۱ نفر
۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۰
مقتدی صدر توافق کرد

ایسنا نوشت:فعالان برجسته اعتراضات مردمی در بغداد و دیگر استان‌های عراق و نمایندگانی از جریان صدر این کشور پس از چند روز درگیری، درباره برقراری آرامش با یکدیگر به توافق رسیدند.

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز عربی، معترضان میدان التحریر بغداد و ابو دعاء العیساوی، نماینده رهبر جریان صدر عراق در نشستی که تا ساعات اولیه بامداد امروز (شنبه) ادامه داشت، درباره برخی مسایل توافق کردند.

العیساوی در این نشست تعهد داد کلاه‌آبی‌ها، نیروهای وابسته به جریان صدر عراق از میادین اعتراض عقب‌نشینی کرده و مسؤولیت برقراری امنیت را به نیروهای امنیتی عراق بسپارند.

نماینده رهبر جریان صدر عراق در ادامه بر تعهد خود به امکان بازگشت تظاهرکنندگان به رستوران ترکیه‌ای مشرف به میدان التحریر و پل الجمهوریه که پایگاه و نماد معترضان بغداد است، تاکید کرد.

همچنین به تظاهرکنندگان اطلاع داده شد که در صورت ادامه مخالفت تظاهرکنندگان با محمد توفیق علاوی، نخست وزیر مکلف، ائتلاف سائرون وابسته به جریان صدر، امکان سلب رای اعتماد از علاوی را در پارلمان بررسی می‌کند.

در عین حال براساس جدیدترین گزارش کمیسیون حقوق بشر عراق، از ابتدای تظاهرات عراقی‌ها در مخالفت با دولت در اکتبر گذشته دستکم ۵۴۳ تن کشته شده‌اند.

این کمیسیون افزود، ترورها شامل حال ۲۲ فعال شده‌ و این در حالیست که از سرنوشت ۷۲ تن دیگر از آنها خبری نیست و احتمالا آنها هنوز در حبس گروه‌هایی هستند که اقدام به بازداشت آنها کرده‌اند.

همچنین بر اساس این گزارش، ۲۷۰۰ عملیات بازداشت فعالان انجام شده که از این تعداد ۳۲۸ تن هنوز در بازداشت به سر می‌برند.

سازمان ملل برخی گروه‌های مسلح را متهم کرده است با هدف سرکوب اعتراضات بی‌سابقه در عراق، دست به این ترورها، آدم‌ربایی‌ها و تهدیدات علیه فعالان می‌زنند.

310311

کد خبر 1350341

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =