تازه ترین تحولات عراق؛ از وعده های توفیق تا سکوت احزاب

پس از کش و قوس های فراوان محمد توفیق علاوی به عنوان نخست وزیر جدید عراق از سوی رئیس جمهوری این کشور انتخاب و مامور تشکیل دولت جدید شد. علاوه بر واکنش های مختلف به انتخاب علاوی، او در نطقی تلویزیونی به معترضین وعده داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در آخرین تحولات عراق شب پیش با گذشت دو ماه از استعفای عادل عبدالمهدی توفیق علاوی به عنوان نخست وزیر جدید عراق انتخاب شد. علاوی نیز این موضوع را از طریق شبکه های اجتماعی و رسانه های عراقی به معترضان اعلام کرد و ضمن قدردانی از برهم صالح وعده داد که همه تلاش خود را برای برگزاری انتخابات زودهنگام انجام دهد. در ادامه برخی تحولات و واکنش ها به انتخاب توفیق علاوی را می خوانید:

به گزارش رسانه های عراقی علاوی در اولین پیام ویدیویی از معترضان خواست تا به تظاهرات خود ادامه دهند. وی همچنین اظهار داشت که اگر شجاعت مردم نبود، این تغییرات در کشور اتفاق نمی افتاد. علاوی همچنین تاکید کرد که در صورت تحمیل خواسته های جناح های سیاسی و احزاب پست نخست وزیری را ترک خواهد کرد.

وی همچنین وعده داد تا دولتی مردم محور با تاکید بر رفاه و آزادی تشکیل دهد. علاوی در اظهاراتی دیگر تاکید کرد که اجازه نخواهد داد عراق عرصه‌ای برای تسویه حساب‌ها تبدیل شود و به حمایت از کشور در برابر هرگونه مداخله خارجی متعهد می‌شود.علاوی تصریح کرد،‌ خون شهدای تظاهرکننده و نیروهای امنیتی هرگز هدر نخواهد شد، سلاح دولت علیه ملت نخواهد بود بلکه برای حفاظت از مرزها و تقویت امنیت کشور خواهد بود.نخست وزیر مکلف عراق اضافه کرد، اصرار شدیدی بر تحقیقات درباره تظاهرات و مواخذه مسببان خشونت و اقدامات خرابکارانه و عاملان خسارت به موسسات دولتی و خصوصی دارد و متعهد است دولتش بدور از سهمیه‌بندی‌های حزبی تنگ‌نظرانه باشد.

او در ضمن تاکید کرد، قول می‌دهد بیشترین فرصت‌های شغلی را برای هم‌وطنانش از طریق راه اندازی پروژه‌های صنعتی و سرمایه‌گذاری و تکیه نکردن به نفت فراهم کند. 

مبارزه با فساد، انحلال سازمان‌های اقتصادی و تحقق امنیت و ثبات برای تمام ملت عراق  و به انحصار درآوردن سلاح و محدود کردن آن به دولت از دیگر وعده‌های محمد توفیق علاوی بود.

علاوی همچنین  با برهم صالح دیدار و طی آن حکم مامور شدن خود برای تشکیل دولت را دریافت کرد.

کشور عراق ,

کشور عراق ,

کشور عراق ,

حمایت از تظاهرکنندگان مسالمت‌جو و آزادی افراد بی‌گناه بازداشت شده نیز از دیگر وعده او برای جلب رضایت تظاهرکنندگان بود.

 به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، لازم به ذکر است که علاوی پیش از این نیز وعده داد که  در صورت انتخاب برای پست نخست وزیری، تابعیت دوم خود را لغو می‌کند. در همین راستا وی در صفحه شخصی خود در فیس‌بوک اعلام کرد: نام من به عنوان کاندیدای نخست وزیری عراق اعلام شده است و متوجه شدم مردم مخالف چهره‌های دو تابعیتی برای انتصاب در این پست هستند، بیشتر مردم علاوی را به طور کامل نمی‌شناسند و دوست دارم در اینجا به کسانی که من را نمی‌شناسند اعلام کنم من جزو افرادی که به عهدشان وفا نمی‌کنند، نیستم و عدم پایبندی به آن را از معایب ایمان می‌دانم و از خدا می‌خواهم روزی که از دایره ایمان خارج شدم و به راه گمراهی و سرنوشت بد قدم گذاشتم من را زنده نگه ندارد به همین دلیل تعهد می‌دهم اگر برای پست نخست وزیری تعیین شوم از تابعیت دوم خودم (تابعیت انگلیسی) دست می‌کشم.

اما انتخاب علاوی به عنوان نخست وزیر جدید با واکنش های مختلفی نیز روبرو بوده است.

در همین راستا و به گزارش میدل ایست آی، هیئت سازمان ملل در عراق ضمن استقبال از ماموریت محمد توفیق علاوی برای تشکیل دولت جدید عراق تاکید کرد، سازمان ملل به حمایتش از ملت عراق و دولت آن برای ساخت عراقی آرام‌تر، عادل‌تر و شکوفاتر ادامه خواهد داد.جنین هنیس پلاسخارت، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق در بیانیه‌ای اظهار کرد،‌ علاوی باید هر چه سریع‌تر برای اجرای اصلاحات ریشه‌ای و پاسخگویی به مطالبات قانونی مردم وارد میدان شود.

به گزارش سومریه نیوز، سفارت آمریکا در بغداد نیز درباره مکلف شدن علاوی اظهار نظر کرد و گفت، شرایط کنونی عراق و منطقه می‌طلبد دولتی مستقل و شفاف روی کار بیاید، نامزدی علاوی به عنوان نخست وزیر جدید باید در راستای تلاش‌های واقعی جهت تضمین تحقق این هدف باشد.سفارت آمریکا در بیانیه‌ خود افزود: این دولت باید متعهد به پاسخگویی به نیازهای ملت عراق باشد.

به گزارش المیادین مقتدی صدر رهبر جریان صدر شنبه شب در توییتی از محمد توفیق علاوی که ساعاتی پیش از سوی رییس جمهوری عراق مامور تشکیل کابینه شده خواست در برابر فشار های خارجی تسلیم نشود. صدر نوشت که امیدواریم علاوی در برابر فشارهای خارجی و داخلی تسلیم نشود و در روند برگزاری انتخابات زود هنگام تعجیل کند.رهبر جریان صدر ادامه داد: از همه نمایندگان متبوعم می خواهم تا خود را وارد دولت جدید نکنند و در روند تشکیل آن تاثیر نگذارند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق،  نخست‌وزیر دولت پیش‌برد امور عراق نیز در تماس تلفنی با علاوی که برای تشکیل کابینه مأمور شده است، نامزدی وی برای تصدی نخست‌وزیری را تبریک گفت. عبدالمهدی در این تماس تلفنی که بلافاصله بعد از رسانه‌ای شدن معرفی علاوی برای تشکیل کابینه صورت گرفت، او از آمادگی خود برای همکاری با وی خبر داد. بر اساس این گزارش، هر دو طرف بر همکاری مشترک به گونه‌ای که مناسب با خواسته‌های دوران مرحله تشکیل کابینه است، موافقت کردند.

 به گزارش سومریه نیوز، در ادامه ائتلاف فتح نیز به انتخاب نخست وزیر جدید واکنش نشان داد و امضای هرگونه سندی که شامل شروطی برای «محمد توفیق علاوی» پیش از مامور شدن برای تشکیل کابینه عراق بوده، را تکذیب کرد. 

به گزارش ایسنا، برت مک گورک نماینده ویژه سابق رئیس جمهوری آمریکا در ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش در واکنش به انتخاب محمد توفیق علاوی، به عنوان نخست وزیر عراق خاطرنشان کرد: علاوی گزینه بسیار خوبی است و مستحق حمایت کامل است.

محمد توفیق علاوی پس از نطق تلویزیونی خود با رئیس مجلس عراق یعنی محمد الحلبوسی دیدار کرد. به گزارش سومریه نیوز  مامور تشکیل کابینه عراق و رئیس پارلمان این کشور در دیدار با یکدیگر بر لزوم تشکیل دولتی که یک برنامه واقعی برای اصلاح امور در عراق داشته باشد، تاکید کردند. دفتر الحلبوسی در همین راستا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق شامگاه شنبه میزبان محمد توفیق علاوی مامور تشکیل کابینه بود» به گزارش پایگاه خبری السومریه نیوز، در این بیانیه آمده است: «در این دیدار بر لزوم تشکیل دولتی که مراحل اصلاح امور را وضع کند و یک برنامه دولتی واقعی را تنظیم کند که آرمان‌های مردم عراق را برآورده سازد، تأکید شد».

الحلبوسی وعلاوی یؤکدان علی ضرورة تشکیل حکومة تتبنی الخطوات الإصلاحیة
دیدار محمد توفیق علاوی و محمد الحلبوسی

نگاهی به سوابق نخست وزیر جدید عراق

«محمد توفیق حسین علاوی امین الربیعی» نخست وزیر جدید عراق در سال ۱۹۵۴ در بغداد زاده شد؛ او فرزند توفیق، مردی ثروتمند و صاحب کارخانه های صنعتی (توفیق عموی ایاد علاوی) است که از جوانی وارد فعالیت های سیاسی می شود.

وی دروس ابتدایی و متوسطه خود را در بغداد به اتمام رساند و پس از آن در دانشگاه بغداد و در رشته مهندسی معماری تحصیل کرد و در سال پایانی دانشگاه مجبور شد که دانشگاه و عراق را به مقصد لبنان در سال ۱۹۷۷ ترک کند.

محمد توفیق علاوی پس از سفر به لبنان به دانشگاه آمریکایی بیروت رفت و در سال ۱۹۸۰ لیسانس مهندسی معماری خود را دریافت کرد و پس از آن به حزب الدعوه اسلامی پیوست و بعدها این حزب را ترک کرد.

علاوی در سال ۲۰۰۵ با لیست ایاد علاوی لیبرال به صحنه سیاسی عراق ورود می شود.

وی در ابتدای سال ۲۰۰۶ به عنوان نماینده در پارلمان عراق انتخاب شد و در اواسط همین سال تا پایان سال ۲۰۰۷ به عنوان وزیر ارتباطات منصوب شد.

محمد توفیق علاوی بار دیگر در سال ۲۰۰۸ و تا انتخابات سال ۲۰۱۰ به جای نماینده درگذشته (عایده عسیران) و به عنوان عضو علی البدل به پارلمان عراق راه یافت.

علاوی همچنین در انتخابات سال ۲۰۱۰ به عنوان نماینده در پارلمان عراق برگزیده شد و سپس در پایان همین سال به عنوان وزیر ارتباطات معرفی گشت و در پایان سال ۲۰۱۲ به دلیل اختلاف با نخست وزیر وقت عراق (نوری المالکی) از این سمت استعفا کرد.

او در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ هم نامزد انتخابات شد ولی دیگر رای نیاورد. در هیچ یک از این دو سال آرا  او بیش از ۶۰۰ رای (در حوزه انتخابی بغداد) نبوده در انتخابات ۲۰۱۴، تنها ۲۰۵ نفر به او رای داده بودند.

پس از استعفای او در دولت دوم نوری المالکی، پرونده سازی هایی علیه اش انجام گرفت که در دادگاه بدوی، باعث شد هفت سال زندان غیابی برایش صادر شود اما در دادگاه تجدیدنظر، تبرئه شد.

علاوی سرانجام عصر شنبه از سوی «برهم صالح» رئیس جمهور عراق به عنوان رئیس دولت انتقالی و نخست وزیر جدید جایگزین عادل عبدالمهدی شد.

310311

کد خبر 1348284

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =