حیوانات خانگی به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند؟

بسیاری از افراد نگران ابتلا به بیماری کرونا از سوی حیوانات هستند و برخی هم می‌خواهند بدانند که آیا حیوانات هم به این بیماری مبتلا می‌شوند یا خیر.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا، در بررسی‌های اولیه محققان به نظر می‌آید که این ویروس از حیوان (خفاش) به انسان منتقل شده است اما پس از آن، این ویروس از انسان به انسان سرایت کرده و شیوع انسانی ویروس کرونا هم از چین آغاز شده است.

در این دوره از شیوع هیچ مدرکی نبوده است که نشان دهد، ویروس کرونا از حیوانی به حیوانات دیگر منتقل می‌شود. همچنین بنا بر گزارش سی‌ان‌ان (CNN)، محققان انجمن حمایت از حیوانات و سازمان جهانی بهداشت پس از بررسی‌های دقیق روی حیوانات به این نتیجه رسیدند، حیوانات خانگی نمی‌توانند منشاء گسترش ویروس کرونا باشند یا به این بیماری مبتلا شوند.

البته سگ‌ها و گربه‌ها به نوعی از ویروس کرونا مبتلا می‌شوند اما این ویروس‌ها از نوع ویروسی نیست که این روزها، انسان را به خود گرفتار کرده است. همچنین این حیوانات معمولا دچار مشکلات تنفسی نمی‌شوند.

از طرفی ویروس کرونا می‌تواند به مدت طولانی روی سطوح باقی بماند. البته هنوز کاملا مشخص نیست که تا چه مدت این ویروس می‌تواند روی سطح زنده بماند، اما بنا به گفته محققان از چند ساعت تا چند روز متغیر است. این ویروس می‌تواند روی بدن حیوانات هم قرار گیرد. بنابراین بهتر است هنگام تماس با حیوانات، دست‌های خود را کاملا بشویید.

از طرفی هنگام خرید محصولات گوشتی از بازار یا محصولاتی که به نوعی با حیوانات سروکار دارند، مانند شیر، از سلامت آنها مطمئن شوید و آنها را از مراکز قابل اعتماد خریداری کنید. پیش از مصرف این محصولات، آنها را کاملا بپزید و خام یا نیمه‌پخته مصرف نکنید. بدین ترتیب از ابتلا به ویروس کرونا در امان خواهید ماند.

مترجم: نادیا زکالوند

منابع:

 سی دی سی

CNN

۴۷۲۳۲

کد خبر 1361285

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =