ایرنا نوشت: معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: وزارتخانه‌های دفاع و آموزش و پرورش زمین مورد نیاز برای ساخت خانه را شناسایی کرده‌اند، اما از طرف دو وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین وزارت ارشاد هنوز اراضی مشخصی برای ساخت خانه معرفی نشده است.

بعد از تصمیم دولت برای ساخت بیش از ۴۰۰ هزار واحد مسکونی به عنوان مسکن‌ملی، تمام وزارتخانه‌ها دعوت شدند تا با در اختیار گذاشتن زمین‌های خود طی تفاهم با وزارت راه و شهرسازی برای کارکنان خود مسکن ارزان قیمت و با کیفیت بسازند.

 وزارت راه بعد از اعلام آمادگی برای ساخت خانه برای اقشار مختلف توانست تفاهم‌نامه‌هایی با وزارتخانه‌های دفاع و پشتیانی نیروهای‌مسلح برای احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی ویژه کارکنان نیروهای مسلح،  با آموزش و پرورش برای تامین ۱۷۰ هزار واحد مسکن فرهنگیان فاقد مسکن و با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی بازنشستگان و کارگران امضا کرد.

«محمود محمودزاده» معاون وزیر راه و شهرسازی امروز درباره آخرین وضعیت این تفاهمنامه‌ها گفته است:  طی جلسات مسمتر با وزارت دفاع نیازها و افراد واجد شرایط در سراسر کشور شناسایی شدند.

محمودزاده ادامه داد: اراضی که وزارت دفاع می‌تواند برای اجرای این تفاهمنامه معرفی کند شناسایی شده و در مواردی نیز در حال شناسایی فازهای بعدی اراضی هستند. وزارت راه و شهرسازی نیز آمادگی دارد تا با معرفی اراضی از سوی وزارت دفاع، بسترهای احداث واحدهای مسکونی را فراهم کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص آخرین وضعیت احداث ۱۷۰ هزار واحد مسکونی برای فرهنگیان نیز گفت: وزارت آموزش و پرورش نیز همکاری خوبی برای اجرای تفاهم‌نامه مشترک دارد. تعدادی زمین در حدود ۳۰۰ هکتار از سوی وزارت آموزش و پرورش معرفی شده که برخی از این اراضی، کاربری غیرمسکونی دارد.

به گفته محمودزاده، اسناد اراضی موردنظر معرفی شده از سوی وزارت آموزش و پرورش برای معاونت شهرسازی و معماری ارسال شده تا در مورد کاربری آنها اظهارنظر شود. به محض اینکه اعلام‌نظر در خصوص کاربری‌ها انجام شود اراضی بلامانع، وارد فاز اجرایی و عملیاتی خواهند شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش ثبت نامی را در کل کشور انجام داده و اسامی را برای وزارت راه و شهرسازی ارسال کرد که آن اسامی در حال بررسی و کنترل است. هم‌اکنون ارزیابی‌ها در خصوص بند «فرم ج» تمام شده و برای دو شاخص دیگر (شامل عدم استفاده از تسهیلات خرید و یا ساخت مسکن از سوی بانک مسکن و شرط تاهل) بررسی ها درحال انجام است.

وی گفت: با اتمام بررسی‌ها فعالیت‌های مشترک دو وزارتخانه برای احداث ۱۷۰ هزار واحد موضوع تفاهم‌نامه آغاز خواهد شد.

محمودزاده در خصوص تفاهم با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز اعلام کرد: گام اول تفاهم با وزارت تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی، اعلام اسامی متقاضیان و واجدان شرایط از سوی آن وزارتخانه به وزارت راه و شهرسازی است تا کنترل اسامی در این خصوص به تفکیک شهر و استان انجام و نیازسنجی انجام شود.

وی ادامه داد: برای انجام تفاهم نامه مشترک با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آن وزارتخانه باید زمین و امکانات را ارایه کند که با امکانات و اراضی وزارت راه و شهرسازی مورد ارزیابی قرار بگیرد.

محمودزاده در خصوص همکاری با وزارت ارشاد برای تولید مسکن اعلام‌کرد: پیش‌نویس تفاهم نامه تولید مسکن برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال شده است اما هنوز نتیجه‌ای را از آن وزارتخانه دریافت نکرده‌ایم. چنانچه پیش‌نویس تفاهم‌نامه و پیشنهادات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به وزارت راه و شهرسازی ارایه شود، بر اساس تفاهماتی که انجام خواهد گرفت، کارهای امضا و دیگر موارد انجام خواهد شد.

۲۲۳۲۲۵
کد خبر 1351014

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =