می‌توان با برنامه‌های کودک به جنگ کرونا رفت؟

ایسنا نوشت: محمد مسلمی با اشاره به تاثیرگذاری برنامه‌های کودک در انتقال مفاهیم آموزشی به کودکان برای جلوگیری از انواع بیماری‌ها، در عین حال از وضعیت برنامه‌های کودک حال حاضر تلویزیون انتقاد کرد.

مسلمی که همه او با به عنوان یکی از عموهای فیتیله‌ای می‌شناسند، مدتی به همراه دیگر عموهای فیتیله‌ای در برنامه‌ای جدید با عنوان «دو قلوها» در شبکه دو سیما هنرنمایی کردند؛ برنامه‌ای که پخش آن به‌تازگی در تلویزیون تمام شده است.

مسلمی می‌گوید: «در برنامه‌های کودک می‌توان انواع موضوعات و بحران‌ها مثل آلودگی، انواع بیماری‌ها و زلزله را در قالب شعر و نمایش به بچه‌ها یاد داد زیرا بچه‌ها الگوپذیرند اما متاسفانه برنامه کودکی وجود ندارد که به این چیزها بپردازد. مسائل بهداشتی، رفتاری، تهدیدهایی که ماهواره برای بچه‌ها دارد و اعتیاد که الان در مقطع راهنمایی هم دیده می‌شود، مسائلی هستند که می‌توان با برنامه‌سازی درست در جهت پیشگیری از آنها کاری کرد. اما متاسفانه ما عادت به پیشگیری نداریم منتظریم تا یک اتفاق بیفتد، بعد ببینیم چه می‌توان برایش کرد

او شرایط فعلی برنامه‌های کودک را نامطلوب دانست و گفت: قبلا روی کودک مانور داده می‌شد و برنامه‌های خوبی داشتیم مثل قصه‌های مجید، محله بهداشت و محله بروبیا. اما الان سازمان این حوزه را جدی نمی‌گیرد و بیشتر برنامه کودکانه داریم تا برنامه کودک.

محمد مسلمی درباره اوضاع فعلی برنامه‌های کودک تصریح کرد: برنامه‌ای که برای کودکان ساخته می‌شود باید اسپانسری باشد تا هزینه‌هایش تامین شود. صداوسیما برای برنامه کودک هزینه نمی‌کند. هر از گاهی ما یا عموپورنگ یک برنامه داریم که آن هم اسپانسر دارد.

او در ادامه با مقایسه دیگر کشورها با ایران در زمینه ساخت برنامه‌های کودک عنوان کرد: «در تمام دنیا  روی برنامه‌های کودک و نوجوان طراحی ویژه می‌کنند. چه در زمینه بهداشت و چه در زمینه رفتاری، برنامه مدونی برای بچه‌ها دارند. برنامه‌هایی می‌سازند که به درد بچه‌ها بخورد. آنها می‌دانند که بچه‌ها آینده‌سازهای جامعه هستند. در کشور ما این همه سریال ساخته می‌شود اما به کودک که می‌رسد یا پول ندارند یا برنامه اسپانسری است.»

این هنرمند حوزه کودک، ضمن تاکید بر ساخت برنامه‌های آموزشی و شاد برای کودکان افزود: بهتر است به جای سریال‌هایی که شب‌ها نگاه می‌کنیم و افسردگی می‌گیریم، کارهای شاد و هدفمند و آموزشی برای کودکان ساخته شود تا در این برهه که دچار مشکلات فراوانی هستیم بتوانیم از این طریق به کودکانمان آموزش دهیم.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1358160

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =