کاهش ۵۰درصدی پرونده های معوق دادگستری استان یزد

رئیس کل دادگستری استان یزد از کاهش ۴۴درصدی پرونده های معوق دادگستری در ۱۱ ماه گذشته سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین در یزد؛ غلامعلی دهشیری در نشست شورای معاونین دادگستری استان یزد، اظهار داشت: در اجرای دستورالعمل کاهش پرونده های معوق دادگستری تا اسفند ۱۳۹۷ دادگستری استان موفق شده کاهش ۵۰درصدی را رقم بزند و در این زمینه دادگاه عمومی زارچ، مروست و عقدا نیز بیشترین کاهش را نسبت به سایر حوزه های قضایی داشته اند.
وی با اشاره به تلاش مجموعه قضایی استان در کاهش موجودی نیز، گفت: حوزه قضایی مهریز با کاهش ۶۷درصدی پرونده های موجودی، علیرغم اینکه این حوزه قضایی بالاترین ورودی پرونده را نیز در استان دارا بوده، بالاترین کاهش موجودی را رقم زنده است که جای تقدیر و تشکر دارد.
این مقام مسئول از حوزه های قضایی ابرکوه، اشکذر، تفت و بافق به عنوان رده های دوم تا چهارم بیشترین کاهش موجودی پرونده ها یاد کرد و بیان داشت: ابرکوه ۵۶درصد، اشکذر۴۹، تفت ۴۸و حوزه قضایی بافق ۴۶درصد کاهش موجودی پرونده را به گواهی گزارش معاونت طرح و برنامه ریزی دادگستری استان ثبت نموده اند.
وی برنامه محوری را مهمترین رویکرد دستگاه قضایی استان ذکر کرد و گفت: در سال جاری بازرسی های میدانی کاملی از همه حوزه های قضایی صورت گرفت که کاهش پرونده های معوق و کاهش موجودی پرونده ماحصل این بازرسی های عمقی و مدیریتی بود.
رئیس کل دادگستری استان یزد، اهتمام به اجرای سند تحول قوه قضاییه را خواستار شد و تصریح کرد: یک برنامه جامع و کامل در خصوص تحول اساسی در قوه قضاییه تهیه و به همه حوزه های قضایی ابلاغ شده است و انتظار است همه مدیران قضایی در سراسر استان نسبت به اجرای بند به بند آن اهتمام ویژه داشته باشند.
وی کاهش جمعیت کیفری، اتقان آراء، کاهش موجودی و ورودی پرونده ها و التزام علمی و عملی به دستورالعمل تکریم ارباب رجوع و حفظ کرامت انسانی را از اولویت های دستگاه قضایی استان برشمرد و اظهار داشت: برای ارتقاء کمیت و کیفیت خدمات قضایی به مردم در سال جاری تلاش های زیادی صورت گرفت که از آن جمله می توان به تعیین اوقات رسیدگی در عصرها و خارج وقت اداری و برنامه های جامع در خصوص استفاده از احکام جایگزین حبس، استفاده از مراقبت های الکترونیک و تشکیل منظم ستاد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در استان اشاره کرد.
دهشیری با یادآوری وضعیت خاص کشور به واسطه شیوع ویروس کرونا در روزهای انتهایی سال جاری، ابراز داشت: حتی در این وضعیت خاص نیز تلاش برای خدمت به مردم و پیشگیری از اطاله دادرسی متوقف نگردید که استفاده از تکنولوژی های نوین و دادرسی الکترونیک و ایجاد زیر ساخت های برای دورکاری و تقویت شبکه داخلی برای سرعت بخشیدن به امور جاری از دیگر برنامه هایی بود که صورت گرفت.
وی به فعالیت های علمی و تجزیه و تحلیل دقیق امور مرتبط قضایی در دادگستری استان اشاره کرد و گفت: با هدف نخبه گزینی و جانشین پروری به ویژه در پست های مدیریتی، تمام وضعیت کارکنان از جنبه های مختلف، کاری، اخلاقی و انضباطی تحت بررسی قرار می گیرد.

48

کد خبر 1366605

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =