روحانی: تحریم نتوانست بر تکمیل آزاد راه تهران-شمال تاثیر بگذارد

رئیس‌جمهور گفت: افتخار می‌کنیم که تحریم نتوانست بر اراده مهندسین، کارگران و مدیران ما و همه بخش‌های مختلف از جمله وزارت راه و بنیاد مستضعفان برای تکمیل این پروژه مهم تاثیر بگذارد.

به گزارش خبرآنلاین، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رئیس‌جمهور صبح امروز (سه‌شنبه) در مراسم افتتاح قطعه یک آزاد راه تهران-شمال با تبریک فرا رسیدن ماه رجب اظهار داشت: اسلام دین سلامت است، سلامت روح و جسم انسان است و اگر ما اسلام را مراعات کنیم جسم و روان و زندگی مادی و معنوی مان توام با رضای حق خواهد بود.

وی با بیان اینکه ایمان هم با امنیت است، گفت: آدم مومن هرکجا هست کنارش امن است و هرکجا ایمان نیست امنیت هم زیر سوال است. شما از یک آدم متدین و خوش زبان هیچ وقت نمی‌ترسید زیرا شری به شما نمی‌رسد اما از آدمی که ایمان کامل ندارد باید ترسید. بنابراین هیچ وقت امنیت نیست با کسی که مومن نیست.

روحانی تصریح کرد: روز گذشته، روز مهندس بود که زحمات بسیاری را در این پروژه بسیار مهم کشیده‌اند.

اهم اظهارات رئیس جمهور را در ادامه به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛

* امروز، روز بسیار خوشحال‌کننده‌ای برای ملت ایران است. ما این پروژه را در دوران تحریم ساختیم و افتخار می‌کنیم به اینکه مهندسین، مدیران، کارگران و البته همه بخش‌های مختلف از جمله وزارت راه و بنیاد مستضعفان و همه دست‌اندرکاران این پروژه توانستند با وجود تحریم، این پروژه عظیم را به سرانجام برسانند و تحریم نتوانست مانع آنها برای تکمیل این پروژه بسیار مهم باشد البته این تحریم‌ها در زمانبندی انجام پروژه، ما را با یکسری تأخیرها مواجه کرد.

*{ با اشاره به تحریم‌های گسترده در حوزه‌های مختلف}: دولت ما زمانی کار را آغاز کرد که کشور در تحریم‌های شدید بود. تحریم‌ها از سال ۹۰ شروع شده بود و در سال ۹۲ دولت ما کار خود را آغاز کرد. من از همان روز آغاز کار دولت، آقای فروزنده را صدا زدم که آن زمان مسئول بنیاد مستضعفان بود. در خصوص آزادراه تهران-شمال با هم صحبت کردیم و بحث‌های مختلفی در خصوص اینکه چرا این پروژه طولانی شده است،‌ مطرح شد. تا آن موقع تنها ۱۷ درصد از پروژه انجام شده بود و ما می‌بایست برای ۸۳ درصد باقی‌مانده پروژه تصمیم می‌گرفتیم.

* ما از همان ابتدا گفتیم که دولت با تمام توان به دنبال انجام این پروژه خواهد بود البته من از سال ۱۳۷۵ با این پروژه سر و کار داشتم. از زمانی که آیت‌الله هاشمی تصمیم گرفت این پروژه آغاز شود، ایشان من را خواستند و در این خصوص با من صحبت کردند. کار این پروژه در دوره‌های مختلف ادامه پیدا کرد و آقای فتاح در دوره خودش با تمام توان و قدرت همان‌گونه که در هر جای دیگری این‌گونه تلاش کرده، در این عرصه نیز وارد شد. دولت ما نیز در زمان وزارت آقای آخوندی تلاش‌های بسیاری را در این خصوص انجام داد.

* آقای اسلامی خستگی ناپذیر است و در هر ساعتی تماس با ایشان می‌گیرم، پای کار است و من موفق نشدم ایشان را در خواب پیدا کنم.

* شما بیان کردید که چقدر این پروژه باعث صرفه جویی در مصرف سوخت و زمان می شود. اینکه این جاده یک ساعت و نیم زمان را کم می کند، نمی توان بر آن قیمت گذاری کرد.

* وقتی این عدد را در مورد ۱۸ هزار خودروی عبوری و سرنشینان آن حساب می‌کنیم، می بینیم که چه ارزشی دارد و باید گفت عمر بشر قابل قیمت گذاری نیست. ما به عمر، لذت، شادی مردم متعهد هستیم. خداوند انسان را آفریده که زندگی شادمانه داشته باشند.

* دشمنان می خواهند برای ما مشکلات ایجاد کنند. برخی حوادث نیز انسانی نیست و منشأ طبیعی دارد. مثلاً ما سال ۹۸ را با سیل شروع کردیم که دیگر نمی توان مانع بروز آن شد. البته باید تلاش کرد آثار سوء آن را برای مردم کم کنیم.

* سال جاری غم و مشکلات زیادی داشتیم. از شهادت سردار سلیمانی گرفته تا حادثه کرمان و فوت هموطنان‌مان در هواپیمای اوکراینی باعث غم بزرگی برای ما شد.

* ملت ما تسلیم نمی‌شود، سختی را تحمل می‌کند، مقاومت می کند و در مقابل دشمن سر خم فرود نمی‌آورد. مردم ما همچنین در حوادث طبیعی نیز به همدیگر کمک می کنند و دست یکدیگر را می‌گیرند.

* خداوند می فرماید زمین و آیات آن را آفریدیم تا مشخص شود در این مسابقه چه کسی بهتر عمل می کند. غم و شادی مهم نیست، مهم این است که در شادی و غم چگونه عمل می کنیم.

* در حال حاضر ویروسی از کشوری آمده و ۴۰ کشور را درگیر کرده و به همه جا خواهد رفت. این مهمان ناخوانده ای است که بی دعوت آمده و مهم این است که باید از مشکلات نهراسید و با آن مقابله کرد.

* نباید برای روز سختی مردم، جیب دوخت. جیبی که برای سختی مردم دوخته شده، بد است. وقتی مردم برای ماسک، مایع ضد عفونی دستکش گرفتار هستند چرا باید سودجویی کرد. خداوند راه‌های مختلفی برای کسب مال حلال قرار داده، پس چرا برخی دنبال طلب مال حرام هستیم.

*  در شرایط تحریم این افتتاح دلپذیر است. فردا انشالله پیمانکاران کارهای خود را جمع و جور خواهند کرد و از صبح پنج‌شنبه مردم از این جاده تردد خواهند داشت.

* عوارضی را آقای اسلامی لحاظ کرده بودند که گفتیم بگذارید مردم شاد باشند و ما تخفیف در آن دادیم.

* ما گفتیم که بگذارید  با شادی مردم این تردد آغاز شود و بعدها به صورتی جبران خواهد شد. در روزهای غیر تعطیل کمتر و در روزهای تعطیل، با قیمتی بهتر و مناسب لحاظ شود.

* تصمیم گرفته ایم که از قطعه یک، دولت و بنیاد هر درآمدی دارند، برای ساخت قطعه دوم هزینه کنند. البته این درآمد کافی نیست و قطعه دوم پول بیشتری برای تکمیل می‌خواهد.

* دولت هم کمک می‌کند و ان‌شاءالله قرار ما با مهندس اسلامی و فتاح این است که تا پایان دولت دوازدهم یک مسیر از قطعه دوم افتتاح و یک مسیر هم از جاده قدیم استفاده شود تا مسیر بعد تکمیل شود.

* تمام توان خود را به کار می گیریم. به دکتر نوبخت هم دستور می‌دهم همه امکانات لازم را در اختیار بگذارد تا ان شاءالله مردم زندگی راحت تری داشته باشند.

*{ با اشاره به عبور از این جاده}: این جاده زیبا و افتخار آفرین است. این جاده یا پل است یا تونل. یعنی تمام این مسیر جاده از پل عبور می کنید، وارد تونل می شوید و از تونل خارج می شوید و روی پل می روید و مشخص است در این ۳۲ کیلومتر چه کار عظیم و بزرگی انجام شده است.

* ۱۸ تونل که یکی از این تونل ها نزدیک ۵ کیلومتر طول دارد. این همه پل های زیبا و مسیر قشنگ و فرصتی که ایجاد می شود بسیار مهم است.

*{ ضمن قدردانی از استاندار تهران و البرز}: مردم تهران همیشه در ابتدای کرج کیلومترها معطل می شدند که به کرج برسند. وارد جاده چالوس شدن هم داستانی داشت تا به گچسر برسید، خیلی خسته کننده می‌شد. امروز روز مبارکی هم برای مردم تهران و هم مردم البرز و کرج است زیرا یک ترافیک و آلودگی سنگین مدیریت می‌شود.

* از استاندار تهران و البرز تشکر می‌کنم که تمام تلاش خود را به کار گرفتند. برای این استانها و مردم کشور و مردم استان های شمالی مازندران و گیلان هم مبارک است. کار عظیم و بزرگی انجام گرفته است. گفتند که ارزش روز چقدر است و ارزش اصلی این اقدام هم مشخص است که بیش از ۴ هزار میلیارد هزینه شده و بیش از ۱۰ هزار میلیارد ارزش فعلی آن است.

* این به نفع سلامت، زمان و انرژی مردم است. اینکه بیش از ۸۰ میلیون لیتر سوخت و بنزین کمتر مصرف می‌شود بسیار مهم است. وقت مردم، آلودگی و حفظ سلامت مردم در این جاده محقق می‌شود. امرور روز خوب در تاریخ ایران و مهندسین، پیمانکاران، کارگران و مدیران عزیز ما ثبت می‌شود به عنوان جهاد همه جانبه ملت ایران برای سازندگی ثبت می‌شود.

* جاده و راه آهن و هواپیما و کشتی و بندر که همه مسئولیت‌های سخت و سنگینش برای آقای اسلامی است زیربنای اصلی برای توسعه کشور است. الحمدلله در دولت یازدهم و دوازدهم در زمینه بنادر و راه آهن کار بسیار عظیم و بی‌نظیری اتجام گرفته است.

* استان‌های همدان، کرمانشاه، ارومیه و رشت یعنی گیلان و تبریز از طریق میانه در دولت یازدهم و دوازدهم به راه آهن سراسری وصل شد. این کار بسیار عظیمی است و ان شاء الله بخش مهم راه آهن چابهار به زاهدان که بسیار برای ما اهمیت دارد به لحاظ تزریق مالی صورت گرفته انجام شود. ان شاءالله برای راه آهن بسیار مهم رشت-آستارا بودجه آن به عنوان طرح‌های بسیار مهم را تامین می‌کنیم.

*  تاکید می‌کنم اصل رضای خداوند ومردم است،  بقیه مسائل در گذر است. ملت بزرگ ما با همکاری وزارت سلامت از کرونا هم عبور می‌کند. در این ویروس بسیار سخت تایپ B یعنی ویروس آنفولانزا که در آمریکا ۱۶ هزار نفر و در ایران ۱۰۰ مورد تلفات داد عبور کردیم.

*این ویروس سخت‌تر از آن نیست البته ویژگی‌هایی از نظر تماس و سرعت انتقال ندارد اما به هر حال نباید وحشتی میان مردم ایجاد شود. همه به دستورالعمل وزارت بهداشت عمل کنند و همدیگر را یاری کنند. سلامت و شفا از جانب خداوند است و خدا به همه شفا خواهد داد و ما هم وسیله هستیم.

* از همه پزشکان و پرستارانی که تلاش بسیار زیادی در این روزها و هفته‌ها انجام دادند تشکر می‌کنم و انشاءالله اجرشان پیش خداوند باشد و ما هم بتوانیم روزهای بسیار خوب و شادتری برای پایان سال داشته باشیم و خداوند سال ۹۹ را سال پر خیر و برکتی برای ما قرار دهد.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1356929
آخرین اخبار و اطلاعیه های فروش خودرو car.ir

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =