رایزنی واشنگتن با بغداد در مورد استقرار سامانه پاتریوت

ایرنا نوشت:خروج نیروهای بیگانه، پاسخ به حملات موشکی و استقرار سامانه دفاع هوایی پاتریوت از جمله برجسته ترین موضوع های مطرح شده در سفر «فرانک مک کنزی» فرمانده سنتکام به بغداد و دیدار با مقام‌های عراقی بود.

رییس ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) شامگاه دیروز سه‌شنبه در سفر به بغداد با برهم صالح رییس جمهوری، عادل عبدالمهدی نخست وزیر دولت پیشبرد امور و محمد الحلبوسی جداگانه دیدار کرد.

یک مقام آگاه عراقی در این مورد گفت که ژنرال آمریکایی چندین نامه را در بغداد به رییس جمهوری عراق در مورد تعدادی از مسائل تحویل داد.

مک کنزی در این دیدار افزوده که بحث درباره تصمیم پارلمان برای خارج کردن نیروهای بیگانه از عراق باید با مقام‌های آمریکایی در واشنگتن مطرح شود.

این منبع اعلام کرد که آمریکایی‌ها شب گذشته به طور رسمی به عراق اطلاع دادند که با استقرار سامانه دفاع هوایی پاتریوت قصد دارند با موشک‌ها و حملات هوایی احتمالی علیه حدود پنج هزار سرباز آمریکایی حاضر در چندین پایگاه عراق مقابله کنند.

فرمانده سنتکام همچنین درباره موضوع جنگنده‌های اف -۱۶ عراق نیز بحث کرده که واشنگتن حدود یک ماه پیش ارائه پشتیبانی فنی از آنها را متوقف کرد.

این منبع تأکید کرد که آمریکایی‌ها در وهله نخست از این موضوع برای اعمال فشار بر دولت عراق استفاده می‌کنند زیرا عمده زرادخانه نظامی عراق در زمان کنونی آمریکایی است.

پارلمان عراق پنجم ژانویه ماه میلادی گذشته به طرح خروج نیروهای بیگانه از خاک این کشور رای داد.

خروج نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین المللی یکی از مطالبات مهم مردم عراق، گروه‌ها، شخصیت‌ها و احزاب سیاسی این کشور است.

310311

کد خبر 1349542

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۷
  0
  مرگ بر امریکا حضور تروریست های امریکائی برای منطقه سم است،مگر قرار نبود گورشان را از عراق گم کنند ،تازه دارند پاتریوت می آورند؟
 • رحمن IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۷
  0
  عراق و عراقی ها بدانند پاتریوت یک گلوله بسمت هواپیما و پهباد اسرائیلی نخواهد شلیک کرد .لذا پاتریوت فقط بر علیه ایران است و مقاومت لذا دولت عراق نباید مثل عربستان بازیچه آمریکا و غرب شود بعد خنده دار تر پولش را هم با عراق حساب میکند.‌