شیوع کرونا استرالیا را مجبور به اعلام وضعیت اضطراری کرد

فارس نوشت: با افزایش شیوع بیماری کرونا در جنوب آسیا و اقیانوسیه، دولت استرالیا وضعیت اضطراری اعلام کرد و مالزی نیز درخصوص موج سونامی شیوع کرونا هشدار داد.

در پی افزایش شیوع جهانی بیماری «کووید-۱۹»، دولت استرالیا وضعیت اضطراری ملی اعلام کرد و شماری دیگر از کشورهای جنوب آسیا پروازهای خارجی خود را لغو کردند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «اسکات موریسون» نخست‌وزیر استرالیا روز چهارشنبه با اعلام «وضعیت اضطراری امنیت زیستی انسانی» در این کشور از مردم خواست تمامی سفرهای خارجی خود را لغو کنند.

وی افزود وضعیت اضطراری در این کشور ممکن است تا ۶ ماه تمدید شود و «همچنان که به مبارزه با ویروس کرونا ادامه می‌دهیم، تغییر در شیوه زندگی ادامه خواهد داشت. نحوه زندگی در استرالیا و اقصی‌نقاط جهان در حال تغییر است».

موریسون گفت تجمعات بیش از ۱۰۰ نفر در این کشور ممنوع می‌شود اما خدمات ضروری همچون مدارس، حمل‌ونقل عمومی و مراکز خرید به کار خود ادامه می‌دهند.

تا کنون بیش از ۵۰۰ مورد ابتلا به ویروس کرونا در استرالیا ثبت شده است و ۶ نفر نیز در این کشور جان خود را از دست داده‌اند.

وزارت بهداشت نیوزیلند نیز اعلام کرد ۸ مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا گزارش شده است که همگی به تازگی از سفر خارجی بازگشته‌اند. با این حساب شمار کل مبتلایان این کشور به ۲۰ نفر افزایش یافت.

در تایوان نیز با افزایش شمار ابتلا به ویروس کرونا با منشأ خارجی، از روز چهارشنبه تمام سفرهای خارجی لغو شدند. با این حال این محدودیت شامل حال دیپلمات‌ها و کارگران خارجی نمی‌شود.

«سای اینگ ون» رئیس جمهور تایوان در این زمینه گفت: «فرقی نمی‌کند تایوانی باشید یا مسافر خارجی در تایوان. درخصوص مواجهه با این ویروس، همگی سوار بر یک کشتی هستیم».

وزارت بهداشت تایوان نیز اعلام کرد هر فردی که وارد مرزهای این کشور شود به مدت ۱۴ روز وارد قرنطینه خواهد شد. او شمار مبتلایان در این کشور را ۷۷ نفر عنوان کرد و گفت تایوان در زمینه کنترل بیماری و تولید واکسن، در حال همکاری با آمریکا است.

 از سوی دیگر، مرکز کنترل بیماری‌ها در تایلند نیز روز چهارشنبه شمار مبتلایان را ۲۱۲ نفر اعلام کرد که نسبت به روز گذشته ۳۵ مورد افزایش داشته است.

وزارت بهداشت مالزی نیز روز چهارشنبه هشدار داد در صورت ادامه یافتن عدم توجه کافی به این بیماری، موج سوم شیوع آن در این کشور از «سونامی» بدتر خواهد بود. او از مردم خواست به نسبت به محدودیت‌های دو هفته‌ای اعلام شده از سوی دولت عمل کنند.

تا کنون ۶۷۳ مورد ابتلا به ویروس کرونا در مالزی گزارش شده است و ۲ بیمار نیز جان خود را از دست داده‌اند.

ویروس‌های کرونا (یا کروناویروس‌ها) خانواده‌ای از ویروس‌ها هستند که بیماری‌های مربوط به دستگاه تنفسی از سرماخوردگی معمولی گرفته تا برونشیت و عفونت مجاری تنفسی را منجر می‌شود.

ویروس کووید۱۹، از طریق تنفس و تماس هم منتقل می‌شود و همین امر کنترل آن را دشوار کرده است. این ویروس، بیماری «سندرم زجر تنفسی حاد» یا ARDS را در فرد مبتلا ایجاد می‌کند، یک بیماری خطرناک و نارسایی دستگاه تنفسی است که با گسترش سریع التهاب و عفونت در ریه‌ها شروع می‌شود.

310311

کد خبر 1366537

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =