۱۵۰ نفر
۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰
آیا پوتین سیاست ایران را در پیش گرفته است؟

کارشناس مسائل اوراسیا در گفت و گویی به بررسی سیاست های روسیه در دوران ولادیمیر پوتین می پردازد.

به گزارش خبرآنلاین، حسن بهشتی پور در ابتدا در پاسخ به این که آیا پوتین سیاست ایران را در پیش گرفته است گفت: این موضوع را نمی توان با ایران مقایسه کرد. چون ماهیت دولت و حاکمیت  در روسیه با ایران از اساس متفاوت است .  ضمن آنکه پوتین از چند سال پیش می گفت  قصد دارد برای کاهش نفوذ غربگراها در دولت روسیه حضور افراد دو تابعیتی در کابینه را کم کند.در حال حاضر هدف پوتین این است؛ افرادی که با او هماهنگ هستند بیایند روی کار که این به نظر من نقشه ای است که بسیار مهم است و باید منتظر بمانیم که چه تغییراتی را در دولت آینده ایجاد خواهد کرد.

این کارشناس در تشریح دلیل این تغییرات گفت: به نظر می‌رسد هدف اصلی پوتین از ایجاد این تغییرات ، بهبود وضعیت اقتصادی این کشور است به همین دلیل اکثر وزرایی که تغییر کردند عضو تیم اقتصادی کابینه بودند. در واقع پوتین تمایل داشته که توان جدیدی را به تیم اقتصادی دولت اضافه کند تا این تیم اقدامات جدیدی در راستای حل مشکلات اقتصادی  ناشی از تحریم ها در این کشور انجام دهند.میشوستین نخست وزیر و آندری بلی اوسوف معاون اول نخست وزیر نیز کارشناسان اقتصادی هستند و با توجه به این نشانه ها می‌توان گفت که پوتین به دنبال آن است که در راستای توجه به خواسته های عمومی در این کشور ،مشکلات اقتصادی در روسیه را کاهش دهد. به نظر من تمام این تغییرات در اینجا به این وابسته است که تیمی جدیدی که در آینده تشکیل شده بتواند  وظیفه اصلی مقابله با تحریم های غرب را با موفقیت به اجراء گذارد. چون این تحریم ها روی اقتصاد روسیه فشار آورده است و تاثیراتش را مردم روسیه به طور محسوس درک می کنند. بنابراین وظیفه اصلی دولت جدید روسیه مقابله با تحریم های غرب  و بهبود وضعیت اقتصادی روسیه است.

وی در پایان گفت: در حال حاضر مشکلات نظامی روسیه در سوریه کمتر شده و به همین دلیل دنبال سرمایه گذاری و تعامل بیشتر با آلمان و فرانسه است که راه اندازی خط لوله گاز به آلمان و صادراتش به آنجا علی رغم مخالفت های آمریکا بسیار برای روسیه مهم و تاثیر گذار است. همچنین همکاری هایش با ترکیه برای صادرات گاز جنوب و همکاری ها با اوکراین هم موضوع آینده  پوتین و دولت جدید روسیه است.بنابر این ما طی ماه های آینده و با روی کار آمدن یک نخست وزیر جدید شاهد یک روند تازه در روسیه برای مقابله با تحریم ها و بهبود وضعیت اقتصادی روسیه خواهیم بود. هرچند که تصمیم گیرنده نهایی پوتین است.

مشروح این گفت و گو را اینجا بخوانید.

310311

کد خبر 1356678

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • s.m.j IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۴
  1 0
  شاید هم ما سیاست روس ها رو در پیش گرفتیم...
 • مرجانی IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۵
  0 0
  بله