۰ نفر
۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۹
چه کسانی بیشترین سود را در بورس بردند؟

روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: بورس تهران درحالی با ثبت بازدهی ۱۷درصدی در بهمن ماه بهترین عملکرد ماهانه در سال ۹۸ را به ثبت رساند که کارگزاری‌های فعال در بازار سرمایه نیز با جهش بی‌سابقه معاملات، رکوردی جدید را در کارنامه خود ثبت کردند. بر این اساس عملکرد بهمن ماه واسطه‌های بورسی نشان از ثبت معاملات بیش از ۱۶۵هزار میلیارد تومانی دارد که در مقایسه با عملکرد ماه ماقبل آن (دی ماه) رشد ۲۸درصدی و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (بهمن ماه سال ۹۷) رشد بی‌سابقه‌ای در حدود ۹ برابری را تجربه کرده است.

بررسی روند معاملات به ثبت رسیده توسط ۱۰۶ شرکت کارگزاری فعال در بازار سرمایه نشان از آن دارد که نهادهای مزبور در بهمن ماه سال ۹۸، دادوستد ۱۶۵هزار و ۳۰۰میلیارد تومانی را در کارنامه خود ثبت کردند. این درحالی است که با توجه به خرید و فروش ۱۲۸هزار و ۷۰۰میلیارد تومانی کارگزاری‌ها در دی ماه امسال، رونق قابل‌توجهی در عملکرد آنها مشاهده می‌شود. به‌طوری‌که رشد ۲۸درصدی معاملات این نهادهای مالی در ماه گذشته به ثبت رسید. این آمار زمانی جالب‌تر می‌شود که با عملکرد مدت مشابه سال قبل کارگزاری‌های فعال در بازار سرمایه مقایسه شود. بر این اساس معاملات صورت‌گرفته از سوی کارگزاری‌های فعال در بهمن ماه سال ۹۷، نشان از آن دارد که این نهادهای مالی در بهمن ماه سال قبل خرید و فروشی در محدوده ۱۹هزار میلیارد تومان را در کارنامه خود ثبت کردند. جزئیات بیشتر عملکرد بهمن ماه سال ۹۷ این نهادهای مالی را می‌توانید درگزارشی که «دنیای‌اقتصاد» با عنوان «بازتاب سرمای بهمن در عملکرد واسطه‌های بورسی» منتشر کرد، مطالعه کنید. به این ترتیب مشاهده می‌شود که عملکرد این نهادهای مالی در دو بازه زمانی، ۸/۷ برابر شده است.

 پیش از این بیشترین میزان خرید و فروش این نهادهای مالی در سال ۹۸ مربوط به عملکرد دی ماه و خرید و فروش ۱۲۸هزار و ۷۰۰میلیارد تومانی آنها بود. همچنین در مهرماه نیز ثبت دادوستد حدود ۸۷ هزار میلیارد تومانی داشتند و پس از آن کارگزاران در آذر بیشترین رقم خرید و فروش‌ها را تجربه کرده‌اند. امری که با دادوستد ۸۶هزار و ۴۰۰میلیارد تومانی این نهادهای مالی دنبال شد. رصد دقیق‌تر خرید و فروش‌ این واسطه‌های بورسی در سال‌جاری نیز نشان می‌دهد که بهار ۹۸ با معاملات ۱۴۴/۷ هزار میلیارد تومانی کارگزاری‌ها آغاز شد. این رقم در تابستان به ۱۷۱/۷ هزار میلیارد تومان افزایش یافت و در نهایت پاییز به ۲۲۲/۵ هزار میلیارد تومان رسید. رکوردی که مرهون دو ماه مهر و آذر ۹۸ بود. به این ترتیب دوره ۱۱ماهه نخست سال‌جاری با مبادلات ۸۳۳هزار میلیارد تومانی واسطه‌های بورسی پایان یافت. حال به‌نظر می‌رسد با توجه به رکوردشکنی واسطه‌های بورسی در بهمن، عملکردی بی‌سابقه را در زمستان ۹۸ از این نهادهای مالی شاهد باشیم.

۲۲۳۲۲۷

کد خبر 1363280

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =