نگرانی از بابت مبتلا شدن کادر درمانی رشت به کرونا /مردم قرنطینه خانگی را جدی بگیرید/تحمل چند روز خانه‌نشینی به نفع همه است

نماینده رشت در مجلس با اشاره به روند صعودی شیوع ویروس کرونا در گیلان خواستار تأمین اقلام و امکانات بهداشتی مورد نیاز استان از سوی وزارت بهداشت شد.

به گزارش خبرآنلاین، گسترده شدن دایره شیوع ویروس کرونا روزبه روز نگران کننده تر می شود، در این میان استان هایی چون قم، گیلان و تهران در مرکز بحران قرار گرفته اند و نگرانی از بالا رفتن مرگ و میر ناشی از این بیماری بیشتر از قبل شده است.  توصیه مسئولان به مردم اما ماندن در خانه و قرنطینه خانگی برای قطع کردن زنجیره انتقال این ویروس است.

در همین راستا جبار کوچکی نژاد، ظهر شنبه در هفتمین جلسه ستاد مبارزه با ویروس کرونا رشت در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان با اشاره به روند افزایش آمار ابتلاء به ویروس کرونا در این استان، گفت: تلاش می‌کنیم در جلسه روز سه شنبه مجلس با حضور جمعی از وزرا از جمله بهداشت و درمان مشکلات را بررسی کنیم.

بنابر گزارش مهر، وی در ادامه به شیوع اندک این ویروس در سطح روستاها و بخش‌های استان گیلان، افزود: از کشاورزان خواسته شده تا مسائل و توصیه‌های بهداشتی را رعایت کرده و با کشت محصولات خود را آغاز کنند.

کوچکی نژاد با اشاره به اینکه شهر رشت کانون اصلی شیوع ویروس کرونا در استان گیلان است، افزود: تشکیل قرارگاه مبارزه با شیوع ویروس کرونا در رشت ضروری است.

وی عدم ساماندهی بیماران را یکی از مهم‌ترین مشکلات در سطح استان و شهرستان رشت عنوان کرد و گفت: یک شرکت تولید کننده اقلام بهداشتی روزانه ۶۰ هزار عدد مواد ضدعفونی کننده تولید می‌کنند باید بررسی شود که این میزان مواد در سطح شهرستان رشت و استان توزیع می‌شود یا نه در همین راستا تشکیل این قرارگاه در رشت می‌تواند به ارائه خدمات بهتر و بیشتر به بیماران و شهروندان کمک کند.

مسئولان به کمک گیلان بیایند

منوچهر جمالی دیگر نماینده استان گیلان، با بیان آنکه در حالت عادی بیمارستان رازی در استان ۳۰ تا ۳۵ مریض را بستری می‌کرد، گفت: اما در بازدیدی در دو روز گذشته از این بیمارستان داشتم حکایت از این داشت که در یک روز حدود ۱۰۷ بیمار را بستری کرده‌اند، این یعنی در استان گیلان به تخت‌های بیمارستانی و آی سی یو بیشتری نیاز داریم.

بنابر گزارش ایسنا، وی ادامه داد: از طرف دیگر تعدادی از پزشکان و پرستاران بستری شده‌اند ما به نیروی بهداشتی و درمانی بیشتری در گیلان نیاز داریم، انتظار می‌رود که مسئولان به کمک گیلان بیایند. در سرکشی که به بیمارستان‌های خصوصی و دولتی گیلان داشتم شرایط را عادی ندیده است شرایط به گونه‌ای است که اگر مردم رعایت نکنند و لوازم بهداشتی و درمانی کافی نباشد وضعیت سخت‌تر شده و کنترل بیماری نیز با مشکل مواجه می‌شود.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که «همه باید کرونا را جدی بگیریم»، اظهار کرد: باید همه مسائل بهداشتی را رعایت کنند همچنین تجهیزات لازم به پزشکان و پرستاران و کادر درمانی داده شود تا آنها از ابتلا به کرونا مصون بمانند.

مردم قرنطینه خانگی را جدی بگیرند

اصغر سلیمی نیز، با تاکید بر ضرورت توجه مردم به توصیه های پزشکی و ماندن در خانه، بیان کرد: باتوجه به اینکه ویروس کرونا اکثر کشورهای جهان را درگیر کرده است و هنوز دارویی برای پیشگیری و درمان آن ساخته نشده، توجه به توصیه های پزشکی برای کنترل شیوع این بیماری یک الزام است. ویروس کرونا می تواند به سرعت انتقال یابد و در حال حاضر تنها راه کنترل این ویروس قرنطینه خانگی و پرهیز از ترددهای غیر ضروری می باشد.

بنابر گزارش ایسنا، نماینده مردم سمیرم در مجلس تصرح کرد: افرادی که در بیرون از خانه کار ضروری ندارند باید در خانه های خود بمانند. مردم باید بحث قرنطینه خانگی را جدی بگیرند. به دنبال تعطیلی مدارس و دانشگاه و تغییر در ساعات کاری ادارات شاهد افزایش سفرها به مراکز گردشگری و حضور مردم در بازار و مراکز تفریحی هستیم که جدا خطرناک بوده و مردم باید از ترددها و سفرهای غیر ضروری پرهیز کنند.

سلیمی در ادامه تاکید کرد: مردم باید در خانه های خود باقی مانده و رعایت اصول بهداشتی و توجه به توصیه های کارشناسان و متخصصان را در اولویت قرار دهند. اگر مردم بحث قرنطینه خانگی را جدی بگیرند ان‌شاءالله این ویروس زودتر ریشه کن خواهد شد.

تحمل چند وقت خانه‌نشینی هم به نفع مردم است و هم مسئولین

ابراهیم نکو، در ارتباط با ضرورت رعایت توصیه‌های بهداشتی برای مبارزه با شیوع بیماری کرونا گفت: هنوز خانواده های زیادی وجود دارند که درآمدشان روزانه است و برای امرار معاش‌شان باید هر روز از خانه بیرون بیایند. ما هنوز برای این قشر در سطح وسیع فکری نکردیم و برای مبارزه با کرونا باید به این قشر فکر کرد.

بنابر گزارش ایسنا، این فعال سیاسی گفت: درست است که شب عید است و بازار کار در حالت عادی باید رونق داشته باشد اما، دولت با اعطای وام ها وتسهیلات مالی می تواند هم از رکود ناشی از این بیماری عبور کند و هم بهداشت و سلامت جامعه را حفظ کند.

وی افزود: امروز مهم ترین موضوع جامعه ما سلامت فرد به فرد مردم است. با وجود آسیب های اقتصادی که به جامعه وارد شده است اولویت این است که همه به هشدارهای بهداشتی و درمانی توجه کنند و دولت هم کمک های حداکثری به مردم را در دستور کار خود قرار دهد.

نکو همچنین گفت: سرایت این ویروس در تجمعات، گردهمایی ها و محل های پر تعدد با سرعت تصاعدی پیش می رود و هرچه سرعت آن بیش‌تر شود، کشور را بیش‌تر دچار مشکل می کند. تحمل چند وقت خانه نشینی هم به نفع مردم است و هم مسئولین.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1361689

برچسب‌ها