"سید مصطفی سعیدی" نقال برجسته کشور درگذشت

استاد "سید مصطفی سعیدی" نقال برجسته لرستان و از چهره های ماندگار کشور به دیار حق شتافت.

به گزارش خبر آنلاین از لرستان ، مرشد "سید مصطفی سعیدی"شاهنامه خوان و نقال پیش کسوت  لرستانی و از جمله چهره‌های نامی عرصه نقالی، در اولین روز از اسفند ۹۸ دارفانی را وداع گفت.

سید مصطفی سعیدی در ۹ سالگی نزد سید مهدی صفری‌پور در همدان مداحی وذاکری را فراگرفته بود، بعد در دوازده سالگی با مرشد کرم اصفهانی آشنا شده بود و نقل وسخنوری را از اوآموخته بود، از هفده سالگی به طور جدی درقهوه خانه حاج عباس شاخه نبات، دربروجرد به نقل پرداخته بود، سپس به ملایر رفته ودر قهوه خانه مشهدی ولی زرگران کارش را ادامه داده بود، بعد به اراک رفت ودر آنجا ازدواج کرد.

پس از سربازی به خرم آباد رفته و ۹ سال در قهوه خانه‌های حاج علی فرهمندو حاج سید رحم خداو مشهدی قربانی و قهوه خانه درشکه چی هانقالی ومنقبت خوانی وذاکری کرد، بعد به درود رفته و درقهوه خانه فرخ فال و دادامراد به نقالی پرداخت، سپس به بروجرد بازگشت که نزدیک موطن اصلی اش یکه دانگ بود و سی سال در قهوه خانه شکری غدیری و سید نورالدین پرچمدار به کارنقالی ومناقب خوانی ادامه داد.

در سال ۱۳۸۰ بعنوان استاد برتر داستان گزاری ایران در جشنواره موسیقی آئینی مورد تجلیل ملی واقع شد و در برنامه‌های تلویزیونی و جشنواره‌ای بسیاری شرکت داشت، او کتاب ارزشمندی بنام تومار نقالی را در دوجلد به چاپ رساند که اینک نایاب است وحاصل تمام داشته‌های ذهنی‌اش از نقل‌های متفاوت است.

46

کد خبر 1355694

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =