۰ نفر
۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴
​سهیل زکار، مترجم تاریخ اسلام درگذشت

ایبنا نوشت: سهیل زکار، محقق ۸۴ ساله، پژوهشگر و مترجم پرکار تاریخ اسلام درگذشت.

وزارت فرهنگ سوریه درگذشت این محقق ۸۴ساله، پژوهشگر و مترجم پرکار در تاریخ اسلام را اعلام کرد. 

زکار، نویسنده، مورخ، مترجم، محقق سوری در سال ۱۹۳۶ در شهر حماه سوریه به دنیا آمد. پدرش به تجارت مشغول بود، با تسلط فرانسه بر سوریه اوضاع مالی پدرش رو به وخامت گذاشت او مجبور شد برای کار و همکاری با خانواده در تامین معاش مدرسه را ترک کند.
 
وی هرگز مطالعه را کنار نگذاشت بلکه در زمینه انواع مختلف کتب تاریخی، قوم‌گرایی و هستی‌گرایی به مطالعه پرداخت. در سال ۱۹۵۲ مطالعات در مورد گواهی تاریخ انجام داد و سپس به عنوان معلم درحومه حماه مشغول به کار شد.
 
زکار در سال ۱۹۶۳ از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد و به تدریس تاریخ پرداخت. پس از مدتی برای ادامه تحصیلات به انگلیس رفت و در آن‌جا با مستشرق معروف، برنارد لوییس آشنا شد و با او همکاری کرد. پس از تکمیل تحصیلات به کشور خود بازگشت و در آن‌جا با همکاری شاگردانش،در سال۱۹۹۱م کتاب بزرگ «الموسوعة الشاملة فی الحروب الصلیبیة» در ۵۰ جلد را به رشته تحریر درآورد.

تاریخ دمشق یکی از کتاب‌های ارزشمند زرکار است که در دو مجلد و به زبان عربی نوشته شده است. زکار در این اثر تاریخ دمشق را از سال ۴۴۸ تا ۶۹۲ق از سه منبع مهم تاریخی گردآوری کرده است. یکی از منابع تاریخ دمشق ابن‌قلانسی است که جداگانه کتاب‌شناسی شده است.
 
۲۴۱۲۴۱
کد خبر 1359419

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =