تهدید ترامپ مبنی بر قطع همکاری‌ اطلاعاتی با اروپا

تسنیم نوشت: سفیر آمریکا در آلمان اعلام کرد دونالد ترامپ تهدید کرده است که کشورهای اروپایی که با شرکت هواوی همکاری کنند، این اقدامشان به ضرر همکاری اطلاعاتی آمریکا با آن‌ها خواهد بود.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی کنگره، ریچارد گرنل سفیر آمریکا در آلمان روز یکشنبه به کشورهای مختلف درباره استفاده از خدمات اینترنتی و تلفن همراه نسل پنجم غیر قابل اعتماد هشدار داده است. این در شرایطی است که تنش‌ها بین آمریکا و چین بر سر فعالیت‌های شرکت هواوی بالا گرفته است.

بر اساس این گزارش، ریچارد گرنل با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با من تماس گرفت تا بگوید این مساله را برای همه کشورهایی که از خدمات نامطمئن و غیرقابل اعتماد نسل پنجم اینترنت و تلفن همراه استفاده می‌کنند، به طور شفاف و آشکار اعلام کنم که این اقدام به ضرر همکاری اطلاعاتی ما در بالاترین سطح خواهد بود.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و دونالد ترامپ هر دو به کشورهای اروپایی علیه استفاده از خدمات نسل پنجم اینترنت همراه شرکت‌های چینی هشدار داده و گفته‌اند که رهبران چین به دنبال دستیابی به تجهیزات مخابراتی پیشرفته برای جاسوسی سایبری و سایر جرائم هستند.

دولت ترامپ می‌خواهد از این مساله مطمئن شود که سایر کشورها از خدمات مخابراتی و اینترنتی شرکت هواوی استفاده نمی‌کنند.

این در شرایطی است که بریتانیا ماه گذشته اعلام کرده است که احتمالا از خدمات شرکت هواوی برای توسعه شبکه تلفن همراه و اینترنت استفاده خواهد کرد.

نمایندگان آمریکایی نیز طی هفته‌های اخیر بارها نگرانی خود را درباره بالا رفتن ریسک روابط بین لندن و واشنگتن اعلام کرده‌اند.

هواوی هرگونه همکاری خود با سرویس‌های جاسوسی چین را رد کرده ولی مقام‌های آمریکایی بر این باورند که شرکت هواوی می‌تواند به شبکه‌های تلفن همراه کشورهای متحد ایالات متحده دست یافته و از آنها برای کمک به دولت چین سوء استفاده کند.

2323

کد خبر 1353507

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =