افزایش احتمال بروز اختلالات جنین در بارداری های سنین بالا

مهر نوشت: معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، گفت: هرچه سن زنان در زمان بارداری، بالاتر باشد، احتمال بروز اختلالات کروموزومی در جنین، افزایش می یابد.

 رضا ملک زاده، در مراسم افتتاحیه همایش علمی مربوط به آغاز طرح کشوری «تعیین جایگاه استفاده از آزمایش NIPT در غربالگری ناهنجاری‌های کروموزومی در سه ماهه اول بارداری» افزود: با اجرای این طرح در کشور، از تولد نوزادان معلول و یا نوزادان مبتلا به بیماری‌های مختلف (قلبی عروقی، سرطان‌ها و…) جلوگیری می‌شود.

وی گفت: پیش بینی می‌شود، با اجرای این طرح کشوری، از تولد بین سه تا پنج درصد نوزادان دارای اختلالات کروموزومی مادران باردار مورد بررسی در طرح، و یک درصد نوزادان تمامی مادران باردار در کشور پیشگیری شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: ضمن آنکه هم اکنون امکانات تشخیصی و بیماریابی پیش از تولد نوزاد در کشور وجود دارد، امکانات ژن درمانی و اصلاح نقص در DNA در حال گسترش است و با این روش‌های تخصصی پزشکی می‌توان از بسیاری بیماری‌ها در جنین جلوگیری کرد.

ملک زاده ادامه داد: هم اکنون ۱۰ درصد بستری‌ها در بیمارستان‌ها و ۱۵ درصد سرطان‌ها، به نوعی به مشکلات ژنتیکی مربوط می‌شوند که هزینه زیادی را بر دوش خانواده‌ها و جامعه تحمیل می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه انجام هر غربالگری در کشور باید ابتدا مورد بررسی و مطالعه علمی قرار بگیرد، گفت: تیم تحقیقاتی طرح کشوری «تعیین جایگاه استفاده از آزمایش NIPT در غربالگری ناهنجاری‌های کروموزومی در سه ماهه اول بارداری» که با مشارکت چند دانشگاه بزرگ علوم پزشکی از امروز در ۹ استان و شهرستان کشور اجرا می‌شود، نتایج اجرای طرح را مورد بررسی قرار می‌دهند تا در صورت کارآیی طرح، منجر به تدوین پروتکل مربوطه و اجرای آن در کل کشور شود.

وی همچنین با ارائه گزارشی از وضعیت ارتقای سلامت جامعه ایران طی چهار دهه گذشته، دستاوردهای مثبت نظام سلامت در ایران را برشمرد و مقایسه‌ای میان وضعیت ایران با کشورهای دیگر داشت و گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، نرخ مرگ و میر کودکان زیر پنج سال در کشور، ۱۲۰ بود که هم اکنون به رقم ۱۶ کاهش یافته است.

ملک زاده افزود: شاخص امید به زندگی میان بزرگسالان ایرانی از بسیاری کشورهای دنیا بیشتر است، به طوری که در زنان ۸۱ سال و در مردان، ۷۶ سال ارزیابی شده است و حتی روند افزایش قد در بزرگسالی جمعیت ایران طی دو یا سه دهه گذشته، بیشتر شده است و بهبود تغذیه و اجرای برنامه‌های ویژه در مدارس می‌تواند دلیل این روند رو به رشد باشد.

وی در پایان تصریح کرد: این آمارها نشان می‌دهند، در هر زمینه که برنامه ریزی و کار شود، وضعیت بهبود می‌یابد و تولد نوزادان با اختلالات ژنتیکی نیز از آن جمله هستند که با تشخیص زودرس و اقدامات پیشگیرانه می‌توان به نتایج ارزشمندی دست یافت، و امیدوارم در زمینه‌های دیگر هم کار شود و چند مرکز ویژه ژن درمانی در کشور فراهم شود تا بتوانیم مانند کشورهای پیشرفته دنیا، در زمینه درمان برخی از بیماری‌ها همچون هموفیلی که امکان بهبودی تا ۷۰ درصد را دارد، قدم‌هایی برداریم.

۲۳۵۲۳۵
کد خبر 1354982

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =