اظهارات مهم ربیعی درباره انتخابات، کرونا و سقوط هواپیمای اوکراینی

سخنگوی دولت گفت: انتخابات در تمام دوره‌های خود از اهمیت ویژه برخوردار بوده، اما تردید نکنیم که امروز انتخابات بیش از هر زمان دیگری در تاریخ جمهوری اسلامی ضرورت و اهمیت دارد.

به گزارش خبرآنلاین، علی ربیعی، سخنگوی دولت، ظهر امروز( دوشنبه) در نشست خبری با اهالی رسانه ضمن گرامیداشت و تبریک چهل یکمین جشن پیروزی انقلاب اسلامی و چهلمین سالگرد تاسیس نهادهای مردم سالار جمهوری اسلامی ایران، گفت: چهل سالی که پایان زمستان و بهار انتخابات و نهادسازی برای ایرانی آباد را باید به جشن بنشینیم. همراهی مردم و امام خمینی(ره) بزرگ توانست به قرن‌ها نظام شاهنشاهی پایان دهد.

وی عنوان کرد: استقرار جمهوری اسلامی ایران با حکم شخص یا گروهی خاص اتفاق نیفتاد بلکه یک خواست عمومی بود و با رهبری امام خمینی(ره) صورت گرفت و در این خواست، استقلال و آزادی و جمهوریت متبلور شد و همه اینها با روح اسلامیت در جمهوری اسلامی در هم آمیخت.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه ما در تبیین چرایی و علت انقلاب اسلامی کوتاهی کردیم و نتوانستیم برای نسل های جدید به درستی سخن بگوییم که چرا در این کشور انقلاب شد، گفت: این امر فرصتی را برای سوء استفاده فرصت‌طلبان ایجاد کرد که حتی از انقلاب پروژه سازی کنند. انقلاب یک قاعده عظیم و قانونمند اجتماعی بود و رژیم سلطنت هیچ راهی جز سقوط نداشت.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از باشگاه خبرنگاران، مهر، ایسنا و فارس بخوانید؛

* (با تاکید به حضور حداکثری مردم در انتخابات): انتخابات به عنوان یکی از ارکان نظام جمهوری اسلامی بستری برای تصمیم‌گیری مردم در اداره کشور است. انتخابات در تمام دوره‌های خود از اهمیت ویژه برخوردار بوده است. اما تردید نکنیم که شرایط امروز بیش از هر زمان دیگری در تاریخ جمهوری اسلامی ایران حساسیت و ضرورت‌های خاص دارد.

* شاید در هیچ دوره‌ای فشارهای بین‌المللی برای در تنگنا گذاشتن مردم به اندازه این روزها نبوده است. تحریم‌های آمریکا و تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران بی‌سابقه و مستقیم زندگی روزمره مردم را هدف قرار داده است.همه باید در پای صندوق‌های رای حضور داشته باشیم؛ مطالبی که این روزها رییس جمهور و من به عنوان دولت گفته ایم در همین راستا بوده است. انقلاب اسلامی با حضور مردم به پیروزی رسید.

* معتقدیم امروز نشان مقاومت در برابر اقدام برای فروپاشی ایران و نیز نشان تداوم صندوق، تعیین کننده همه امور در آینده ایران خواهد بود همین حضور می‌تواند تداوم داشته باشد و انتخابات به عنوان یکی از ارکان نظام، بستر حضور مردم است.حضور همه ما در پای صندوق های رای است. دولت به عنوان مجری انتخابات همه تلاش خود را برای فراهم آوردن چنین بستری بکار خواهد بست.

* بستری که انتخابات با سلامت و امنیت کامل صورت پذیرد. اگرچه برخی جریان‌های سیاسی و اجتماعی سابقه‌دار، انتقادها، نگرانی‌هایی برای امکان حضور همه تنوع‌های سیاسی را در این انتخابات ابراز کرده‌اند.

* با احترام به این دغدغه‌ها و نگرانی‌ها، ما معتقدیم که حضور معنادار برای پاسخ به این تهدیدات و حفظ ارزش‌های صندوق‌ها در شرایط فعلی الزامی است. همه باید در پای صندوق های رای حضر داشته باشیم. چه منتقدین و چه آنهایی که نگران هستند.

سخنان رئیس جمهور در راستای حضور حداکثری در انتخابات است

* (در مورد اظهارات اخیر رئیس جمهور پیرامون مساله انتخابات): چه شخص رییس جمهوری و چه سایر اعضای دولت و من هم به عنوان سخنگو، مطالبی را که در این روزها مطرح کردیم، همه در همین جهت(حضور مردم در انتخابات)  بوده است.

* همه در راستای تقویت، دلسوزی برای ایران عزیز و انقلاب عظیم بوده است. چرا که باور ما بر این است که هر چه انتخابات پرشورتر، باشکوه‌تر و با تنوع بیشتری برگزار شود این مهم بهتر به‌دست می‌آید. بنابر این بر این اعتقادیم که هر چه چقدر صدای مردم در داخل کشور بلندتر باشد و بیشتر شنیده شود صدای بیگانه و صدایی که خیر ملت ایران را هرگز نمی‌خواهد از بیرون و رسانه های وابسته به آنها کمتر و یا اساسا شنیده نخواهد شد.

* ما بهترین مسیر برای شنیده شدن صدای مردم را صندوق انتخابات می‌دانیم. دولت معتقد به حضور گسترده مردم در پای صندوق‌های رای است.از همگان دعوت می‌کنیم حتی آنان که از وضعیتی نارضایتی دارند با اعتقاد به تلاش برای منافع ملی و اعتلای کشور به مشارکت و حضور معنادار در این برهه درانتخابات بپردازند.ما بر انتخاباتی سالم، پرشور و با حضور همه سلایق و مشارکت گسترده مردم تاکید داریم و معتقد هستیم که نهادهای زیربط باید مساعدت و کمک کنند که همه گرایش ها احساس کنند که سهمی در این انتخابات دارند.

* هر چند هر نوع تصمیمی که اتخاذ بشود، دولت آن چیزی را که به مصلحت می داند، حضور پر شور مردم در پای صندوق های رای است.

طرح معامله قرن ثبات سازی را برای رژیم صهیونسیتی فراهم می‌کند

* {با اشاره به موضوع معامله قرن}: این طرح صلح ادعایی یک نوع فشار به کشورهای منطقه و ثبات سازی را برای رژیم صهیونسیتی فراهم می‌کند و دین دولت مردان آمریکا به لابی های اسرائیلی را پاسخ می دهد و نشان از این دارد که آنان حق مظلومان را به رسمیت نمی شناسند و بر طبل اشغالگری می‌کوبند و طرحی که در آن ذی نفعان که ملت فلسطین باشند حضور نداشته باشند هیچ مشروعیتی ندارد و در آن هیچ نامی از دولت مستقل فلسطین نیست بلکه از مجمع الجزایری تحت اشغال رژیم صهیونسیتی یاد می کند با گستاخی اشغالگری های جدید را در قالب طرح نامشروع به رسمیت می شناسد.

تردید نداریم که دولت و مردم چین برکرونا غلبه می کنند

*با پدیده تهدید سلامت جهانی رو به رو هستیم، ویروس جهانی کرونا پیش از هرچیز یک تهدید و یک معضل سلامت جهانی است و تردید نداریم که دولت و مردم چین بر این تهدید غلبه می کنند. دولت چین پیش از این هم تجربه مقابله با بیماری های واگیر را داشته است.

* دولت چین همه تلاش خود را برای جلوگیری از این بحران ادامه می‌دهد و واقعیت این است که همه دولت‌ها باید برای مقابله با این ویروس فعالیت کنند و دولت ایران هم همین کار را می کند آن هم در حالی که دولت آمریکا فرصتی برای سودجویی و کاسبی از این ویروس را یافته و از شیوع آن ابراز خرسندی می کند.

* ما با این بحران هم همدردی و همراهی می‌کنیم و آمادگی خود را برای هرگونه همکاری با دولت چین اعلام می‌داریم و در عین حال تاکید می‌کنیم که دولت جمهوری اسلامی توجه به سلامت شهروندان خود را در راس امور می داند و جان یک ایرانی برای ما اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.

* {با اشاره به تلاش های وزارت بهداشت و دولت برای جلوگیری از ورود این ویروس به کشور}: تصمیم گرفته شد که به صورت موقت تا زمانی که کشور سطح ملی آمادگی لازم برای کنترل و جلوگیری از ورود این ویروس به کشور را به طور کامل به دست آورد ، پروازهای مستقیم به چین و بالعکس به حالت تعلیق در آید.

ایرانیان حاضر در چین به تهران منتقل خواهند شد

* فروش بلیت جدید همان شب متوقف شد و مقرر شد پروازهایی که در مسیر هستند و پروازهایی که بلیت شان فروخته شده است با تمام امکانات پزشکی و قرنطینه های لازم انجام شود و مجوز یک پرواز اختصاصی برای انتقال ایرانیان حاضر در چین اتخاذ شد اما به دلیل مشکلاتی که در آن استان وجود داشت به تاخیر افتاد و در پایان روز سه‌شنبه این پرواز ایرانیان حاضر در چین را به تهران منتقل خواهد کرد.

* این پرواز با تیم پزشکی انجام می‌شود و افراد ایزوله خواهند شد و تصاویری که از پروازهای سایر کشورها منتشر شده نیز متوقف می‌شوند. آنها پروازهای ترانزیتی بودند که ربطی به پروازهای ما نداشتند و از قبل پیش بینی شده‌ بودند ما هیچ پرواز جدیدی را پس از انجام پرواز روز سه‌شنبه برای انتقال ایرانیان به کشور نخواهیم داشت.

درباره کرونا جزء کشورهایی بودیم که با تفکر تصمیم اتخاذ کردیم

* تصمیمات درستی اتخاذ کردیم و جزء کشورهایی بودیم که با تفکر تصمیم اتخاذ کردیم و تمام پروازهایی که ترانزیت بود یا جزء پروازهای قبلی بود هیچکدام بعد از تصمیم گیری ما نبوده بلکه قبل از آن بوده و ما ناچار بودیم با کنترل بهداشتی و قرنطینه سازی این کار را انجام دهیم که انجام هم شد.

* {در پاسخ به پرسشی درباره معرفی وزیر جهاد کشاورزی}: ایشان قبل از پایان مهلت قانونی معرفی خواهد شد. ما زمان قانونی داریم و اگر بتوانیم در این موقع به جمع‌بندی برسیم - که تاکنون حداقل بحث معرفی شش نفر مطرح است - و بررسی‌ها انجام شوند، حتما در مهلت قانونی وزیر مشخص و معرفی خواهد شد.این وزارتخانه بسیار مهمی برای ما است و در این دوره به خصوص با توجه به بحثی که در اقلام مواد غذایی کشور داریم، یکی از شاخص‌های مهم ما بهداشت مسائل غذایی و دائمی است و از این جهت وزارت کشاورزی برای ما بسیار مهم است. قطعاً دولت سعی خواهد کرد فردی کارکشته، پیگیر و متخصص را برای آن معرفی کند.

* {در پاسخ به این سوال که‌ آیا با مجلس هم در این زمینه مشورت کرده‌اید}: اطلاعی ندارم. اما اگر فرد مذکور نهایی شود حتماً مشورت هم انجام می‌شود. لازم نیست درباره افرادی که بحث می‌شوند از حالا مشورت شود. هر فردی مشخص شود حتماً آقای دکتر امیری این مسئولیت امر را برعهده خواهند داشت.

* {در پاسخ به پرسشی درباره بخشنامه رییس قوه قضاییه مبنی بر امکان فعالیت شاغلان بخش صوت و تصویری با اخذ مجوز صداوسیما و اینکه فعالان بخش خصوصی معتقدند این بخشنامه سازمان رقیب و اصلی را به عنوان ناظر و مجوزدهنده قرار می‌دهد}: پاسخ من همان پاسخ رییس جمهوری است که تعیین مصادیق به شورای‌عالی فضای مجازی واگذار شده است. در این باره با ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی هم صحبت شد که وی هم با کنش بسیار خوب اجتماعی، تمام ذی نفعان را دعوت می‌کند تا نحوه تعیین مصادیق و اجرا تشریح شود. در مواردی به شکل واضح مسئولیت با سازمان صداوسیماست و مواردی را شورای عالی فضای مجازی تعیین می‌کند.

* {درباره ابراز نظر برخی افراد درباره جایگزینی اینترنت با ایران‌نت}: افراد در بیان دیدگاه‌های خود آزاد هستند اما این نظر شخصی بوده است و به معنای موضع دولت و شورای عالی فضای مجازی نیست. برای آنکه آمریکا به سایت‌های داخلی دست‌اندازی نکند از سوی مرکز ملی و شورای‌عالی فضای مجازی و وزارت ارتباطات تمهیداتی اندیشیده‌ شده است و مرتب به روز می‌شود و نیاز به تعریف جدیدی ندارد. تمرکز ما هم بر اجرای اقدامات باقی مانده برای شبکه ملی ارتباطات است و این موضوع هم ارتباطی با جایگزینی اینترنت ندارد.

پس از توضیحات سپاه هیچ مسئولیتی متوجه شورای عالی امنیت درباره پرواز اوکراین نیست

* پس از حادثه تلخ هواپیمای اوکراینی نخواستم به این موضوع برگردم و با توجه به این که شورای عالی امنیت ملی مسئول مجوز پرواز در آسمان ایران است، من پس از آن توضیح ندادم زیرا یکبار هم دوستان سپاه صادقانه این موضوع را توضیح دادند و پس از آن هیچ مسئولیتی متوجه شورای عالی امنیت ملی نیست، این شورا مسئول هماهنگی سیاست‌های کلی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با سیاست‌های امنیتی کشور است و مجوز پرواز در آسمان ایران از وظایف پدافند بوده است.

* اشکال در نظام اطلاع رسانی کشور یک نقص جدی است و متاسفانه از این موضوع  آسیب خوردیم، باید تلاش زیادی بکنیم تا اعتماد داخلی را افزایش دهیم؛ ما همه باید به یکدیگر اعتماد کنیم که این هم در سایه این است که در تجارب خود همه موارد را صادقانه با مردم بیان کنیم که دولت تعهد اخلاقی، دینی و ملی خود را می‌داند.

روپایی در التزام به تعهداتشان در برجام نیست. امیدواریم که این نخستین گام یک کشورهای اروپایی در نشان دادن شهامت در برابر زورگویی‌های آمریکا امتداد داشته باشد و همه اروپایی‌ها به تعهداتشان برگردند.

از تلاش‌های سوییس هم برای ارسال دارو تشکر می‌کنیم

* جالب است که آمریکا در کمال وقاحت و دورویی حمایت خود را از این سازوکار اعلام کرده و اساسا توجهی ندارد که نفس ضرورت چنین کانالی برای ارسال دارو و مواد غذایی به اقدام ظالمانه خود آمریکا برمی‌گردد. آمریکایی‌ها تا به حال عنوان می‌کردند که ما تحریم نکردیم و این موضوع را به داخل کشور ما فرافکنی می‌کردند و به طور مثال می‌گفتند ایران با ارز دارو کار دیگری انجام می‌دهد و به دنبال عملیات روانی روی این مساله بودند اما این اقدام آمریکایی‌ها نشان داد که خود آنها این تحریم را آغاز کرده بودند و به بازار دارو و موادغذایی مردم ایران آسیب‌رسانده‌اند که قطعا مصداق جنایت علیه بشریت است و ما این حق را برای خودمان قائل هستیم که همواره این موضوع را تحت پیگرد قرار دهیم.

* ما از تلاش‌های سوییس هم برای ارسال دارو تشکر می‌کنیم. و البته لازم می‌دانم این را بگویم که این پول‌ها متعلق به خودمان بوده و خریداری‌هایی انجام گرفته بوده اما اجازه ارسال آن به داخل کشور داده نمی‌شد. البته تلاش‌ها و اقدامات کشوری به همین اندازه نیز برای ما حائز اهمیت و قابل تقدیر است اما آنچه که مورد انتظار ما است، پایبندی اروپا و کناررفتن تحریم‌های ظالمانه از جمله تحریم‌های غذایی و دارویی کشور و سایر اقلامی است که به زندگی روزمره مردم گره خورده است.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1348662

برچسب‌ها