چرا بازار مسکن امسال رکود را پشت سر نگذاشت؟

یکی از فعالان بازار مسکن می‌گوید بازار مسکن با رکودی عجیب روبروست و خرید و فروشی در این آن صورت نمی‌گیرد.

به گزارش خبرآنلاین، شاید بتوان گفت هیچ بازاری به اندازه بازار مسکن در نیمه اول امسال با تلاطم روبه‌رو نشده بود. با این حال در بهمن ماه شنیده‌ها حکایت از افزایش خرید و فروش در بازار مسکن می‌داد. رونقی که قبل از پاگرفتنش با اپیدمی کرونا همراه شد و دوباره رکود را تشدید کرد. بسیاری از کارشناسان بازار مسکن انتظار داشتند در اسفند ماه بازار مسکن در راهی پا بگذارد که سال ۹۹ بدون رکود آغاز شود.

در همین رابطه حسام عقبایی، کارشناس مسکن و نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک، درباره وضعیت بازار مسکن در ماههای گذشته گفت: ما در نیمه اول امسال دچار یک رکود تورمی عمیق شدیم. این وضعیت در نیمه دوم سال تا حدودی بهبود یافت و تبدیل به رکود بدون تورم شد. تا اوایل بهمن ماه این وضعیت ادامه یافت ولی پس از آن ما شاهد افزایش مراجعات مردم به مشاوران املاک بودیم.

ترس مردم از کرونا بازار مسکن را بی مشتری کرد

او افزود: باید توجه داشت بازار مسکن از اقدام خریدار تا انجام خرید می‌تواند سه ماه زمان ببرد ولی وقتی مراجعات بیشتر می‌شود طبیعی است که معاملات هم بیشتر شود. به این ترتیب از میزان رکود بازار به ویژه در نیمه دوم بهمن ماه کاسته شد. این امر سبب شد تا در نیمه دوم بهمن ماه و هفته اول اسفند شاهد افزایش معاملات باشیم.

عقبایی تصریح کرد: با ورود کرونا شرایط دگرگون شد. خریداران دیگر مراجعاتی نداشتند. از سوی دیگر مراجعاتی هم اگر بود در مورد خانه‌هایی که خالی نیستند کمتر پاسخ می‌گرفت. مستاجران یا صاحب خانه‌ها به دلیل توصیه مکرر پزشکان در برخورد نداشتن با افراد دیگر سبب می‌شد تا همکاری با متقاضیان خرید کاسته شود. مستاجران امتناع می‌کردند و صاحب خانه‌ها هم ترجیح می‌دادند مراجعاتی به دلیل ترس از کرونا صورت نگیرد. این امر سبب شد تا دوباره بازار مسکن به رکود کامل برود.

این کارشناس حوزه مسکن با اشاره به پیش‌بینی‌های فعالان بازار گفت: ارزیابی‌ها این بود که در اسفندماه تا حدودی بازار تثبیت شود که شیوع کرونا تمام این پیش‌بینی‌ها را نقش برآب کرد. این مساله در نهایت سبب شده تا حتی از میزان مراجعات مردمی که در بهمن رشد کرده بود کاهش یابد.

رکود در بهار ۹۹ به پایان نخواهد رسید

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در بهار سال آینده می‌توان انتظار خروج از رکود بازار مسکن را داشت، گفت: خیر به نظر من بهار امسال این امکان را فراهم نخواهد کرد چرا که بازار مسکن ویژگی‌ خاصی دارد که مانند بازار ارز سریعا از وقایع تاثیر نمی‌گیرد و اگر هم تاثیر بگیرد اثر آن در کوتاه مدت از بین نمی‌رود. قیمت مسکن مقاومت دارد و به این زودی مقاومت آن از بین نخواهد رفت.

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران افزود: جهش سونامی گونه بازار مسکن در سال ۹۸ که قیمتها را تا بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داد بازار را از مشتری خالی کرد. ملکی در پایان سال ۹۷ قیمتش یک میلیارد تومان بود کمتر از یک سال بعد دو میلیارد تومان یا بیشتر قیمت‌گذاری می‌شد که این مهم قدرت خرید مردم را برای این بازار شدیدا کاهش داد.

او تصریح کرد: این افزایش سونامی گونه در ابتدای سال بازار امسال را کاملا متاثر کرد. در سال آینده به نظر من قیمت‌ها دوباره رشد خواهند کرد ولی افزایش قیمت بیش از نیمی از تورم اعلام شده از سوی مراکز رسمی کشور نخواهد بود.

بازار خرداد راه می‌افتد 

او افزود: در بهار امسال مانند همه سالهای دیگر فروردین ماه خبری در بازار نیست. اگر اپیدمی ویروس کرونا در فروردین ماه متوقف شد، اردیبهشت فصل قیمت‌گذاری و خردادماه تثبیت بازار است. چنانچه مهار این اپیدمی به بعدتر موکول شود احتمال اینکه این روند به تعویق بیافتد قطعی است. در شرایط عادی بازار از نیمه خرداد ماه گرم می‌شود.

عقبایی تصریح کرد: همان‌طور که گفتم نرخ مسکن به اندازه نیمی از نرخ تورم رشد می‌کند و اصل بازار هم در فاصله میان نیمه خرداد تا پایان شهریور خواهد بود. پیش‌بینی نیمه دوم سال آینده هم کاری دشوار است چرا که تحولات اقتصادی نشان خواهد داد در آینده نزدیک بازار مسکن کشور به کدام سو خواهد رفت. مثلا تحولات قیمتی دلار در بازار مسکن موثر خواهد بود ولی این مهم در شرایط متعادل اقتصادی رخ می‌دهد که اکنون با آن زمان فاصله چشمگیری داریم.

۲۲۳۲۲۸

کد خبر 1360412

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =