کرونا مذاکرات پسا برگزیت را هم عقب انداخت

ایرنا نوشت: دومین دور مذاکرات انگلیس و اتحادیه اروپا درباره آینده‌ همکاری‌های دو طرف در دوره پسابرگزیت در بحبوحه شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های مسافرتی در سراسر جهان، به تعویق افتاد.

یک سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس روز سه شنبه با اعلام این خبر افزود؛ پیش‌نویس توافق تجارت آزاد و اسناد مربوط به بندهای حقوقی آن در آینده نزدیک طبق برنامه تبادل خواهد شد.

وی با بیان اینکه دو طرف به ادامه مذاکرات کاملا متعهد هستند افزود که انگلیس از طریق رایزنی با طرف اروپایی تلاش خواهد کرد تا راه جایگزینی را برای تداوم گفت وگوهای دو طرف از جمله برگزاری کنفرانس ویدیویی، پیدا کند.

این سخنگو با این حال تاکید کرد و یادآور شد که دوره انتقالی پسابرگزیت یعنی زمانی که پایبندی انگلیس به قوانین اتحادیه اروپا به طور کامل متوقف می‌شود، طبق توافق صورت گرفته در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ (۱۱ دی ۱۳۹۹) به پایان خواهد رسید. او یاداور شد که این تاریخ در قانون انگلیس درج شده است.

انگلیس ۳۱ ژانویه گذشته (۱۱ بهمن) رسما اتحادیه اروپا را پس از ۴۷ سال عضویت ترک کرد.

این کشور تا آخر سال جاری میلادی و در چارچوب دوره موسوم به انتقالی تابع قوانین اتحادیه اروپاست. پس از آن تمام مناسبات چهار دهه گذشته میان دو طرف متوقف خواهد شد. دو طرف مایل هستند تا پیش از پایان این دوره درباره نحوه ادامه همکاری‌ با یکدیگر به توافق برسند.  

دور نخست مذاکرات پسا برگزیت دو هفته پیش آغاز شد اما بدون نتیجه ملموسی به پایان رسید.

با توجه به اختلافات میان دو طرف، اتحادیه اروپا پیشنهاد کرده که اگر تا سه ماه دیگر چشم‌انداز رسیدن به توافق حاصل نشد، دوره انتقالی تمدید شود اما انگلیس قائل به تمدید این دوره نیست.  

دولت بوریس جانسون اصرار دارد که اگر تا ماه ژوئن (خرداد – تیر) مذاکرات به نتیجه نرسد درباره آینده ادامه آن تصمیم گیری خواهد کرد.  

مقامات این کشور می‌گویند که چارچوب مذاکرات در بیانیه سیاسی که به تائید سران ۲۷ کشور اروپایی رسید مشخص است. در این بیانیه دو طرف متعهد شده‌اند که بر اساس شرایط برابر با یکدیگر مذاکره و به توافق برسند اما انگلیس طرف اروپایی را به زیاده‌خواهی متهم می‌کند.

دور بعدی مذاکرات دو طرف قرار بود ۱۸ دسامبر (۲۸ اسفند ۱۳۹۸) در لندن دنبال شود.

23312

کد خبر 1366310

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =