پاسخ به دموکرات ها: «ترامپ تا ابد»!

تلاش دموکرات ها به رهبری پلوسی پس از مدت ها کارساز نبود و با رأی شب گذشته سنا ماجرای استیضاح ترامپ به طور رسمی پایان یافت.

ابوالفضل خدائی: پس از ماجرای جنجالی مکالمه تلفنی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با همتای اوکراینی و درخواست از زلسنکی برای تحقیق درباره جو بایدن و پسرش برای اثبات فساد مالی آنها، دموکرات ها روند استیضاح ترامپ را کلید زدند و در چندین جلسه پرونده ترامپ مورد بررسی قرار گرفت و افراد مختلفی با حضور در این جلسات شهادت دادند. جنجالی ترین بخش این ماجرا افشاگری های جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق بود که در روزهای اخیر تنش ها بین او و ترامپ به شکل بی سابقه ای بالا گرفت. اما سرانجام پس از کش و قوس های فراوان پیروزی از آن ترامپ شد و تلاش های پلوسی و تیمش بی ثمر ماند. سنای آمریکا در جلسه‌ای که برای رأی‌گیری در خصوص استیضاح رییس‌جمهور این کشور برگزار کرد، رأی به عدم استیضاح داد و بدین ترتیب دونالد ترامپ از اتهامات وارد شده تبرئه شد و همچنان رییس جمهور آمریکا ماند.

بر همین اساس سناتورهای آمریکا مجرم بودن ترامپ بر اساس این دو بند را به رأی گذاشتند که در جریان آن رییس‌جمهوری آمریکا به ترتیب با ۵۲ و ۵۳ رأی جمهوری‌خواهان تبرئه شد.

رای‌گیری در مجلس سنای آمریکا در خصوص اولین بند استیضاح ترامپ انجام شد که در آن ۵۲ سناتور به گناهکار نبودن ترامپ رای دادند و ۴۸ سناتور او را گناهکار دانستند. بر این اساس ترامپ از بند اول استیضاح تبرئه شد.

بند دوم استیضاح ترامپ هم رای نیاورد. در پایان رای‌گیری در خصوص بند دوم استیضاح، ۵۳ سناتور آمریکایی ترامپ را گناهکار ندانستند و ۴۷ سناتور او را گناهکار خواندند. ترامپ از دومین بند استیضاح هم تبرئه شد.

با رأی‌گیری سنا بدین ترتیب پرونده استیضاح رییس‌جمهوری آمریکا بسته شد. نتایج رأی‌گیری حاکی است سناتورهای جمهوری‌خواه به اتفاق رأی به عدم استیضاح داده‌اند.

نتایج رأی‌گیری در سنا نشان‌ می‌دهد تمامی جمهوری‌خواهان رأی به عدم استیضاح ترامپ داده‌اند؛ به استثنای میت رامنی که تنها در بند نخست رأی به استیضاح داده است.

اما این رأی سنا با واکنش های متفاوتی از سوی مقام ها و چهره های سیاسی آمریکا روبرو بوده است. که در ادامه برخی از آنها را می خوانید:

چاک شومر  رهبر اقلیت دموکرات در سنا در واکنش به تبرئه ترامپ در سنا این رای‌گیری را بی ارزش دانست. او با انتشار ویدئویی خطاب به آمریکایی ها گفت که امیدشان را از دست ندهند.

شومر همچنین با انتشار گزارش جدیدی از سی ان ان درباره اوکراین گیت اضافه کرد که اطلاعات و شواهد جدید آشکار خواهند شد و جمهوری خواهان باید بابت رأی خود برای تبرئه ترامپ پاسخگو باشند.

جیم ریش، رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در توئیتی نوشت که به تبرئه رئیس جمهور آمریکا رای داده و امیدوار است با پایان استیضاح، او به کار مهم برای مردم آیداهو که او را به سنا فرستاده‌اند، باز گردد.

در سویی دیگر باب منندز مقام ارشد دموکرات در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نیز با انتقاد از ترامپ نوشت: دادگاهی که فاقد شاهد و اسناد باشد، یک محاکمه عادلانه نیست.

تد کروز سناتور جمهوری خواه با اعلام رای‌اش، نوشت بعد از چهارماه تلاش نانسی پلوسی و آدام شیف، استیضاح به پایان رسیده است. کروز همچنین افزود: به نمایندگی از ۲۸ میلیون نفر از مردم تگزاس و همه آمریکایی ها او در دفاع از قانون اساسی، به تبرئه پرزیدنت ترامپ رای داد.

برنی سندرز سناتور ورمونت و از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که یکی از مخالفان سرسخت ترامپ به شمار می رود با انتشار توئیتی نوشت: به محکومیت ترامپ در جریان استیضاح رای داده است. او افزود: متاسفانه رئیس جمهوری داریم که خود را بالاتر از قانون می‌بیند.

سندرز همچنین با انتشار توئیت های دیگر نسبت به تصمیم جمهوری خواهان در تبرئه ترامپ انتقاد کرده و آن را روزی غمگین و خطرناک در تاریخ آمریکا تلقی کرده است. وی همچنین اقدام جمهوری خواهان را سرپیچی از قانون دانست و آنها را متهم کرد که مانع از شهادت شاهدان در قضیه اوکراین گیت شده اند.

مارکو روبیو سناتور جمهوری خواه دیگر در واکنش به رأی سنا نوشت: این تبرئه یک یادآور خوب است که بدانیم اصول بر سیاست کشور و بر حزب تقدم دارد.

الیزابت وارن سناتور دموکرات و از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به تبرئه ترامپ واکنش نشان داد و از آن به عنوان یک روز شرم آور برای سنای آمریکا و همچنین روزی غم انگیز برای قانون اساسی یاد کرد و نوشت: ما برای دولتی می‌جنگیم که به جای فقط افراد ثروتمند، قدرتمند و فاسد، برای همه کار کند. وی همچنین ادامه داد که مردم تسلیم نخواهند شد.

تام کاتن سناتور تندروی جمهوری خواه که نیز با انتشار توئیتی که دموکرات ها در سال انتخابات ریاست جمهوری می خواستند انبوهی از اتهامات را به ترامپ وارد کنند. وی ادامه داد که دموکرات ها در جستجوی حقیقت نبودند بلکه خواستار تببیه کردن رئیس جمهوری بودند که از آن بیزار بودند.

لیندسی گراهام سناتور دیگر جمهوری خواه نیز در توئیتی با انتشار ویدیوی سخنرانی خود در سنا نوشت که به هر دو بند استیضاح رای منفی داده است. گراهام در توئیتی دیگر نوشته است: متاسفانه تردید دارم که همکاران دموکراتم که به شکل نامحدودی از رئیس جمهور ترامپ تنفر دارند توانایی ادامه دادن داشته باشند. وی در تازه ترین توئیت خود نوشت: رئیس جمهوری آمریکا  امروز توسط سنا تبرئه شد و در ماه نوامبر توسط مردم تبرئه و برای دومین بار انتخاب خواهد شد.

هیلاری کلینتون منتقد سرسخت و رقیب ترامپ در دور گذشته انتخابات نیز در توئیترش نوشت: وقتی داداگاه استیضاح ترامپ آغاز شد جمهوری خواهان قسم خوردند که از قانون اساسی آمریکا دفاع کنند؛ حالا 52 تن از آنها به ما و آن سوگند خیانت کردند. ما در حال ورود به قلمروی خطرناکی از دموکراسی هستیم.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز با انتشار ویدیویی از سخنرانی خود در پنسیلوانیا به تبرئه ترامپ واکنش نشان داد و گفت این استیضاح به پایان رسیده است. او در واکنش به تشویق حضار گفت که بله، چهارسال دیگر نیز باید پرزیدنت ترامپ رئیس جمهور باشد.

اما نوبت به واکنش نانسی پلوسی رسید.  رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز بعد از رد طرح استیضاح ترامپ، با صدور بیانیه‌ای اقدامات میچ مکانل رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا را محکوم و او را رهبری سرکش خواند و در عین حال ترامپ و جمهوریخواهان سنا را به عادی‌سازی بی‌قانونی در کشور متهم کرد.وی نوشت: بنیانگذاران ما به دنبال حفاظت از یک رئیس جمهوری سرکش هستند و آن‌ها هرگز تصور نمی‌کردند که در عین حال یک رهبر سرکشگر (مکانل) در سنا داشته باشند که ناجوانمردانه از وظیفه خود برای حمایت از قانون اساسی چشم پوشی کند.  


پلوسی همچنین با انتقاد از جمهوریخواهان مجلس سنا به دلیل رأی مخالف برای ورود شاهدان و اسناد اضافی در دادگاه، افزود: ترامپ اکنون در حالی در مورد تبرئه‌اش به خود می‌بالد که مجلس سنا با سرکوب شواهد و رد ابتدایی‌ترین عناصر یک روند عادلانه قضایی، خود را به همدستان مایل به سرپوش گذاشتن اتهامات ترامپ تبدیل کرد.پلوسی همچنین نوشت که ترامپ با چنگ و دندان مانع عمومی شدن هزاران اسناد شد.

مایکل بلومبرگ شهردار پیشین نیویورک و از دیگر نامزدهای ریاست جمهوری، در توئیتی نوشت: روند برگزاری محاکمه ترامپ در سنا یک بازی و معما و این رای سنا مایه ننگ آمریکا خواهد بود. ما باید در انتخابات ۲۰۲۰ کاری را انجام دهیم که جمهوریخواهان مجلس سنا حاضر به انجام آن نشدند و شجاعت انجامش را نداشتند: رای دادن برای برکناری یک رئیس جمهور قانون‌گریز و بی پروا می‌توانست تغییر این فصل سیاه و تاریک در زندگی کشورمان باشد که نشد.

اما در نهایت ترامپ نیز با انتشار یک فیلم به همه واکنش ها پاسخ داد فیلمی که در آن نوشته شده است «ترامپ تا ابد». ترامپ در این توئیت فیلمی ۳۰ ثانیه ای را منتشر کرد که شعارهای «ترامپ ۲۰۲۴»، «ترامپ ۲۰۲۸»، «ترامپ ۲۰۳۲»، «ترامپ ۲۰۳۶»، «ترامپ ۲۰۴۰» … و «ترامپ تا ابد» در آن مشاهده می شود.وی همچنین در توئیتی دیگر تبرئه خود در مجلس سنا را «پیروزی بزرگ» خواند.

ترامپ نوشت: فردا ساعت ۱۲ (به وقت محلی) طی سخنرانی مردمی در مورد پیروزی بزرگ کشور پیرامون جلسه استیضاح در کنگره صحبت خواهم کرد. (اینجا)

310311

کد خبر 1349669

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • FR ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۷
  0 0
  آخ چه باحاله که نانسی پلوسی و هیلاری کلینتون اینطوری دارن میسوزن از اعماق درون!
 • IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
  0 0
  چشم دمکراتها و طرفدارانشون در اومده ............