۰ نفر
۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۳
چالشی مجازی برای مقابله با کرونا

ایسنا نوشت: در فضای مجازی چالش خنده و لبخند راه افتاده است. چالشی برای عبور از روزهای آلوده به ویروس کرونا. چالشی که سعی دارد غم و ناامیدی این روزها را حتی برای لحظه‌ای، از جان‌ها بزداید.

دو سه روزی است که «چالش_لبخند» در فضای مجازی راه افتاده است. این چالش بعد از شیوع ویروس کرونا در تعدادی از شهرهای ایران، در اینستاگرام با هدف امیدبخشی به جامعه آغاز شد.

در این چالش به لبخند دعوت می‌شوید و دیگران را هم به لبخند دعوت می‌کنید. بدین ترتیب که دوستی با به اشتراک گذاشتن عکسی که در آن لبخند به لب دارد، تعدادی را به انتشار عکسی لبخندآلود دعوت می‌کند و این طور می‌شود که چرخه لبخندها ادامه می‌یابد.

چالش لبخند باعث شده است که خیلی‌هایمان گالری گوشی، عکس‌های جدید و قدیمی را ورق بزنیم به دنبال زیباترین لبخندمان. شاید لابi لای این عکس‌ها به این فکر می کنیم که چقدر کم خندیده‌ایم و چرا فرصت‌ها را برای لبخند از دست داده‌ایم.

عده‌ای هم عکس‌های دسته جمعی تولد و دورهمی‌های خانوادگی و فامیلی را به اشتراک می‌گذارند. با این عکس‌ها برخی خاطره‌های خوش گذشته را مرور و همه حاضران در عکس را دعوت می‌کنند که دوباره بخندند و عکسی از لبخند خود به نمایش بگذارند و این طور می‌شود که چالش لبخند ادامه می‌یابد.

تعدادی هم عکس‌هایی از خنده‌ یا قهقه‌ی فرزندان نوزاد و خردسال خود را به اشتراک گذاشته‌اند. برخی زوج‌های جوان هم عکس‌های دوتایی خندانشان را منتشر کرده‌اند. مادری که فرزندان خود را در آغوش گرمش کشیده یا پدری که این روزها فرصت بیشتری دارد تا همبازی فرزندانش شود؛ همهگی عکس‌هایی از لبخندهایشان به اشتراک می‌گذارند.

به هر حال برای شرکت در چالش لبخند هیچ اجباری وجود ندارد، چون چالشی است که از دل خود مردم جوشیده است. با اینکه چالش لبخند نمی‌تواند کشنده ویروس خطرناک کرونا باشد؛ اما می‌تواند در دادوستد امید و انرژی مثبت نقش داشته باشد؛ حتی کوتاه‌مدت و گذرا. چالش خنده نمی‌تواند پادزهر ویروس کرونا باشد؛ اما می‌تواند تا حدی پادزهر یأس و ناامیدی فراگیر باشد.

قابل انکار نیست که آدمِ با امید، نه در برابر ویروس کرونا، بلکه در مقابل هر بیماری جسمی یا معضل اجتماعی اقتصادی دیگری، بیشتر توان ایستادگی دارد. چالش لبخند تمرینی است برای تقویت همبستگی اجتماعی. برای اینکه بدانیم در مقابله با ویروس کونا تنها نیستیم. برای فکر کردن به دیگری. مراقبت از سلامتی خود بخاطر دیگران. چالش لبخند امیدی است برای آمدن روزهای بهتر.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1359593

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =