تیمی از مهندسان انگلیسی در حال کار برای ساخت سریع‌ترین خودروی جهان با نام بلادهاوند هستند. این ماشین قرار است با سرعت 1600 کیلومتر بر ساعت حرکت کرده و رکورد سرعت زمینی را تا سال‌ها در اختیار کشور انگلستان قرار دهد.

ابوالفضل کریمی: قرار است اولین آزمایش‌ها روی راکتی که خودروی انگلیسی بلادهاوند را با سرعت 1600 کیلومتر بر ساعت به حرکت خواهد آورد، طی ماه‌های آینده آغاز شود.

موتور هیبرید فالکون (Falcon) این خودرو بزرگ‌ترین راکتی است که در طول 20 سال گذشته در انگلستان روشن شده و نیروی پیشرانی معادل با 122کیلو نیوتن خواهد داشت. البته این موتور، تنها واحد قدرت در خودروی بلادهاوند نخواهد بود، بلکه یک موتور جت هواپیمای جنگی و یک دستگاه موتور خودروی فرمول 1 هم قرار است روی بلادهاوند آزمایش شود. طراحان این خودرو به سختی کار می‌کنند تا رکورد سرعت زمینی را در سال آینده بشکنند.

به گزارش بی‌بی‌سی، تیمی که در حال کار بر روی این پروژه است اعتقاد دارد با به کارگیری این واحدهای قدرت روی این خودرو، به طور حتما رکورد سرعت زمینی تا چندین سال بعد متعلق به کشور انگلستان خواهد بود.

ریچارد نابل مدیر پروژه بلادهاوند در این باره گفت:« ما در حال ساخت یک خودروی کامل هستیم. در حقیقت ما به جایی می‌رویم که تا به حال هیچ کس نرفته است.»

بلادهاوند
راکت بلادهاوند با 45 سانتی‌متر عرض و 3.6 متر طول به طور کامل در انگلستان طراحی و ساخته شده است. سوخت این خودرو ترکیبی از سوخت جامد اچ.تی.پی.بی (hydroxyl-terminated polybutadiene) و اکسیدایزر جامد اچ.تی.پی (high-test peroxide) که به مدت 20 ثانیه خواهد سوخت.

قدرت موتور این خودرو بسیار زیاد است و در حقیقت برای رسیدن به نیروی پیشران 122 کیلونیوتن باید از ترکیب موتور 645 دستگاه خودروی سواری استفاده کرد.

با اضافه کردن نیروی پیشران 90 کیلو نیوتنی که از طریق جت EJ200 Eurofighter-Typhoon تامین می‌شود، بلادهاوند انرژی کافی برای طی مسافت 8 کیلومتری را در کم‌تر از 100 ثانیه خواهد داشت.

این راکت در شرکت Falcon Project Ltd واقع در منچستر طراحی شده و این پروژه توسط دانیل جاب متخصص راکت هدایت شده است. او در این باره گفت: «ما تاکنون 10 بار مدل 15 سانتی‌متری خود را در بیابان موجاوه واقع در کالیفرنیا آزمایش کرده‌ایم. البته یک آزمایش هم روی مدل 45 سانتی‌متری بلادهاوند انجام شده است. اما ما این کار را با راکت‌های pressure-fed انجام دادیم و از پمپ جدید خود استفاده نکردیم. این دقیقا کاری است که قرار است در آزمایش‌های بعدی انجام دهیم.»

این راکت قبلا یک بار در صحرای موجاوه‌ کالیفرنیا آزمایش شده است که واحدهای قدرت چند خودروی فرمول 1 با یکدیگر ترکیب شده تا موتور CA2010 ساخته شود.

تیم روتسیس مدیر اجرایی Cosworth که موتور این خودرو را طراحی می‌کند، در این باره گفت: «ما اکنون در حال تحقیق هستیم تا ببینیم چه طور می‌توانیم امکان نفس کشیدن را برای موتور این خودرو در سرعت 1600 کیلومتر در ساعت فراهم کنیم. با اطلاعاتی که من دارم هیچ خودروی پیستونی وجود ندارد که بتواند روی خودروهایی با این سرعت کار کند. به همین دلیل این پروژه به تحقیق و فکر بسیار زیادی نیاز دارد.»

بلادهاوند
تولید بدنه خودروی بلادهاوند ماه گذشته آغاز شد. کار ساخت این خودرو باید تا 6 ماه اول سال آینده به پایان رسیده و آزمایش‌های اولیه با سرعت پائین را در بزرگراه‌های انگلستان به پایان برساند. سپس بلادهاوند به هاکشین پن در کیپ شمالی انتقال داده می‌شود تا با سرعت‌های بسیار بالا آزمایش شود.

این پروژه نه تنها تلاشی برای رکوردشکنی دوباره است، بلکه به اعتقاد دانشمندان می‌تواند کودکان را به موضوعاتی مانند علم، فناوری، مهندسی و ریاضیات علاقه‌مند کند.

در حال حاضر نزدیک به نیم میلیون کودک در بیش از 4 هزار مدرسه در کشور انگلستان عضوی از برنامه آموزشی بلادهاوند هستند.
تعداد بیش‌تری از آن‌ها نیز در سراسر جهان از طریق اینترنت به منابع تدریس آنلاین دسترسی دارند.

50132

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 135729

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۷
    1 0
    با سلام چطور لینک خبر را در سایت بی بی سی می دهید که فیلتر است ؟ اگر سایت خوبی نیست شما چرا از آن خبر می گیرید ؟