۰ نفر
۱۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۱
پربازده ترین بازار مالی را بشناسید

تسنیم نوشت: یک کارشناس بازار سرمایه گفت: ممکن است واکنش سهامداران به کاهش دامنه نوسان یکی دو روزی منفی باشد، اما معاملات خیلی زود به روند مثبت و صعودی بازمی‌گردد؛ چرا که بورس کماکان پربازده‌ترین بازار در اقتصاد کشور است و نقدینگی خوبی در بازار سهام وجود دارد.

ابراهیم خلیلی در خصوص مصوبه سازمان بورس اوراق بهادار مبنی بر تغییر دامنه نوسان سهام بازارهای بورس و فرابورس گفت: هر چند که بازار سرمایه ایران تنها جایی است که در آن موضوعاتی همچون دامنه نوسان وجود دارد اما بر اساس قانون، سازمان بورس مجاز است بسته به شرایط مختلف بویژه شرایط اضطرار از جمله وقوع حوادث طبیعی و یا ریسک‌های سیاسی اقدام به اعمال تغییراتی در سازوکار معاملات کند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: به عنوان مثال در موضوع شهادت سردار سلیمانی این اتفاق در بازار سهام افتاد و دامنه نوسان شرکت‌ها با هدف جلوگیری از بروز رفتارهای هیجانی به مدت چند روز کاهش یافت.

وی اضافه کرد: بر این اساس بنظر می‌رسد با توجه به رشدهای چشمگیری که شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌ها در چند ماه گذشته داشته‌اند، سازمان بورس اوراق بهادار و متولیان بازار سهام به این نتیجه رسیده‌اند که باید شتاب رشد بازار سهام را با ابرازها و تغییرات مختلف آهسته کنند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بر این اساس در چند روز گذشته با اعمال تغییراتی مانند تغییر در شرایط حضور کدهای معاملاتی در بازار سهام و اعمال محدودیت برای دادوستد سهام توسط تازه‌واردان به این بازار، اصلاح فرمول حجم مبنا و ایجاد حجم مبنا برای معاملات بازار پایه فرابورس و همچنین کاهش دامنه نوسان معامله سهام در بازارهای بورس و فرابورس شاهد تلاش متوالیان این بازار برای رقیق کردن رشد شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌ها هستیم.

وی تصریح کرد: هر چند ورود نقدینگی به تالار شیشه‌ای موضوع بسیار خوب و قابل تحسینی است، اما رشد شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌ها علاوه بر نقدینگی مناسب وارد شده به بورس، باید از منطق و استدلال مناسبی از جمله افزایش تولید و بهره‌وری در شرکت‌ها، کاهش هزینه تولید و تهیه مواد اولیه شرکت‌ها، بهبود وضعیت اقتصادی و کاهش ریسک‌های سیاسی و مجموعه عوامل بنیادی نیز برخوردار باشد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: از این رو سازمان بورس تلاش کرده با وضع و اصلاح قوانین و دستورالعمل‌های موجود تا حدودی منطق را به معاملات بازار سرمایه بازگرداند؛ هر چند که به نحوه اطلاع‌رسانی و اعمال یک‌شبه این قوانین انتقاداتی نیز وارد است.

وی در ادامه با طرح این پرسش که آیا می‌شد در ماه‌های گذشته با اقداماتی پیش‌گیرانه رشد شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌ها را منطقی کرد تا نیازی به اعمال تغییراتی چون افزایش حجم مبنا و کاهش دامنه نوسان نباشد، تاکید کرد: زمانی که طرف تقاضا در بازار سهام با ورود نقدنگی شدت می‌یابد، در مقابل در طرف عرضه نیز باید این اتفاق بیفتد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: این در شراطی است که متاسفانه در سال جاری با وجود ورود نقدینگی بسیار خوب و قوی، عرضه‌های اولیه بزرگ در این بازار انجام نشده است، ضمن این که سازمان خصوصی‌سازی و دولت هم از این فرصت طلایی برای عرضه تدریجی سهام دولت در بازار سرمایه استفاده نکردند.

وی گفت: از سوی دیگر اقداماتی همچون افزایش سهام شناور شرکت‌ها نیز در این دوران پررونق بازار سهام که نقدینگی خوبی به آن ورود پیدا کرده است، هم انجام نشد. بنابراین زمانی که فکری برای ورود نقدینگی جدید و گسترده به بازار سهام نمی‌شود و سازمان بورس برنامه‌های هم برای این نقدینگی ندارد، طبیعی است که به‌صورت ناگهانی و یک‌شبه اقداماتی همچون کاهش دامنه نوسان سهام و اعمال حجم مبنا در بورس و فرابورس رخ دهد و توسط متولیان بازار سهام به عنوان راهکاری موقت تدبیر شود.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: گستردگی و تعمق بازار سرمایه تنها با ورود نقدینگی اتفاق نمی‌افتد، بلکه باید تلاش شود این نقدینگی در راستای تامین مالی آسان، شفاف و ارزان بنگاه‌ها و صنایع باشد. بر این اساس متولیان بازار سرمایه باید پاسخگوی این پرسش باشند که نقدینگی مناسب و زیادی که در سالجاری به بازار سهام ورود پیدا کرده، تا چه اندازه در راستای این هدف بوده است.

خلیلی در پیش‌بینی وضعیت معاملات بازار سرمایه پس از کاهش دامنه نوسان سهام گفت: ممکن است یکی دو روزی شاهد بروز رفتارهای هیجانی از سوی برخی سهامداران بویژه تازه‌واردان به بازار سهام باشیم، اما به دلایل مختلف بازار سرمایه روند رو به رشد خود را خیلی زود و البته با آهنگ آهسته‌تری دنبال خواهد کرد.

وی در خصوص این دلایل اظهار داشت: نخست این که حجم نقدینگی خوبی که در بازار سرمایه وجود دارد، کماکان موجب می‌شود دادوستد سهام شرکت‌ها رونق داشته باشد و نمونه بارز این موضوع را می‌توان در روند معاملات پس از تغییر حجم مبنا در چند روز گذشته دید که به فاصله یک روز معاملاتی، روند صعودی به شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌ها بازگشت.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: از سوی دیگر نرخ سود بانکی از جذابیت لازم برای جذب نقدینگی موجود در بازار سرمایه برخواردار نیست؛ بعلاوه این که رکود حاکم بر بازارهایی همچون مسکن، ارز، طلا ، سکه و خودرو هم جذابیتی برای نقدینگی برای حضور گسترده در این بازارها ندارد.

وی با تاکید بر این نکته که هیچ یک از بازارها بجز بازار سرمایه از ظرفیت لازم برای بازدهی ۲ درصدی در روز برخوردار نیستند، گفت: بر این اساس اگر هم طی یکی دو روز آینده شاهد بروز رفتارهای هیجانی برای فروش سهام در تالار شیشه‌ای باشیم، خیلی زود صف‌های خرید جمع شده و حجم بالای نقدینگی شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌ها را به روند رو به رشد، اما آهسته خود بازگرداند.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان یادآور شد: فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی در بازار سهام به این معنا نیست که افراد عادی چگونه اقدام به دریافت کد معاملاتی و دادوستد سهام کنند، بلکه باید تلاش کرد با آشنایی بیشتر سرمایه‌گذاران با مفاهیم بنیادی از بروز رفتارهای هیجانی در روزهای منفی و مثبت جلوگیری شود و معامله‌گران با فلسفه اقدام به خرید و فروش سهام کنند.

۲۲۳۲۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1361278

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =