سوال مهم این روزها؛ امکان ابتلای دوباره به ویروس کرونا وجود دارد؟

نتیجه مثبت آزمایش کرونا یک زن ژاپنی بعد از بهبود از این بیماری، در چند روز اخیر حواشی زیادی به وجود آورده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ دولت ژاپن این هفته گزارش داده است که نتیجه تست کرونای زنی در اوساکا برای بار دوم و چند هفته بعد از ابتلا به ویروس و مرخصی از بیمارستان مثبت شده است.

در کنار اتفاقات مشابهی که در این مدت در چین رخ داده است، این موضوع سوالات زیادی به وجود آورده است. ایجاد عفونت دوباره در بدن بعد از ابتلا به کرونا اتفاقی معمول است، اما این عفونت معمولا منجر به سرماخوردگی می‌شود.

این عفونت‌های ویروسی دوباره با کروناویروس جدید تفاوت زیادی دارد، به گفته متخصصان امکان ابتلای دوباره به کروناویروس بسیار کم است.

فلورین، کرمر، یک ویروس شناس در دانشگاه پزشکی ایکان در نیویورک، در این باره می‌گوید: «حرف من این نیست که امکان ابتلای دوباره به کروناویروس وجود ندارد، اما احتمال وقوع این اتفاق آن هم در فاصله زمانی کوتاه، بسیار کم است.»

گفته می‌شود که احتمالا در بدن افرادی که گفته می‌شود نتیجه آزمایش دوم آن‌ها مثبت بوده، میزان کمی ویروس باقی مانده باشد، میزانی که در آزمایش قبلی آن‌ها مشاهده نشده و منجر به مرخصی آن‌ها از بیمارستان می‌شود.

گزارش جدیدی در نشریه JAMA منتشر شده است که این موضوع را تا حد زیادی تایید می‌کند، براساس این مطالعه تست دومی که از برخی افراد گرفته شده است، بسیار دقیق بوده و امکان دارد تا ماه‌ها بعد از این که افراد به کروناویروس مشاهده شدند، میزانی ویروس را در بدن فرد اندازه‌گیری کند.

از سوی دیگر ممکن است، نتیجه آزمایشی که نشان می‌داد فرد دیگر بیمار نیست، اشتباه باشد و یا در آن لحظه ویروس در بخشی از بدن پنهان شده باشد.

مارک لیپستیچ، یک اپیدمیولوژیست از دانشگاه هاروارد در این باره می‌گوید: «نتیجه منفی آزمایش کرونا به این معنا نیست که قطعا هیچ ویروسی در بدن فرد وجود ندارد.»

یک احتمال نگران‌کننده دیگری هم وجود دارد؛ این که کرونا ویروس از آن چه به عنوان عفونت 2 فاری است، تبعیت کند. یعنی ویروس در بدن فرد باقی می‌ماند و علایمی متفاوت با علایم اولیه از خود نشان بدهد.

آنجلا راسموسن، یک ویروس‌شناس از دانشگاه کلمبیا در این باره می‌گوید: «این که کروناویروس چنین ویژگی دارد یا نه، هنوز مشخص نیست. ما هیچ‌چیزی درباره این ویروس نمی‌دانیم.»

منبع: نیویورک تایمز/ مترجم: نیو صدر

۴۷۴۷

کد خبر 1359016

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =