۰ نفر
۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰
پیشگیری دشمن بیماری است نه ترس و اضطراب

همانطور که پزشکان می گویند و توصیه های سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت تاکید دارد مهمترین کار و مهارکننده ترین اقدام مقابل کرونا، پیشگیری، مراقبتهای فردی و شستن دستها است.

پیشگیری، دشمن بیماری کرونا است. گزارشهای نشان دادند مردم خوشبختانه خیلی خوب برخورد کردند و مسایل فردی را رعایت می کنند. همین که از منازل کمتر بیرون می آیند، دستهای خود را مرتب می شویند و افرادی که نشانه های بیماری در آنهاست، از ماسک استفاده می کنند، اینها اقدامات بسیاری خوبی است.

عادات گذشته مانند روبوسی و دست دادن را مردم کنار گذاشته اند که در مجموع اقدامات خوبی است. این بیماری قابل کنترل است و مردم نباید بترسند و نگران باشند. اگر آمار بیماری های مشابه مانند آنفلوآنزا و به خصوص نوع H۱N۱ را ببینیم متوجه می شویم مبتلاها و فوت شده ها در آن بیماری بسیار زیادتر هستند. بنابراین مردم نباید از شرایط فعلی بترسند.

در فضای نگرانی، ترس و ناامنی هیچ اقدام مثبتی نمی توان انجام داد. باید فضا را آرام کرد و به همدیگر کمک کنیم. باید به توصیه ها گوش بدهیم. خیلی هم به بحثهای متفرقه که ایجاد تشویش و اضطراب می کند نپردازیم. مرجع و محور کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و تمام بخشنامه های آن وزارتخانه باید ملاک عمل باشد.

انشالله با رعایت بهداشت فردی، به ویژه روبوسی نکردن و دست ندادن، با شستن دستها و در مواردی که ابتلا به بیماری یا ارتباط با بیمار است، استفاده از ماسک، مهمترین اقدامات است که نتایج خوبی به همراه دارد.

اخباری که منتشر می شود نشان می دهد تعداد زیادی از کسانی که مبتلا بودند به خاطر مراقبتها و درمانهایی که انجام شده، در حال طی کردن دوره بهبود هستند و این مسئله هم نشان می دهد نگرانی هایی که در جامعه وجود دارد بی مورد است.

*پزشک و رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران

۲۳۵۲۳۱

کد خبر 1356569

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =