گرمخانه‌های پایتخت به دلیل کرونا تعطیل نمی‌شود

فارس نوشت: سرپرست سازمان رفاه،‌ خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران از افزایش حضور افراد بی‌خانمان در گرمخانه‌های پایتخت خبر داد و گفت: گرمخانه‌های پایتخت به دلیل کرونا تعطیل نمی‌شود.

سیدمالک حسینی، سرپرست سازمان رفاه،‌ خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در نشست خبری که به صورت مجازی برگزار شد در مورد تمهیدات این سازمان جهت مقابله با کرونا اظهار داشت:در حال حاضر مددکاران ما در گرمخانه‌ها و سایر زیرمجموعه‌ها با جان و دل همچون کادر درمانی کشور مشغول خدمت‌رسانی به افراد آسیب‌پذیر هستند.

وی افزود: پس از ابلاغ بخشنامه‌های اولیه و زمانی که رسما اعلام شد کرونا به کشور وارد شده به سرعت وضعیت مراکز به صورت ویژه تغییر کرد و پروتکل‌ اولیه تهیه و اتاق ایزوله در نظر گرفته شد.

*تهیه پروتکل ویژه برای سامان‌سراها

سرپرست سازمان رفاه،‌ خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اینکه علاوه بر در نظر گرفتن اتاق ایزوله و قرنطینه افرادی که دارای علائم مشکوک کرونا باشند حتما به مراکز درمانی توسط نیروهای اورژانس منتقل می‌شوند گفت: قبل از بروز کرونا در کشور ضدعفونی گرمخانه‌ها و سامان‌سراها یکبار در روز انجام می‌گرفت که در حال حاضر این آمار به سه بار در روز رسیده است.

وی بیان داشت: آموزش به همکاران و مددجویان ما توسط اداره کل سلامت و آموزش شهرداری انجام گرفته و باید توجه داشت که جدا از بحث گرمخانه‌ها ما سامان‌سراها را داریم که افرادی که در این مجموعه‌ها پذیرش می‌شوند گاهی توسط خانواده‌هایشان نیز به طور کامل رد شده و حاضر به قبول آنها نیستند.

حسینی گفت: افراد حاضر در سامان‌سراها دچار هپاتیت، HIV یا زخم بستر و یا مشکلات دیگر هستند لذا به دلیل حساسیت این مسئله پروتکل‌های ویژه‌ای را در این زمینه تهیه کرده‌ایم.

* تعطیلی ۴۰۰ مرکز پرتو در پایتخت

در ادامه سرپرست سازمان رفاه،‌ خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در مورد فعالیت مراکز پرتو گفت: جلسه ستاد اضطرار که تشکیل شد تصمیم گرفتیم در مورد مراکز پرتو که کودکان کار در آن تحصیل می‌کنند و حرفه یاد می‌گیرند تعطیل شود و پس از آن با همکاری سمن‌ها ضدعفونی کردن این مراکز مدنظر قرار گرفت.

وی در مورد فعالیت کودکان کار گفت: زباله‌گردی ممنوع شده و ما برنامه‌هایی را با سازمان‌های مردم‌نهاد جهت حمایت از این افراد در نظر گرفته‌ایم و علاوه بر رصد سلامت آنها از طریق پزشک و پرستار برنامه‌هایی داریم و اعلام آمادگی کرده‌ایم که غذای گرم روزانه بین این افراد توزیع کنیم.

وی گفت:‌همچنین یک خط ویژه در این راستا در نظر گرفته تا در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی کمک‌ها به صورت سازمان‌دهی‌ شده انجام گیرد.

وی بیان داشت: همچنین سازمان اخیراً فراخوانی برای پزشکان و پرستاران جهت فعالیت داوطلبانه داشته که با ۲۵ نفر از این افراد از بین ۴۰ نفر داوطلب شده وارد فرآیند کاری می‌شویم و فردا جلسه مشترکی داریم.

* افزایش حضور افراد بی‌خانمان در گرمخانه‌ها

وی در ادامه گفت:‌ در حال حاضر بیش از ۲ هزار نفر در گرمخانه‌های پایتخت پذیرش شده‌اند و این پذیرش به صورت روزانه است و حتی از پیک سرما  این آمار بیشتر است.

حسینی خاطرنشان  کرد: از آنجایی که نیروی انتظامی ماده ۱۶ را برای معتادان متجاهر فعلا متوقف کرده و ندامتگاه‌های مرخصی داده‌اند و یا این معتادان امکان رفتن به منزل را به دلیل عدم پذیرش ندارند به سمت گرمخانه‌ها روی آورده‌اند.

وی با اشاره به اینکه مرکز گرمخانه خاوران در شب‌های گذشته بیش از ۸۳۰ نفر پذیرش داشته که از پیک سرما هم بیشتر بوده است گفت:‌تصمیم به تعطیلی گرمخانه‌ها نداریم افراد بی‌سرپناهی هستند که لازم است در این گرمخانه‌ها حضور یابند از طرفی این افراد ممکن است سواد بهداشتی نداشته باشند و عدم پذیرش آنها چالش‌های دیگری به همراه دارد.

* ورود شهرداری به تولید ماسک برای گرمخانه‌ها

حسینی در ادامه خبر از تولید ماسک در مراکز فعال شهرداری خبر داد و گفت:‌این ماسک‌های تولید شده برای مددجوها و مددکاران استفاده می‌شود و از این طریق نیز مجموعه‌هایمان بی‌نیاز از دریافت ماسک از سایر بخش‌ها کرده‌ایم.

۲۳۵۲۳۲

کد خبر 1362556

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =