او دلی پردرد از بی مهری به هنرش و نه خودش داشت! مرشد برای تعالی هنر نقالی مایه گذاشت؛ نه به اندازه بلکه بیش از وسعش.

مرشد ولی الله ترابی نابغه ی نقالی خوانی ایران درگذشت. خدایش بیامرزد! او دلی پردرد از بی مهری به هنرش و نه خودش داشت! مرشد برای تعالی هنر نقالی مایه گذاشت؛ نه به اندازه بلکه بیش از وسعش. شاگردان زیادی تربیت کرد اما بی تردید کسی نمی تواند جای او را پر کند. او باور داشت که علی رغم کم شدن فضاهای قهوه خانه ای و مردمی برای برپایی مراسم نقالی، می توان این هنر مؤثر و فاخر را قدر دانست و با حمایت از فراگیر شدن آن، ضمن تربیت نسل جدید نقال های ایرانی، یکی از نمادهای فرهنگ اصیل کشور را پاس داشت و ارتقاء داد.

 

هنر نقالی از آن دست هنرهای نمایشی است که معمولاً بار ارتباط با مخاطب بر دوش یک نفر، یعنی مرشد است. اگر چه شاگرد یا بچه مرشد، خیلی از مواقع به کمک استاد می آید اما اغلب، مرشد می خواند، نقل می کند و به جای شخصیت های داستان، بازی می کند.

در نقالی قدرت بیان و انعطاف در حرکات بدن، حرف اول و آخر را می زند. نقال علاوه بر داستان، باید اشعار فراوانی را هم حفظ کرده و به حافظه خود بسپارد.

بداهه گویی در کنار تسلط به متن نقل های تاریخی و ادبی، از توانایی ها و مهارت های مرشد است چرا که او به طور زنده و مستقیم با مخاطبش حرف می زند و حتی ممکن است از او برای ادامه کارش، کمک بخواهد و بازی بگیرد.

مرشد ولی الله ترابی به این دلیل ماندگار  و بی مانند ماند که با مهارت و عشق و با تسلط کافی به هنرنمایی پرداخت. درگذشت وی را به اعضای خانواده محترمش، هنرمندان نمایش و به ویژه هنرمندان شهرری تسلیت می گویم.

یادداشت هایی از بنده در مورد مرشد:

لزوم پاسداشت استاد ترابی

نابغه‌ی نقالی خوانی ایران

مرشد ولی‌الله ترابی دلی پر درد دارد!

بخشی کوتاه از منقبت خوانی مرشد ولی الله ترابی از آخرین آثار وی:

بخش هایی از منقبت خوانی استاد مرشد ولی ترابی

کد خبر 306593

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • خان A1 ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۲
  7 0
  خدا بیامرزدش
 • رستم دستان IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۲
  4 0
  تا خیال دشمنان داخلی فرهنگ ایران کمی راحت شود!!! اما کور خوانده اند... : "هیچ ایرانی، ایرانی تر از فردوسی نبوده است و تا ایران و ایرانی باقی است و تا دنیا باقی است، فردوسی در سرزمین ما سازنده و جاویدان باقی خواهد ماند."
 • بی نام A1 ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۲
  7 0
  روحت شاد مرشد همیشه جاوید ایران
 • ستاره IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۱
  0 0
  گر بخواهی که بجویی دلم امروز بجوی/ ورنه بسیار بجویی و نیابی بازم....