عربستان به هیات ایرانی ویزا نداد/واکنش موسوی

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: دولت عربستان از مشارکت هیأت جمهوری اسلامی ایران در نشست بررسی طرح معامله قرن در مقر سازمان همکاری اسلامی در جده جلوگیری کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در توضیح جلوگیری دولت عربستان از مشارکت کشورمان در نشست سازمان همکاری اسلامی در جده اظهار داشت: بدنبال رونمایی طرح صهیونیستی موسوم به "معامله قرن" از سوی رئیس جمهور آمریکا، به پیشنهاد دولت خودگردان فلسطین و دعوت دبیرکل سازمان همکاری اسلامی قرار شد نشست فوق العاده کمیته اجرایی این سازمان در سطح وزیران امور خارجه کشورهای عضو در روز دوشنبه مورخ ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ در مقر دبیرخانه سازمان در جده عربستان به منظور بررسی این طرح و موضعگیری در خصوص آن برگزار شود.

موسوی افزود: با اینکه دبیرکل سازمان همکاری اسلامی از جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان یکی از اعضای فعال سازمان به منظور شرکت در نشست جده دعوت بعمل آورده است ولی دولت عربستان سعودی - که میزبانی دبیرخانه سازمان در جده را بعهده دارد - با نقض تعهدات صریح دولت میزبان این سازمان بین المللی و اصول بدیهی مصرح در روش کار این سازمان‌ها از جمله ضرورت تضمین مشارکت آزاد و بدون محدودیت دولت‌های عضو در کلیه فعالیت‌های سازمان، تا آخرین ساعات پیش از برگزاری این نشست از اعطای روادید به هیأت جمهوری اسلامی ایران به ریاست حسین جابری انصاری معاون وزیر امور خارجه خودداری کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه تصریح کرد: روند عدم مشارکت دهی هیأتهای نمایندگی برخی از کشورهای عضو از جمله جمهوری اسلامی ایران در نشستها و اجلاسیه های سازمان همکاری اسلامی که در جده مقر دبیرخانه آن برگزار می شود، طی ماههای گذشته از سوی عربستان سعودی تشدید شده است.

موسوی افزود: این رویکرد دولت عربستان مورد نکوهش برخی از کشورهای عضو قرار گرفته که این کشور را به سوء استفاده از میزبانی این سازمان بین المللی و بهره برداری نامطلوب از آن در جهت تأمین منافع و مطامع سیاسی خود متهم نموده اند.

موسوی در خاتمه تاکید کرد: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن ارسال یک یادداشت اعتراض رسمی به دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی که متن آن میان اعضای سازمان هم توزیع خواهد شد، با اشاره به سوء استفاده عربستان از میزبانی مقر سازمان به منظور کارشکنی در ادامه روند فعالیت‌های آن، از جمله از طریق ایجاد محدودیت در مشارکت آزادانه دولت‌های عضو در نشست‌های سازمان در جده به ویژه در موضوع مهمی مانند فلسطین، اعلام می کند شایستگی این رژیم برای ادامه میزبانی مقر سازمان همکاری اسلامی مورد تردید جدی قرار گرفته است.

310 310

کد خبر 1348478

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 16
 • IR ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  8
  ... به صاحابش می ره قضیه عربستان و امریکاست. خیلی موضوع مهمی نیست و به نظر من باید کم کم عربستان را از معادلات کشورهای اسلامی کنار گذاشت
 • سعید NL ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  0
  شاید اینطوری اجماعی بین شرکت کنندگان علیه این طرح شکل بگیره. موضع گیری ایران علیه اسرائیل میتونه اعراب رو به سمت اسرائیل سوق بده
 • IR ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  17
  سعودی ها از خودش اختیاری ندارند. آمریکا و صهیونیستها دستور دادند که چنین شود.
 • احمد IR ۲۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  0
  یواش یواش داریم مثل سریال جومونگ میشه. باید بریم از اوکجه چیز بیاریم.دیگه عربستان هم
 • IR ۲۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  0
  یک موشک کنار مجلسش ن بزنید تا بفهمن این معامله اصلا وجود خارجی نداره وامکان پذیر نیست عربستان بدن به يهوديها فلسطین برگردونن اگر بخشنده ای از جیب خود ببخش
 • IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  0
  بهتر مگر ما با انها کاری داریم که پول به عراق و امریکا واسراییل می دهند تابه ما حمله کنند
 • IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  0
  هه سفارتشو ک فتح کردید ب انزوای امروزمان و تحویل دودستی همسایگان ب اسراییل و امریکا فکر نکردید
 • IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  0
  يك گوشمالي ميخواد
 • م IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  0
  خاک بر سرشون ک باید آمریکا براشون تصمیم بگیره عربستان داره ب دوره جاهلیت برمیگرده هر چند از دوران جاهلیت تا الان تغییر چندانی نکرده
 • محمود IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  0
  ز شیر شتر خوردن و سوسمار عرب را به جایی است رسیدست کار که تاج کیانی کند آرزو تفو بر تو ای چرخ گردون تفو هر که گفته باید به خط زر بنویسند: اگر عربستان نابود شود خیانت نابود می شود!
 • مهدی IR ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  0
  اینها را چند وقتی تحویلشان نگیرید