۲۰ نفر
۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۵
شکست کرونا به چه معنی است؟

نه بنا دارم عزم و اراده ی ملی را در غلبه بر بیماری مهلک کرونا به سخره بگیرم و نه بنا دارم آرامش روانی مردم را در این مواجهه تضعیف کنم و نه بنا دارم از خود گذشتگی کادر بهداشت و درمان را ناچیز انگارم اما...

اما می خواهم از رسانه ملی و آنهایی که این هشتگ دوست داشتنی را به راه انداخته اند بپرسم  آنها چه تعریفی از غلبه دارند ؟ به چقدر شیوع و یا خدای نکرده از دست دادن عزیزان تا پایان حضور گسترده ی کرونا می گویند غلبه؟ اگر قرار است یک روزی بسنجیم که آیا به خوبی توانستیم بر کرونا غلبه کنیم یا خدای نکرده به سختی و ضعف ، بهتر نیست غلبه را تعریف کنیم؟
تاریخ بشر حتی در صدها سال قبل که نه علم پزشکی بود و نه امکاناتی ، بارها با اپیدمی های مهلک مواجه شده است و با این وجود نسل بشر بر روی زمین مانده است، آیا می توان اسم آن ها را هم غلبه گذاشت؟
تعریف مفهوم غلبه بر کرونا دو خاصیت مهم تر دارد:
اول این که عملکرد مسئولین در این مواجهه از بعد توانایی و انسجام و دلسوزی و همت و صداقت و ازخودگذشتگی بعدا نزد افکار عمومی بهتر و دقیق تر  سنجیده می شود و بنابر این احساس پاسخگویی های بعدی بین متولیان امر از همین الان دقیق تر خواهد بود.
دوم این که مردم موضوع را جدی تر می گیرند و با رعایت جدی تر و پرهیز از خوش خیالی به جلوگیری از شیوع کرونا کمک بهتری می کنند .

این یعنی زنگها را برای مردم به صدا درآوردن ، یعنی از خود مردم برای توسعه ی قرنطینه ی خودخواسته و جلوگیری از انتشار ویروس کمک گرفتن.
این بخش از کار را در کنار نظارت به مردم بسپاریم و به فهم مردم اعتماد کنیم به شرط این که اسباب خوش باوری را خودمان برایشان فراهم نکنیم.
اگر پخش ادعاهای کاذب درمان با شیوه های غیر علمی و یا داروهای "من در آوردی" باعث خوش باوری مردم و ایجاد آرامش کاذب و کاهش پرهیز مردم می شود و خطرناک است ، اگر آن که می گوید خوردن الکل سفید بدن را ضد عفونی می کند با جان دهها نفر بازی کرده است ، اگر کسی در الکل کشنده ی چوب و صنعتی سفید کننده می ریزد و باعث مرگ آدم ها می شود گناهکار است ، کوچک تلقی کردن موضوع و راه اندازی و نشان دادن صفهای عریض و طویل تست در شهر و همچنین تاخیر در اتخاذ تصمیماتی که باعث کاهش شیوع می گردد چه حکمی می تواند داشته باشد؟

1717

کد خبر 1354084

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =