۱ نفر
۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۵
دیپلماسی موفق ایرانی

کریس مورفی سناتور آمریکایی در حساب شخصی توئیتری خود نوشت: «من در مونیخ با وزیر امور خارجه ایران دیدار کردم. عدم گفتگو در بحبوحه ‌تشدید تنش‌ها، مساله خطرناکی است.»

مورفی در توئیت دیگری باورش در مورد اهمیت چنین گفتگو هایی را چنین تشریح نمود: «کنگره، شاخه‌ای مهمتر از قوه مجریه است. ما نیز سیاست خارجی را تعیین می‌کنیم. در سال‌های گذشته در دولت‌های اوباما و ترامپ، بسیاری از ما با ظریف دیدار کرده‌ایم. هر چند هیچ کسی در کنگره نمی‌تواند با ظریف مذاکره کند یا حامل پیامی رسمی از سوی دولت آمریکا باشد، اما گفت‌وگو کردن ارزشمند است. امیدوارم ترامپ نیز این ارزش را ببیند. زیرا سیاست کورکورانه کنونی ما و تنش‌زایی غیرراهبردی صرفا ایران را قدرتمند و آمریکا را ضعیف‌ و غیرامن می‌کند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با اشاره به سیاست اصولی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی دراین باره نکات مهمی را بیان نمود: «دکتر ظریف همواره گفته‌اند که با برخی از اعضای کنگره آمریکا که از او درخواست ملاقات می‌کنند، دیدار و دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران و واقعیات منطقه را تشریح می‌کند. این اقدامات بخشی از دیپلماسی عمومی است که شامل دیدار با نخبگان، مراکز فکری و مصاحبه و دیدار توجیهی با اصحاب رسانه‌ها نیز می‌شود.»

دونالد ترامپ و مایک پمپئو که دیپلماسی موفق ایرانی و چنین دیداری به مذاقشان خوش نیامده با موضع گیری تند علیه سناتور مورفی، ناخشنودی خود را چنین بیان نمودند. در وهله نخست ترامپ گفت: «دیدم که سناتور کریس مورفی با ایرانی‌ها دیدار داشته است. به نظر من، این نقض قانون لوگان است». سپس مایک پمپئو وزیر خارجه جنگ طلب آمریکا، در کمال استیصال اظهار داشت: «این فرد (ظریف) تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد. اگر این دیدار انجام شده باشد، نمی‌دانم آنها چه گفته‌اند. امیدوارم که آنها (دموکرات‌ها) در پی تقویت سیاست خارجی آمریکا بوده باشند، نه سیاست خارجی خودشان».

به نظر این دیدار و ملاقات های مشابه با مقامات سطوح مختلف دولت ایالات متحده آمریکا به ویژه نمایندگان کنگره می تواند بیش از پیش چهره خشن و مقامات جنگ طلب تحت  فرمان صهیونیست ها را در کاخ سفید و دولت ترامپ  هویدا نماید. چهره ای که از ترس رسوایی سیاست های شکست خورده نزد ملت آمریکا، دکتر ظریف را تحریم کرد تا ممانعت از دیدار های او در حوزه دیپلماسی عمومی را توجیه کرده و از حضورش در نشستهای بین المللی جلوگیری کند. 

دکتر ظریف توان آن را دارد که دیپلماسی متوازن و منطقی ایران را به رخ جهانیان کشانده و از سیاست های خصمانه و تروریسم اقتصادی دولت ترامپ علیه ملت ایران پرده بردارد. خشم ترامپ و پمپئو نشان دهنده این مهم است که گفتگو و مذاکرات میان مقامات خارج از دولت آمریکا، خنثی کننده تصمیمات و حرکت های غیر منطقی و جنگ طلبانه دولت حاکم آمریکا است که بی هیچ گونه دلیل منطقی، علیه ملت ایران شکل گرفته است. 

چنینی مذاکرات و گفت وگو هایی چهره خشن جمعی که اینک مقدرات ملت آمریکا را در دست گرفته اند، هویدا نموده و اثبات می نماید که ایران به عنوان وزنه ثبات و تعادل در منطقه خاورمیانه تنها کشوری است که به شکل واقعی در جهت مبارزه با تروریسم اقدام نموده و شکست سنگینی را به تروریستها و اربابان آنها که سرنخشان در کاخ سفید است، وارد نموده است. ملتهای منطقه، جهان و حتی آمریکا مدیون سربازان و فرماندهانِ ایرانی هستند که در رویارویی با تروریست های بین المللی، مردانه ایستادگی و مقاومت نموده، صلح و امنیت را در راه نبرد با تروریسم به ارمغان آوردند و جمعی از آنان هم  به درجه رفیع شهادت نائل شده اند. 

 *کارشناس سیاسی

310311

کد خبر 1355661

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
    0
    بدون تردید ترامپ از حامیان کاسبان تحریم و دلواپسان و لبه دیگر این قیچی است.