گمانه‌زنی‌ها درباره اعطای پست وزارت دفاع عراق به ژنرال جنجالی پس از دیدار با محمد علاوی

ایسنا نوشت: دیدار اخیر نخست‌وزیر مکلف عراق با عبدالوهاب الساعدی، ژنرال شناخته شده در وزارت دفاع این کشور، گمانه‌زنی‌ها درباره اعطای پست وزارت دفاع به او را تقویت کرد.

به گزارش سایت ارم نیوز، محمد توفیق علاوی، نخست وزیر مکلف عراق در میان دیدارهایی که در راستای آمادگی برای آغاز تشکیل چارچوب کلی کابینه موقت با چهره‌های مختلف این کشور داشت، با ژنرال الساعدی دیدار کرد.

این دیدار گمانه‌زنی‌ها در شبکه‌های اجتماعی درباره اعطای پست وزارت دفاع به الساعدی را تقویت کرد، به ویژه که او از زمان حضورش در مبارزات با داعش و نیز جنجالی که در پی تصمیم برای انتقال او از سازمان مبارزه با تروریسم به اداره‌ای کوچک در وزارت دفاع به وجود آمد، از محبوبیت گسترده‌ای در میان مردم برخوردار است.

به گفته فعالان و وبلاگ‌نویسان، نخست وزیر مکلف عراق الساعدی را در یکی از وزارتخانه‌های امنیتی یعنی وزارت کشور یا دفاع منصوب خواهد کرد به ویژه که او یکی از کاندیداهای تظاهرکنندگان برای پست نخست وزیری بود و عکس او را روی شیشه رستوران ترکیه‌ای مشهور در میدان التحریر نصب کردند.

ابراهیم الصمیدعی، نویسنده و تحلیلگر سیاسی که در دیدار علاوی و الساعدی حضور داشت، گفت که اخبار پیوستن او به تیم مذاکراتی علاوی بی‌اساس هستند و او به درخواست علاوی و در چارچوب دوستی قدیمی برای انجام رایزنی‌های مشخصی با او در تماس است.

الصمیدعی درباره دیدار یاد شده گفت: اینکه الساعدی به دیدار علاوی رفت به درخواست تظاهرکنندگان برای نمایندگی از آنها بود.

علاوی در اولین سخنرانی رسمی خود پس از انتصاب، تعهد داد قاتلان تظاهرکنندگان را به دستگاه  عدالت تحویل دهد،؛ ماموریتی که به دلیل نامشخص بودن عوامل پشت پرده آن و نیز متهم شدن نیروهای امنیتی به همدستی، دشواری‌های بسیار و ابهاماتی دارد.

علاوی چهارشنبه با جمعی از روسای فراکسیون‌های سیاسی دیدار و درباره ساختار کابینه آتی گفت‌وگو کرد.

به گفته یک منبع، در این دیدار توافق اولیه درباره ساختار کابینه آتی انجام و قرار شد کابینه آتی تکنوکرات، متناسب با گروه‌های جامعه عراق و شامل اکثر استان‌ها باشد.

همچنین علاوی با تعدادی از نمایندگان اعتراضات مردمی عراق دیدار و درباره ساختار کابینه آتی گفت‌وگو کرد. علاوی تعهد داد وزرای امنیتی حرفه‌ای را از درون موسسه نظامی انتخاب کند.

310311

کد خبر 1350210

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =