۵ نفر
۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۲
جانسون رکن اصلی معامله قرن را رد کرد

ایرنا نوشت: نخست وزیر انگلیس بر خلاف طرح ادعایی صلح خاورمیانه رئیس جمهوری آمریکا موسوم به «معامله قرن» تصریح کرد که شهر قدس باید پایتخت مشترک فلسطین و اسرائیل باشد.

«بوریس جانسون» در نامه‌ ای به جرمی کوربین  رهبر حزب مخالف دولت نوشته است:‌ موضع انگلیس درباره شهرک‌سازی اسرئیلی‌ها در کرانه باختری رود اردن مشخص و تغییری نکرده است. این اقدامات طبق قوانین بین‌المللی غیر قانونی، مانع رسیدن به صلح است و راه حل تشکیل دو دولت [فلسطین و اسرائیل] را به خطر می‌اندازد.

وی اضافه کرد: انگلیس معتقد است که حضور اسرائیل در دره اردن واقع در سرزمین‌های فلسطین که باید طبق قوانین بین‌المللی کنترل شود، اشغال‌گری است. ما درباره مسائل حقوقی مربوط به اشغال‌گری دائما با مقامات اسرائیل رایزنی می‌کنیم و می خواهیم که از مقررات بین‌المللی تبعیت کنند.

نخست وزیر انگلیس همچنین عنوان کرد که دولت لندن استقلال عمل ملت فلسطین در کرانه باختری و غزه را توسط یک دولت مستقل و یکپارچه به رسمیت می‌شناسد. 

جانسون در این نامه تصویر آن به تازگی در توییتر کوربین منتشر شده تصریح کرد: موضع انگلیس درباره روند صلح خاورمیانه روشن و تغییر نکرده است. وی افزود که دولت لندن از حل و فصل این مناقشه از طریق گفت وگو که در نتیجه «اسرائیل امن در کنار دولت مستقل فلسطین مطابق با مرزهای ۱۹۶۷ زندگی کند» حمایت می‌کند.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا سه‌شنبه ۸ بهمن‌ماه همراه با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید حاضر شد و با رونمایی از طرح سازش‌کارانه خود موسوم به «معامله قرن» اعلام کرد که این طرح، شهر قدس را پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی می‌داند.

وی همچنین دو هفته پیش از انتخابات پارلمانی فروردین ماه رژیم صهیونیستی، با امضای سندی حاکمیت این رژیم بر بلندی های جولان که در جنگ ۱۹۶۷میلادی اشغال شده بود را به رسمیت شناخت.

اقدام غیرقانونی دولت آمریکا در این زمینه خشم جامعه مسلمانان و اعراب را برانگیخت و با واکنش های منفی جامعه جهانی روبرو شد.

شخصیت‌های سیاسی در کشورهای مسلمان نیز به این طرح واکنش نشان داده و بیشتر دولت‌های اروپایی و اتحادیه اروپا واکنش سردی را به ابتکار ترامپ نشان داده و بر لزوم از سرگیری مذاکرات روند صلح خاورمیانه تأکید کرده‌اند.

310311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1354067

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =