اطلاعاتی کمتر شنیده شده از قرارگاه ویژه نیروی زمینی سپاه در مقابل کرونا

آنا نوشت: اخیراً قرارگاهی با عنوان «قرارگاه زیستی نیروی زمینی سپاه» با هدف مقابله با ویروس کرونا تشکیل شده و در این قرارگاه، یگان‌های جنگ نوین، صدها کارشناس و متخصص میکروبیولوژی و ویروس‌شناس مشغول به انجام خدمت هستند.

 اخیراً قرارگاهی با عنوان «قرارگاه زیستی نیروی زمینی سپاه» با هدف مقابله با ویروس کرونا تشکیل شده است. قرار است همه یگان‌های جنگ نوین قرارگاه‌های ۱۰ گانه نیروی زمینی سپاه اعم از گروه جنگ نوین ۲۴ بعثت، تیپ نیروهای ویژه صابرین و تیپ میرزا کوچک‌خان در حالت آماده‌باش کامل، تحت نظر این قرارگاه به مقابله با ویروس کرونا بپردازند و یگان‌های مذکور در مناطق مورد نظر مستقر شوند.

در قرارگاه زیستی نیروی زمینی سپاه و یگان‌های جنگ نوین، صدها کارشناس و متخصص میکروبیولوژی و ویروس‌شناس به مناطق آلوده به ویروس کرونا اعزام شده‌اند تا به خدمت‌رسانی مشغول شوند. همچنین سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی زمینی سپاه، همانند هم‌رزمانشان در نیروی زمینی ارتش، از سیستم‌های مه‌پاش و ماشین‌های «دی اس ام» به منظور انجام اقدامات ضدعفونی در مناطق آلوده به ویروس، هماهنگی یگان‌های رزمی برای مقابله با ویروس کرونا، هماهنگی خرید اقلام و لوازم مورد نیاز جهت ضدعفونی، پیگیری تأمین و تهیه مواد رفع آلودگی و پاکسازی و … استفاده کرده‌اند.

البته نیروی زمینی سپاه پیش از تشکیل «قرارگاه زیستی» در راستای اجرای دستورات سرلشکر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، تمامی ظرفیت‌های بهداشتی و درمانی خود را به میدان آورده بود که در همین رابطه باید به استقرار سامانه «سی. تی اسکن» سیار این نیرو در بیمارستان یافت‌آباد تهران اشاره کرد یا اینکه سازمان بسیج سازندگی با هدف استفاده از ظرفیت‌های مردمی در ۲۴ استان، قرارگاه جهادی مبارزه با کرونا را تشکیل داده و در این قرارگاه از ظرفیت اقشار مختلف اعم از بسیج دانشجویی، بسیج اصناف، بسیج جامعه پزشکی و بسیج کارگری استفاده می‌شود، اما تکشیل قرارگاه زیستی، خدمات‌رسانی نیروهای مسلح ازجمله نیروی زمینی سپاه را به بیماران مبتلا به کرونا یا مقابله با کرونا ویروس را منسجم‌تر و سازمان‌یافته‌تر خواهد کرد.

یگان‌های جنگ نوین نیروی زمینی سپاه اعم از تیپ ویژه صابرین، تیپ ۲۰ رمضان، تیپ میرزا کوچک خان و تیپ انصار الرسول (ص) در استان‌های گیلان، کرمانشاه، قم و تهران مشغول ضدعفونی مناطق و معابر مختلف شهری هستند.

طبق سخنان سردار محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه «قرارگاه زیستی» یکی از توانمندی‌های تخصصی و فوق تخصصی بهداشت و درمان نیروی زمینی سپاه به شمار می‌رود و در این راستا بیمارستان‌های ثابت، سیار و تیم‌های واکنش سریع بهداشتی در حالت آماده‌باش قرار خواهند گرفت؛ لذا تا به امروز این قرارگاه به درخواست وزارت بهداشت و درمان موفق شده تا یک سامانه بیمارستانی سیار با ۱۰۰ تخت خواب را در قم مستقر کند.

قرارگاه زیستی نیروی زمینی سپاه، نظارت دقیقی بر وضعیت بهداشتی پادگان‌ها و مراکز نظامی سپاه پاسداران دارد که گندزدایی روزانه اماکن عمومی و آسایشگاه‌ها، سالن‌های غذاخوری در پادگان‌ها و شناسایی و غربال‌گری در ورودی پادگان‌ها از دیگر خدمات قرارگاه زیستی نیروی زمینی سپاه در مقابله با ویروس کرونا به شمار می‌روند.

قرارگاه زیستی اقلام مورد نیاز برای مقابله با ویروس کرونا مانند: اقلام حفاظتی و شوینده‌های الکلی، لباس محافظ و ماسک N ۹۵ را تأمین می‌کند و همچنین آموزش‌های لازم را برای پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا چه به صورت حضوری و چه به صورت غیرحضوری از طریق تهیه بروشورهای آموزشی و توزیع در بین افراد مبتلا، ارائه می‌دهد.

آماده‌سازی سامانه‌های سیار بهداشتی و درمانی برای انجام مأموریت احتمالی، آماده‌سازی ظرفیت‌ها و تجهیزات گندزدایی محیط‌های آلوده برای مقابله با کرونا ویروس، هماهنگی معاونت بهداری با بیماریابی فعال در مراکز تجمعی (درب ورودی پادگان‌ها، آسایشگاه‌ها و…)، آماده‌سازی تیم‌ها و خودروهای واکنش سریع بهداشت برای مقابله با ویروس کرونا، گندزدایی روزانه اماکن عمومی و… از دیگر اقدامات امدادی، پزشکی و بهداشتی معاونت عملیات واحد جنگ نوین نیروی زمینی سپاه برای مقابله با اپیدمی کرونا محسوب می‌شوند.

2327216

کد خبر 1359843

برچسب‌ها