نائوتو کان ،نخست وزیر ژاپن، روز یکشنبه از سیجی مهارا ،وزیر امور خارجه کشورش، خواست درباره دریافت رشوه از یک تبعه خارجی توضیح دهد.

به گزارش واحد مرکزی خبر کان به خبرنگاران گفت: آقای مهارا باید درباره دریافت رشوه توضیح دهد.او افزود اگر مهارا مسئولیت این کار را بر عهده بگیرد برای حل این مشکل به او کمک خواهد کرد. در همین حال احزاب بزرگ مخالف دولت ژاپن از سیجی مهارا، وزیر امور خارجه این کشور خواستند به سبب دریافت رشوه از یک تبعه خارجی استعفا کند. فاش شدن این موضوع همچنین فشارها بر دولت نائوتو کان ،نخست وزیر ژاپن، را که تحت فشار شدید قرار دارد افزایش داده است. مهارا که اغلب از او به عنوان جانشین احتمالی کان یاد می شود گفته است استعفا نخواهد کرد اما افزود نخست وزیر باید درباره سرنوشت کاری او تصمیم بگیرد. در حالی که نخست وزیر ژاپن در حال جدال برای بر سر قدرت ماندن است و از برگزاری انتخابات زود هنگان خود داری می کند، استعفای مهارا برای کان و حزب حاکم دمکراتیک یک ضربه محسوب خواهد شد .

یوسوک تاکاگی، دبیر کل حزب نیو کومیتو در یک گفتگوی تلویزیونی گفت: وزیر امور خارجه مسئول گفتگو با کشورهای خارجی است.اگر وزیر امور خارجه از اتباع خارجی رشوه دریافت کند استعفایش اجتناب ناپذیر خواهد بود.

نیو کومیتو دومین حزب بزرگ مخالف دولت ژاپن است.هیروفومی ناکاسون رئیس حزب لیبرال دمکراتیک هم گفت: مهارا باید مسئولیت دریافت رشوه را بر عهده بگیرد.

مهارا روز جمعه اعتراف کرد از یک تبعه کره جنوبی ساکن ژاپن رشوه دریافت کرده است اما گفت این کا را نادانسته انجام داده است.دریافت رشوه های سیاسی از اتباع خارجی اگر دانسته و به عمد انجام شود غیر قانونی است. به گزارش خبرگزاری رویترز از توکیو، مهارا به سبب دریافت حداقل پنجاه هزار ین از یک تبعه کره جنوبی تحت فشار قرار دارد.16346

 

کد خبر 135061

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =