بورس ۹۸ ماهانه چند درصد سوددهی داشته است؟

روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: طی ماه اول تابستان شاخص کل فرابورس ایران درحالی ۱۰ درصد به ارتفاع خود افزود که نرخ دلار ۶/ ۸ درصد افت داشت و سکه نیز با کاهش قیمت ۴/ ۱۰ درصدی مواجه شد. در این ماه «درهآور» با عرضه ۲۰ درصد از سهام خود فرابورسی شد.

درحالی امروز پرونده معاملات فرابورس ایران در سال ۹۸ بسته خواهد شد که بازدهی این بازار از ابتدای سال تا پایان معاملات روز گذشته به ۱۸۷ درصد رسیده است. به این ترتیب سال ۹۸ به‌عنوان سالی تاریخی برای فرابورس ایران با متوسط سود ماهانه ۹ درصدی ثبت شد. طی معاملات این سال فرابورس با عرضه اولیه ۱۴ شرکت جدید، ۲۵ سررسید جدید اسناد خزانه اسلامی، اعمال تغییرات درحجم مبنا برای سهام بازارهای اول و دوم و تغییرات اساسی در قوانین بازار پایه همراه شد. در مجموع در این یک سال تنها یک ماه منفی در کارنامه آیفکس رقم خورد و در باقی ماه‌های سال شاهد رشد این نماگر و ثبت رکوردهای متوالی بودیم.

اولین ماه سال ۹۸ برای فرابورس ایران درحالی آغاز شد که ارز و سکه دیگر رمق سال ۹۷ را نداشتند؛ به‌طوری‌که نرخ دلار در این ماه تنها ۷/ ۳درصد افزایش یافت. در همین حال اما شاخص کل فرابورس حدود ۱۰ درصد به ارتفاع خود افزود تا بازار سهام در اولین ماه سال پیشرو باشد.

طی ماه اول تابستان شاخص کل فرابورس ایران درحالی ۱۰ درصد به ارتفاع خود افزود که نرخ دلار ۶/ ۸ درصد افت داشت و سکه نیز با کاهش قیمت ۴/ ۱۰ درصدی مواجه شد. در این ماه «درهآور» با عرضه ۲۰ درصد از سهام خود فرابورسی شد و علاوه بر این شاهد عرضه اولیه دو مرحله از اوراق خزانه جدید هم بودیم. اتفاق مهم در این ماه کاهش قیمت کالاها در بازار جهانی بود.

آخرین ماه نیمه اول سال ۹۸ هم با بازدهی ۲/ ۱۲ درصدی فرابورس همراه بود تا رشد آیفکس در نیمه اول سال به ۷۸ درصد برسد. در همین حال دلار در بازار داخلی ۱/ ۲ درصد دیگر از ارزش خود را از دست داد تا بازدهی ارز طی نیمه نخست سال منفی ۳/ ۱۳ درصد شود.

مهر ماه با عرضه اولیه ۵ درصد از سهام «بجهرم» و ۷ مرحله دیگر از اوراق خزانه همراه بود. افت شاخص کل فرابورس طی ماه هفتم سال درحالی رقم خورد که در بازار جهانی نفت برنت کم‌نوسان و مس نیز با رشد حدودا ۴ درصدی ظاهر شد.

در اولین ماه فصل آخر سال شاخص فرابورس ایران ۳/ ۱۶ دیگر به ارتفاع خود افزود. این اتفاق در شرایطی افتاد که تنش‌های سیاسی و احتمال جنگ در پی حمله تروریستی نیروهای آمریکایی به فرمانده قدس سپاه پاسداران و شهادت سردار سلیمانی بالا گرفت. 

بهمن اما پررونق‌ترین ماه فرابورس در سال ۹۸ بود. آیفکس در این ماه درحالی ۱/ ۱۷ درصد دیگر رشد کرد که نرخ ارز هم با افزایش ۷/ ۶ درصدی مسیر صعودی را پیمود. در ماه گذشته موتور عرضه‌های اولیه مجددا روشن شد و علاوه بر عرضه ۱۰ درصد از سهام «فروی»، ۱۵ درصد از «کلر» و ۵ درصد از نماد «ومهان»، شاهد عرضه اولیه دو نماد «اخزا»ی جدید هم بودیم. نکته جالب توجه معاملات بهمن این بود که درحالی پررونق‌ترین ماه فرابورس را شاهد بودیم که بهای نفت برنت بیش از ۲/ ۷ درصد و قیمت مس هم ۴درصد دیگر در پی شیوع ویروس کووید۱۹ در چین افت داشت. به این ترتیب در این ماه هم شاهد رشد بی‌محابای بازار به‌واسطه پول‌های خرد بی‌توجه به عوامل بنیادی بودیم.

آخرین ماه سال با اخبار رسمی شیوع ویروس جدید کرونا در کشور شروع شد. این ویروس در اسفند ماه به‌طوری در جهان شیوع یافت که بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی به تعطیلی کشیده شد. 

شاخص کل فرابورس از ابتدای ماه تا یک روز مانده به پایان سال رشد ۶/ ۴درصدی داشت. البته باید خاطرنشان کرد که دو هفته پایانی ماه جاری بازار سهام وارد مدار نزولی شد و این بازدهی مثبت ماهانه با وجود افت‌های نیمه دوم اسفند ماه به ثبت رسیده است.

۲۲۳۲۲۷

کد خبر 1366385

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =