«قاصدان» کرونا چطور مرگ را سوغات می‌برند؟

مهر نوشت: تصور کنید ناقل ویروس کرونا هستید و می خواهید سفر بروید و یا اینکه به سفر رفته اید اما با بیماری بازگشته اید.

این روزها که کشور ما همچون اغلب کشورهای دنیا مشغول سر و کله زدن با ویروس چینی است، عده‌ای ناخواسته و بدون تأمل، راهی سفر می‌شوند. مسافرتی که شاید خستگی به تن ما بگذارد وقتی بفهمیم کرونا گرفته ایم و یا اینکه قاصد این ویروس چموش بوده ایم.

توصیه‌های پزشکان و دست اندرکاران حوزه سلامت کشور در این روزها که کرونا حرف اول را می‌زند، این است که تا می تونیم کمتر تردد کنیم.

رعایت بهداشت فردی و دور ماندن از اجتماعات و دورهمی ها، می‌تواند زنجیره انتقال این ویروس را قطع کند. اما متأسفانه، برخی از مردم خواسته و ناخواسته، به این توصیه‌ها گوش نمی‌دهند و این گونه می‌شود که طی دو روز قبل و به دنبال اعلام تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا پایان سال، به یکباره شاهد حجم سنگینی از ترافیک در خروجی‌های تهران بودیم.

آن طور که مسعود مردانی عضو کمیته کشوری کرونا و فوق تخصص بیماری‌های عفونی، بارها و به دفعات تکرار کرده است، قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، به دست خود مردم اتفاق می‌افتد. زیرا، اگر بتوانیم بهداشت فردی را رعایت کرده و توصیه‌های وزارت بهداشت را جدی بگیریم، این ویروس خیلی زود کنترل خواهد شد.

این در حالی است که وزیر بهداشت، در صحبت‌هایی که روز گذشته و در حاشیه نشست ستاد ملی مبارزه با کرونا، مطرح کرد، از مسافران این روزها به شدت گلایه مند بود.

در همین حال، کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، گفت: واقعاً نمی‌دانیم با چه زبانی از مردم خواهش کنیم که در خانه بمانند.

وی با اشاره به افزایش موارد ابتلاء به کرونا ویروس در استان مازندران در روزهای اخیر افزود: قطعاً یکی از دلایل افزایش آمار کرونا در شمال کشور، همین سفرها و مسافرت‌های هموطنان بوده است.

از سوی دیگر، علی رضا زالی فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، زمان فروکش شیوع کرونا را بسته به همکاری و همراهی مردم با توصیه‌های وزارت بهداشت دانست و گفت: اگر قرار است هر چه زودتر از بحران کرونا خارج شویم، باید از ترددهای غیر ضروری خودمان کم کنیم و در خانه بمانیم.

احمد مؤذن زاده رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران، گفت: با توجه به لزوم پرهیز از هرگونه مواجهه انسانی و ضرورت اجرای قرنطینه خانگی در این ایام و پرهیز از مسافرت و دید و بازدیدهای نوروزی، هموطنان می‌بایست به حفظ روحیه و نشاط اعضای خانواده توجه داشته باشند.

بر اساس توصیه‌های بهداشتی جامعه پزشکی، شستشوی دست‌ها با آب و صابون آن هم به مدت حداقل ۲۰ ثانیه، مهم‌ترین راهکار جلوگیری از انتقال ویروس است. البته این دست شستن باید در طول روز مدام تکرار شود و به یکبار شستشو بسنده نکنید.

مسعود مردانی عضو کمیته کشوری کرونا، با بیان اینکه ۸۰ درصد افراد مبتلا به ویروس کرونا، بدون مشاهده هیچ گونه علامت و یا با علائم خفیف بیماری را پشت سر می‌گذارند، تاکید کرد: بهتر است افراد در دوره اوج اپیدمی بیماری، از تردد غیر ضروری خودداری کرده و در منزل بمانند.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی، با تاکید ضرورت شستشوی دست‌ها با آب و صابون بعد از دور انداختن ماسک و دستکش گفت: مردم باید از رها کردن این زباله‌ها در سطح شهر خودداری کنند زیرا می‌تواند برای همه مشکل ایجاد کند.

مردانی با توصیه به مردم برای ماندن در خانه افزود: اگر کمی به توصیه‌های بهداشتی توجه کنیم و حرف‌های مسئولان وزارت بهداشت را جدی بگیریم، حتماً خواهیم توانست خیلی زود این بحران کرونایی را پشت سر بگذاریم.

وی با عنوان این مطلب که سرعت شیوع و انتقال کرونا بسیار زیاد است، گفت: به همین دلیل هموطنان باید با رعایت نکات بهداشتی با شیوع این ویروس مقابله کنند. مردم برای پیشگیری از ابتلاء به این ویروس از دید و بازدیدهای خانوادگی پرهیز کرده و حتی مهمانی‌های ایام نوروز را تا آنجایی که ممکن است لغو کنند.

این فوق تخصص عفونی، درباره سفرهای نوروزی گفت: بهتر است در ایام نوروز نیز تا حد امکان از سفرهای زیارتی و سیاحتی خودداری کنیم تا منجر به انتقال شیوع بیشتر کرونا به شهرهای مختلف کشور نشویم. در ایام تعطیل استراحت در منزل بهترین اقدام است.

۲۳۴۷231
کد خبر 1361924

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =