یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار کالا داخلی سازی شد

فارس نوشت:‌ وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در گلوگاه هایی که وابستگی داریم، خودکفایی و قطع وابستگی در دستور کار قرار دارد، گفت: در حوزه ساخت داخل از رقم یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار عبور کردیم.

رضا رحمانی در نشست امضای تفاهم نامه تولید کک اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه های بندرعباس و امام خمینی شازند میان ایمیدرو و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران اظهار داشت: امسال در وزارت صنعت بر اساس برنامه تدوین شده که به تایید ریاست جمهوری نیز رسید و خدمت مقام معظم رهبری هم ارسال کرده ایم، اقدامات مختلفی در چارچوب رونق تولید انجام شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: توسعه و تعمیق ساخت داخل یکی از محورهای برنامه امسالمان بوده که ذیل آن ۱۰ برنامه ارایه دادیم.

وی افزود: لایه اول و اولویت کار ما امسال حفظ تولید و اشتغال موجود بوده است، در ۱۰ ماهه تولید کشور عموماً در حوزه های صنعت و معدن به جز یکی دو گروه خاص افزایشی بوده است.

رحمانی ادامه داد: در ۱۰ ماهه امسال در صنعت پوشاک ۲۰ درصد، صنایع غذایی ۱۵ درصد و بقیه گروه ها نیز به همین نسبت تولید افزایشی بوده است‌.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه فعال‌سازی ظرفیت های خالی واحدهای تولیدی دومین برنامه ما در این راستا بوده است، گفت: برای داخلی سازی و خودکفایی ۱۰ میلیار دلار واردات برنامه داریم، وزارت نفت همکاری خوبی با ما داشته است.

وی افزود: توسعه صنایع دریایی یکی از محورهای برنامه ما است که وزارت نفت در این حوزه نیز با ما همکاری دارد.

وی با اشاره به اینکه در برخی حوزه ها، وابستگی به واردات داشتیم که این وابستگی خطرناک بود، گفت: به عنوان مثال الکترود گرافیتی گلوگاه ما شده بود که برای خودکفایی در این حوزه اقدامات و برنامه های اساسی داشتیم و در گلوگاه هایی که وابستگی داریم و واردات زیاد است داریم خودکفایی را انجام می دهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریج کرد: برای خودکفایی در بخش هایی مانند لاستیک سنگین، چادر مشکی و آلومینا برنامه دادیم و پیگیری کردیم.

وی گفت: در کنار نهضت ساخت داخل بر روی قطع وابستگی و خودکفایی در واردات تاکید داشتیم، تفاهم نامه امروز در این راستا قابل افتخار است چراکه در تحریم اخیر ترامپ کک سوزنی و الکترود گرافیتی هم نوشته شده است.

وزیر صمت با بیان اینکه مقام معظم رهبری بحث ساخت داخل را به عنوان مهمترین موضوع در ملاقاتی که داشتیم، تاکید فرمودند، گفت: در کشورهای مختلف آلومینا به روش بوکسیت استخراج می شود، در آلومینیوم با افتتاح سالکو ظرفیت دو برابر می شود.

وی ادامه داد: شرکت‌های تولید کننده آلومینیوم خودشان برای قطع وابستگی پای کار آمدند، در آلومینا هم این اتفاق باید بیفتند تا گلوگاه ها رفع شود.

وی گفت: تولید ۳۳ درصدی لاستیک سنگین اکنون به ۵۵ درصد رسید، در این حوزه با افتتاح چند طرح در آینده نزدیک تولید بیش از مصرف خواهد بود. از سوی دیگر ۹۰ درصد نیاز چادر مشکی از خارج می آمد، با افتتاح چند واحد جدید بیش از مصرف در این حوزه تولید خواهیم داشت.

وی تصریح کرد: در حوزه ساخت داخل از رقم داخلی سازی یک میلیارد و دویست میلیون دلار عبور کردیم.

به گفته وی، در تولید مودم به خودکفایی رسیده‌ایم و اکنون روی صادرات این محصول برنامه داریم.

۲۲۳۲۲۸

کد خبر 1351152

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =