معامله قرن صدای کارشناسان امنیتی اسرائیل را نیز درآورد

ایسنا نوشت: هم‌زمان با فراخوان برگزاری تظاهرات علیه طرح ضد فلسطنی "معامله قرن" مقابل ساختمان سفارت قدیمی آمریکا در تل‌آویو، کارشناسان امنیتی رژیم صهیونیستی با ارزیابی این طرح، نسبت به پیامدهای آن هشدار دادند.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الأوسط، محققان موسسه مطالعات امنیت داخلی رژیم صهیونیستی با انجام تحقیقاتی درباره طرح ضد فلسطینی موسوم به "معامله قرن" هشدار دادند که این طرح خطرات زیادی را در زمینه‌های امنیتی، اقتصادی و اجتماعی به همراه دارد و از نظر عملی نیز جهشی سریع به سمت راه‌حل "یک کشوری" است.

طبق بررسی انجام شده، این طرح در عین حال که پاسخی جامع به خواسته‌های امنیتی اسرائیل می‌دهد، اما مرزهای طولانی و پر پیچ و خم، مناطق شهرکی جدا و سردرگمی جمعیتی را ایجاد می‌کند که اعمال  اقدامات امنیتی اسرائیل را دشوار خواهد کرد و همین مسأله برخورد و مواجهه با ساکنان و دستگاه‌های امنیتی فلسطینی در طول محورهای مختلف را تشدید می‌کند.

در تحقیقات کارشناسان امنیتی اسرائیل نسبت به مثمر ثمر بودن بخش اقتصادی معامله قرن نیز ابراز تردید شده است؛ طبق آنچه در سال گذشته میلادی در کارگاه بحرین اعلام شد، ۵۰ میلیارد دلار به سرمایه گذاری برای فلسطینی‌ها اختصاص داده می‌شود که ۲۸ میلیارد دلار آن طی ۱۰ سال یعنی سالیانه ۲.۸ میلیارد دلار در مناطق تحت کنترل تشکیلات خودگردان فلسطین سرمایه‌گذاری خواهد شد.

در تحقیق مذکور در این باره آمده است: تفاوت چندانی میان مبلغ مذکور و هدایای مالی کشورهای اهداکننده به تشکیلات خودگردان فلسطین به همراه بودجه آژانس کار و امداد آوارگان فلسطینی (آنروا) وجود ندارد. همچنین حمایت مالی پیشنهاد شده در معامله قرن واضح نبوده و جدول زمانی برای اجرای طرح‌های پیشنهادی نیز عاقلانه نیست.

محققان موسسه مطالعات امنیت داخلی رژیم صهیونیستی معتقدند که مشکلات اساسی در نتیجه مخالفت فلسطینی‌ها با معامله قرن به وجود خواهد آمد و تبعات آن تهدیدی واقعی را برای دستاوردهای فلسطینی‌ها تا به امروز و رویای یک کشور مستقل و دارای حاکمیت فلسطینی به همراه خواهد داشت.

محققان امنیتی اسرائیل در مطالعات خود با اشاره بر مواضع اعراب نسبت به طرح معامله قرن، آورده‌اند که مصر آن را یک طرح یکجانبه دانسته و اردن نیز مخالفت خود با آن را اعلام کرده است و طراحان معامله قرن که معتقد به متقاعد کردن فلسطینی‌ها به برخورد مثبت با طرحشان توسط کشورهای عرب حوزه خلیح فارس بودند، امیدهای‌شان ناامید شد و کشورهای مذکور به شکل علنی در کنار فلسطینی‌ها ایستاده و بر مخالفت خود با این طرح تأکید کردند.

به گفته این محققان، حتی جامعه بین‌الملل نیز از شور و شوق آمریکا و اسرائیل نسبت به این طرح حمایت نکرده است، چراکه چند کشور و ارگان‌ مهم از جمله روسیه و اتحادیه اروپا قید و شرط‌هایی را درباره آن مطرح کرده‌اند. علاوه بر این، مخالفت با طرح معامله قرن در کنگره ایالات متحده نیز بالا گرفته است.

از سوی دیگر، کمیته عالی پیگیری وضعیت اعراب در اراض اشغالی (فلسطینی‌های ۴۸) خواستار مشارکت در تظاهراتی شد که قرار است سه‌شنبه هفته جاری در محکومیت طرح معامله قرن در مقابل ساختمان سفارتخانه قدیمی آمریکا در تل‌آویو برگزار شود. این کمیته همچنین از  "نیروهای صلح یهودی" خواست تا در این تظاهرات مشارکت کنند.

310311

کد خبر 1355703

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =