ترکیه آوارگان سوری را به سمت اروپا می‌فرستد؟

ایسنا نوشت: یک مسؤول ارشد ترکیه‌ای اعلام کرد، مقامات کشورش تصمیم گرفتند مانع آوارگان سوری که به دنبال ورود به اروپا از طریق دریا یا خشکی هستند، نشوند. همچنین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه با مشاور امنیت ملی آمریکا تماس تلفنی برقرار کرد.

روسیاالیوم، این مسؤول گفت، به پلیس و نیروهای مستقر در گذرگاه‌های مرزی دستور داده شده که جلوی آوارگان سوری را  که تلاش می‌کنند وارد کشورهای اروپایی هم‌جوار ترکیه شوند، نگیرند.

پیش از این رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بارها اتحادیه اروپا را تهدید کرده بود که مرزها را برای انتقال آوارگان به اروپا باز می‌کند. ماه اکتبر هم تهدید کرد اگر این اتحادیه "مشروعیت" عملیات ارتش ترکیه در شمال سوریه موسوم به "چشمه صلح" را به رسمیت نشناسد، مانع ورود آوارگان نمی‌شود.

در ماه نوامبر نیز اردوغان گفت، اگر اتحادیه اروپا به کشورش در مورد این آوارگان کمکی نکند، آنکارا مجبور خواهد بود درهای خود را به روی آوارگان سوری برای ورود به اروپا باز کند.

همچنبن طبق بیانیه صادره از دفتر نهاد ریاست جمهوری ترکیه، ابراهیم کالین، سخنگوی این نهاد صبح امروز (جمعه) با رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی آمریکا تماس تلفنی برقرار کرد.

در این بیانیه به محتوای این گفت‌وگوی تلفنی اشاره‌ای نشده است.

این تماس تلفنی درحالی برقرار شده که به گفته رحمی دوغان، والی استان هاتای واقع در جنوب ترکیه ۲۲ سرباز ترکیه‌ای در جریان حمله هوایی ارتش سوریه به ادلب کشته شدند.

312 310

کد خبر 1358119

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =