۳۵۰۰ تن محصول سبزی و صیفی در چهارمحال و بختیاری تولید شد

مسئول امور گلخانه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه ۱۰۰ واحد گلخانه زیر کشت سبزی و صیفی‌کاری در استان قرار دارد، گفت: امسال افزون بر ۳ هزار و ۵۰۰ تن محصول سبزی و صیفی در استان تولید و روانه بازار شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری به نقل از روابط عمومی جهادکشاورزی استان  ، غلامعباس رئیسی محصولات صیفی استان را شامل خیار، گوجه و توت‌فرنگی اعلام کرد و اظهار داشت: بخش عمده از محصولات به استانهای همجوار ارسال شده است.
وی، وسعت گلخانه‌های استان را ۳۰ هکتار عنوان کرد و گفت: از سال گذشته تاکنون تعداد ۲۰ واحد گلخانه صیفی و تولید گل با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان در این استان  به سیستم نرم‌افزار هوشمند مجهز شده است.
مسئول امور گلخانه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: این گلخانه‌ها مجهز به نرم‌افزار و سنسور کنترل کیفیت هوا، توانایی سنجش دما و رطوبت است و قابلیت انتقال اطلاعات به صورت آنلاین به سرور مرکزی را دارد.
وی، آگاه‌سازی بهره‌بردار از تغییرات سریع آب و هوا در طول شبانه روز و جلوگیری از خسارت به محصولات گلخانه‌ای در کمترین زمان ممکن را از دیگر مزایای گلخانه‌های  هوشمند ذکر کرد.
رئیسی تاکید کرد: با توجه به تشدید پدیده خشکسالی و کاهش منابع آبی استان طی چند سال گذشته، بهره‌برداران بخش کشاورزی با تغییر الگوی کشت و راه‌اندازی گلخانه‌ها، به سمت توسعه گل شاخه بریده و تولید سبزی و صیفی سوق داده شده‌اند.

وی با اشاره به کاهش قیمت محصولات گلخانه‌ای استان به یک سوم قیمت قبل از شیوع ویروس کرونا، تاکید کرد:هم‌اکنون این استان بیش از یک هزار و ۵۰۰ تن محصول فلفل دلمه تولید میکند که بدلیل کسادی بازار به قیمت هر کیلوگرم از ۳۰ هزار ریال به ۱۰۰هزار ریال کاهش پیدا کرده است.
 
شایان ذکر است:سالانه در چهارمحال و بختیاری بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصولات باغی، زراعی، دامی و شیلاتی تولید میشود، سطح زیرکشت این استان ۲۷۰ هزار هکتار با ۶۰ هزار بهره‌بردار است.

48

کد خبر 1365653

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =