امریکا برای مقابله با روسیه خطر جنگ هسته ای را بالا برد

تسنیم نوشت: پنتاگون اعلام کرد به منظور بازدارندگی روسیه، موشک‌های هسته‌ای کم قدرت در زیردریایی‌های آمریکایی مستقر شده‌اند، در حالی‌که به عقیده کارشناسان، این اقدام باعث کاهش آستانه استفاده از سلاح‌های هسته‌ای و افزایش خطر جنگ اتمی می‌شود.

روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، امروز نوشت: مقامات پنتاگون اعلام کردند که نیروی دریایی ایالات متحده موشک‌های هسته‌ای کم قدرتی را در زیردریایی‌ها خود به منظور "بازدارندگی" مخالفان این کشور، مانند روسیه، مستقر کرده است.

"جان رود" معاون وزیر دفاع آمریکا در امور سیاسی در این باره گفت: «این پتانسیل اضافی قدرت بازدارندگی ما را تقویت کرده و امکان استفاده از تسلیحات راهبردی سریع تر، پایدارتر و کم توان را برای ایالات متحده فراهم می‌کند.»

به گفته وی، استقرار موشک‌های جدید هسته‌ای در زیردریایی‌ها باید به دشمنان بالقوه واشنگتن نشان دهد که ایالات متحده آمادگی خود برای پاسخگویی به هرگونه تهدیدی را حفظ کرده است.

پیش از این، فدراسیون دانشمندان آمریکایی (FAS) از استقرار موشک‌های بالستیک Trident با کلاهک هسته‌ای کم توان W76-2 در زیردریایی تنسی خبر داده بود. بر اساس این اطلاعات، هر یک از این کلاهک‌ها ظرفیتی پنج کیلوتن دارند ، می توان چندین کلاهک در یک موشک مستقر کرد.

طبق اخبار منتشره در خبرگزاری رویترز، کارشناسان در این مسئله با هم اتفاق نظر دارند که استقرار چنین موشک‌هایی در زیردریایی‌های نیروی دریایی آمریکا، به پایین آمدن آستانه استفاده از سلاح‌های هسته‌ای کمک کرده و خطر بروز درگیری هسته‌ای در جهان را افزایش می‌دهد.

به گفته آنها، ایالات متحده آمریکا در حال حاضر هم دارای سلاح هسته‌ای با قدرت کم برای پرتاب‌های هوایی است و منتقدین می گویند که این توانایی باید کافی باشد.

رویترز یادآور شده است: تسلیحات هسته‌ای کم توان، از قدرت کمتر از 20 کیلوتن برخوردارند. بمب اتمی که بر روی هیروشیما ریخته شد ، تقریباً همان قدرت انفجاری را داشت.

312 310

کد خبر 1349349

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =