توضیحات کدخدایی درباره زمان اعلام صحت انتخابات و میزان مشارکت/ عرف: تمدید انتخابات بعد از ساعت ۲۲ با نظر وزیر کشور انجام می‌شود

ایسنا نوشت: سخنگوی شورای نگهبان گفت:اعلام صحت انتخابات بعد از پایان شمارش آراست.

عباسعلی کدخدایی در جمع خبرنگاران درباره اینکه با توجه به مشارکت مردم در انتخابات دستگاه‌های احراز هویت سرعت بالا را نداشتند گفت: به مردم تبریک می گویم زیرا که ساعات پایانی روز است و در استان هایی که تماس گرفتم، مشارکت گسترده است و در ساعات پایانی روز مردم به پای صندوق ها آمدند و با تدابیر وزارت کشور ساعت رای گیری تمدید شد، ان‌شاءالله هیچ کس بدون رای دادن امروز را تمام نکند.

وی افزود: ما معمولا مشکلات اجرایی داریم و در این دوره که احراز هویت الکترونیکی بود اگرچه اقدامات خوبی را وزارت کشور انجام داد، ولی چون جدید بود مشکلاتی داشتیم اما خوشبختانه با پیش بینی‌های انجام  شده، آنجایی که دستگاه آف لاین بود می‌توانستند با روش دستی اخذ رای شود و مشکل چندانی نداشتیم اگرچه توقف هایی را داشتیم.

وی درباره گزارش های مردمی گفت: ما در سامانه مردم ناظر گزارش‌هایی را داریم و ایمیل و تلفن گویا و ستاد نظارت بر انتخابات هم هست که گزارش ها را می‌دهند و آمار را نمی توانم دقیق بگویم ولی گزارش هایی که ارسال شد را بررسی کردیم و آنهایی که لازم بود و پیگیری خاصی نیاز داشت در تهران رسیدگی شد.

وی تاکید کرد: اعلام صحت انتخابات بعد از پایان شمارش آراست و مهلت قانونی در قانون انتخابات است که بعد از شمارش آرا بررسی ادامه دارد و باید در تمام حوزه ها اعلام صحت یا عدم صحت داشته باشیم.

کدخدایی درباره درصد میزان مشارکت مردم در انتخابات گفت: درباره میزان مشارکت درصد نداریم ولی دوستان وزارت کشور آمار را دارند اما مشارکت نسبت به دوره گذشته تفاوتی نکرده و در برخی استان ها هم افزایش یافته است.

تمدید انتخابات بعد از ساعت ۲۲ با نظر وزیر کشور انجام می‌شود

همچنین ایرنا نوشت: جمال عرف، معاون وزیر کشور و رییس ستاد انتخابات کشور، شامگاه جمعه در گفت‌وگویی افزود: به شکل مستمر استانداران تماس می گرفتند و تقاضای تمدید داشتند موضوع را با وزیر کشور در میان گذاشتیم براساس قانون باید موافقت شورای نگهبان هم گرفته می شد که هر دو انجام شد و به مدت دو ساعت در سراسر کشور تمدید شد.

عرف اظهار داشت: در برخی از حوزه‌ها کار اخذ رای تمام شده است و بیشتر مراکز مناطق مرزی هستند که دیگر رای گیری نداریم و آن را در اختیار استاندار گذاشتیم که معمولاً آنها را بررسی خواهند کرد و تصمیم می گیرند لذا این اختیار هست که اگر استانداری در حوزه ای به جمع‌بندی رسید که دیگر رای دهنده وجود ندارد می تواند اتمام را اعلام کند.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس چارچوب قانونی با نظر وزیر کشور تا دو ساعت بعد از ساعت ۲۲ باردیگر می توانیم تمدید بکنیم آن چیزی که به ما از استانها گزارش شده بیشتر از استان‌های جنوبی که هنوز مردم پای صندوق ها هستند.

رییس ستاد انتخابات کشور تاکید کرد: استاندار قم به من اعلام کرد که مردم قم هم هنوز پای صندوق های رای حاضر هستند  لذا این اجازه را بعد از ساعت ۲۲ وزیر کشور تصمیم خواهد گرفت که یا متمرکز صورت بگیرد یا در اختیار استانداران بگذارند که هر استانی استاندار تشخیص بدهد که تمدید بشود تمدید می شود.

عرف تصریح کرد: پس از پایان اخذ رای شعبه تعطیل می‌شود عناصر داخل شعبه که اعضا و ناظران هستند نماینده فرماندار و کسانی که مسئولیت دارند برای شمارش آرا شروع می کنند که امیدواریم تعداد قابل توجهی از حوزه‌ها روز شنبه تعیین تکلیف شود.

وی ادامه داد: در انتخابات مجلس شورای اسلامی حوزه به حوزه اعلام می‌شود هر حوزه کارش تمام شود صورت جلسه بین هیات اجرایی و نظارت تایید می شود و نتیجه شمارش آراء اعلام می شود آنجا دیگر ما به شکل تجمعی کلی نداریم بلکه حوزه به حوزه اعلام خواهد شد.

۲۱۷۲۱۵

کد خبر 1355432

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =