت وجود آزادی در کشور): ایشان معتقد بودند که رشد اجتماعی زمانی رخ می‌دهد که آزادی برای افراد وجود داشته باشد. اگر بستر رشد فکری فراگیر شود تکثر ایجاد می‌شود.   امروز و با شرایط رسانه‌ها باید آرایش فراگیر برای مسائل فکری و فرهنگی ایجاد شود. نظر شهید مطهری این است که در این موارد قانون حداقل مداخله را داشته باشد.

- (با اشاره به تاکید شهید مطهری بر شفافیت و روراست بودن با مردم): اگر در کشور می‌خواهیم کاری انجام دهیم پوشیده نگاه داشتن آن از مردم ما را از مسیر حقیقت دور می‌کند اگر رشد می‌خواهیم باید روراست باشیم.

در صورت عدم وجود حساسیت نسبت به عدالت اجتماعی انقلاب اسلامی به خطر می افتد. عدالت اسلامی از نظر شهید مطهری تنها در حوزه اقتصاد نیست بلکه حوزه علم و فرهنگ را هم شامل می‌شود ما در این زمینه راه طی نشده و کاستی داریم.

- نظام جمهوری اسلامی در زمینه استقلال سیاسی و توجه به وضع مسلمانان خصوصا فلسطین کار دقیق انجام داده است. ما در این باره به غایت خوب عمل کردیم و کمبودی نداریم. این جمهوری اسلامی است که در مورد فلسطین می‌تواند شرایط را عوض کند وگرنه کشورهای دیگر برای طرح  معامله قرن خم شدند و حاضرند پولش را هم بدهند. در طول سال‌ها طرح‌های زیادی در این باره داده شده که این بدترینش بوده است.

- ما نیازمند این هستیم که در حوزه فرهنگ مکتب داشته باشیم. در حال حاضر هنرمندان ارزشمند و آثار فاخری داریم ولی باید کار فیلسوفانه انجام شود.

- (با اشاره به هشدار شهید مطهری نسبت به آینده و رخنه فرصت طلبان): ایشان معتقد است این نفوذ نهضت را  از درون پوچ می‌کند. ایشان برای حکومت دغدغه داشت و معتقد بود ما باید در حوزه اقتصاد نظریه داشته باشیم. در این زمینه کم کاری شده و ما نیازمند این هستیم که براساس یک تئوری به سمت توسعه حرکت کنیم. این امر نیازمند کار پخته علمی و نظریه پردازی است. دشمن در اوایل انقلاب افرادی مثل شهید مطهری را درست نشانه گرفت و حالا ما در این زمینه نقص، کاستی و راه طی نشده داریم.

- (با اشاره به اجرای اثر گلریز برای شهید مطهری): این کار ماندگاری بود. مرحوم والد ما از مراجع بود و مراجع هم غالبا در مورد موسیقی احتیاط می‌کنند اما ایشان به من گفته بود موسیقی شهید مطهری را بگذارید که مرتب گوش کنم و همین کار را هم می کرد. این موسیقی متفاوتی است و یک بار هم خدمت امام اجرا شده بود.

۲۱۷۲۱۷

کد خبر 1348442

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =