نیویورک‌تایمز: نتایج اعلامی «آیووا» مملو از خطا و ناهمخوانی است

فارس نوشت: نتایج انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها در ایالت آیووا که به تازگی اعلام شده خطاهای محاسباتی فراوانی دارد.

روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته دوشنبه شب که انتخابات درون‌حزبی در ایالت «آیووا» آغاز شد سخنگوی حزب دموکرات در این ایالت اعلام کرد اعلام نتایج «برای بررسی مسائل مربوط به کنترل کیفی» به تعویق افتاده است.

این روزنامه نوشته با گذشت چند روز از آن موقع به نظر می‌رسد این مسائل کیفی هنوز حل نشده و مشکلات پابرجا هستند.

روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته نتایجی که دفتر حزب دموکرات در ایالت آیووا روز چهارشنبه اعلام کرده در موارد بسیاری ناسازگارند و یا معایب دیگری دارند. 

تحلیلی که این روزنامه انجام داده نشان می‌دهد در نتایج مربوط به بیش از ۱۰۰ حوزه انتخاباتی ناسازگاری‌های وجود دارد و ارقام، به گونه‌ای است که گویا برخی اطلاعات حذف شده‌اند و یا با یکدیگر جور در نمی‌آیند.

نیویورک‌تایمز در توضیح بیشتر نوشته در پاره‌ای موارد جمع آرا با یکدیگر جور نیستند؛ در مواردی دیگر، تعداد «وکلای انتخاباتی» (آرای ایالتی) که حوزه‌ها به برخی نامزدها اختصاص داده‌اند، اشتباه است. در موارد معدودی هم نتایج اعلام‌شده از سوی دفتر حزب دموکرات در ایالت «آیووا» با نتایج اعلام‌شده از سوی حوزه‌های انتخابی همخوانی ندارند.

روزنامه آمریکایی مدعی شده برخی از این خطاها ممکن است «بی‌زیان» باشند؛ ضمن آنکه، این بی‌نظمی‌ها، حاصل تلاش‌های عمدی برای مخدوش کردن نتایج یا دستکاری در آن نیستند.

نیویورک‌تایمز ادعا کرده سوگیری خطاها ظاهراً در هیچ‌یک از این موارد به نفع «پیت بوته‌جج» یا «برنی سندرز»، دو نامزد پیشتاز در رقابت درون‌حزبی آیووا نبوده است.

با این حال، نمی‌توان این خطاها را جزئی تلقی کرد؛ با توجه به آنکه اختلاف سندرز و بوته‌جج، بر اساس نتایج مربوط به ۹۷ درصد از آرای شمارش‌شده تنها یک دهم درصد است حتی کوچکترین خطاها می‌توانند پیش‌بینی نهایی نتایج را با تأخیر همراه کنند یا در اعلام پیروزی از سوی نامزدها تأخیر ایجاد کنند.

با اینکه شمارش آراء انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها در ایالت «آیووا» همچنان ادامه دارد اما بر اساس نتایج رسمی منتشر شده از ۹۷ درصد آراء شمارش‌شده، «پیت بوته‌جج» و «برنی سندرز» با اختلاف بسیار کمی در رتبه‌های اول و دوم قرار دارند.

جدیدترین نتایج انتخابات آیووا امروز پنجشنبه اعلام شد. رسانه‌های آمریکا گزارش دادند بوته‌جج که پیشتر شهردار «ساوث‌بِند» بوده با ۴۲،۲۳۵ رأی و ۲۶،۲ درصد از کل آراء ایالت آیووا، در صدر نامزدهای دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا قرار دارد.

بر این اساس، سناتور «برنی سندرز» علی‌رغم داشتن آراء بیشتر به تعداد ۴۴،۷۵۳ اما با یک دهم درصد کمتر از بوته‌جج (۲۶،۱%) در رتبه دوم قرار دارد.

نتایج انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها در آیووا قرار بود ساعت ۲۳:۰۰ دوشنبه (به وقت محلی) اعلام شود اما ستاد مرکزی حزب دموکرات در ایالت آیووا اعلام کرد به دلیل مشکلی که برای نرم‌افزار محاسبه و اعلام نتایج پیش آمده، این مسئله در آینده اعلام می‌شود.

روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته خطاهایی که اتفاق افتاده‌اند نشان می‌دهند که بسیاری از سران مجمع‌های ایالت آیووا تالش کردند در اعلام نتایج بر اساس قوانین مربوط به این حوزها یا طبق الزامات جدید قانونی که بعد از سال ۲۰۱۶ معرفی شده‌اند عمل کنند. 

در «آیووا»، انتخابات با انداختن برگه رأی داخل صندوق انجام نمی‌شود؛ به جای آن رأی‌دهندگان در جلسات و مجمع‌هایی محلی که در سراسر ایالت برگزار می‌شود شرکت کرده و نظرشان را اعلام می‌کنند. نتایج این نشست‌ها به دفتر حزب در ایالت ارسال می‌شود و در آنجا تعداد «وکلای انتخاباتی» که از هر نامزد حمایت می‌کنند مشخص می‌شود.

فرآیند انتخابات درون‌حزبی که از دوشنبه با رأی‌گیری در ایالت آیووا آغاز شد، باید نهایتاً تا ژوئن ۲۰۲۰ در تمام ۵۰ ایالت آمریکا برگزار شود تا سرانجام در اواسط آن ماه در جلسه «مجمع ملی حزب دموکرات» نامزد این حزب برای رقابت با ترامپ انتخاب و معرفی شود.

310311

کد خبر 1349844

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =