۰ نفر
۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۴
کتابشناسی که ما را با تحولات جهان اسلام آشنا کرد

پاسداشت مکتوب خبرآنلاین برای شخصیت فرهنگی و آثار قلمی زنده‌یاد استاد سیدهادی خسروشاهی/۳

درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهادی خسروشاهی مجاهد نستوه، کتابشناس، نویسنده، مترجم و دیپلمات برجسته، موجب تالم و تاثر شد. زنده یاد خسروشاهی ضمن همراهی در مبارزه با رژیم ستم‌شاهی، در دوران پیش از انقلاب به ویژه پس از آغاز تحصیل در حوزه علمیه قم با بزرگان حوزه در ارتباط بود و در متن جریان های علمی و سیاسی حوزه مقدسه قم قرار داشت و حضورشان در مجالس درس علامه طباطبایی باعث شد تا نسل جدید و جوان امروز آثار علامه طباطبایی را با تصحیح عالمانه ایشان در اختیار داشته باشد.

وی کتابشناس برجسته ای بود که با بسیاری از بزرگان و عالمان ایران و جهان اسلام ارتباطی فکری و سیاسی داشت و توانست در حوزه های تاریخ نگاری و تاریخ شفاهی بسیار موثر عمل کند. خاطرات مستند او از معدود کتاب هایی هستند که ما را بدون واسطه با جنبش های آزادی خواه اسلام سیاسی آشنا می کند.

مرحوم خسروشاهی پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در سمت های اجرایی خدمات صادقانه ای داشت و زمانی که در عرصه دیپلماتیک به خدمت مشغول شد پل ارتباطی مهمی بین شیعیان و اهل سنت آزادی خواه بود و آثار او از مهمترین منابع مطالعاتی برای شناخت صحیح از جنبش های اسلام خواهانه جهان معاصر به شمار می رود.

در کنار سال ها  تحقیق، پژوهش و انتشار آثار ارزشمند همچون اسناد مهم مصلح برجسته جهان اسلام سید جمال الدین اسدآبادی در وزارت امور خارجه، تربیت شاگردان بسیار و تاسیس کتابخانه ای در قم از دیگر خدمات ارزشمند استاد خسروشاهی بود. 

درگذشت این شخصیّت عالم و محقّق را به جامعه فرهنگی کشور، شاگردان، ارادتمندان و خانواده‌ و بازماندگان محترم ایشان تسلیت می گویم و از خداوند رحیم، علوّ درجات و رحمت واسعه را  برای ایشان طلب می کنم.

* مدیرعامل موسسه خانه کتاب

* منتشر شده در خبرگزاری مهر . ۹ اسفند ۱۳۹۸

جناب استاد سیدهادی خسروشاهی پنج شنبه ۸ اسفند به دلیل بیماری کرونا درگذشت. از آنجا که به دلیل شرایط خاص اجتماعی، فعلا مراسمی برای این مرد بزرگ برگزار نمی شود، خبرآنلاین سنت «پاسداشت مکتوب نخبگان» را برای این عالم فرزانه منتشر می کند.

کد خبر 1358342

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =