کدام کشورها به ایران در مقابله با کرونا کمک مالی و درمانی کردند و میزان آن چقدر است؟

تحریم های ایالات متحده علیه ایران این روزها کشورها را به یاری رساندن به ایران برای مقابله با کرونا بسیج کرده است.

مهسا مژدهی: این روزها بازار کمک های مالی و درمانی به کشورها به خاطر بحران همه گیر کرونا بالا گرفته است. در این میان نام ایران به دلیل درگیری هم زمان با کرونا و تحریم های بی رحمانه امریکا بیشتر از دیگر کشورها در میان است. تاکنون کمک های چین و قطر بیش از دیگر کشورها به ایران کمک کرده اند. هر دو آنها در سال های اخیر جزو کشورهای دوست و همراه ایران بوده اند. گوترش دبیرکل سازمان ملل به تازگی از کشورها خواسته تا به ایران در مهار کرونا کمک کنند. همچنین جوزپ بورل هم از حمایت اتحادیه اروپا از کمک مالی صندوق بین المللی پول به ایران خبر داد. ایران اعلام کرده بود که از صندوق بین‌المللی پول درخواست کمک فوری ۵ میلیارد دلاری کرده است. این نهاد بین‌المللی برای کمک به کشورها جهت مبارزه با کرونا و کاهش تبعات اقتصادی آن، ۵۰ میلیارد دلار وام در نظر گرفته است.

اما حتی پیش از هشدار و درخواست او هم بسیاری کشورهااین موضوع را جدی گرفته بودند. در خبرآنلاین از این کمک ها بیشتر نوشته ایم:

قطر

نخستین محموله قطر در تاریخ ۲۳ اسفند به وزن شش تن وارد تهران شد. روز شنبه، دوم فروردین ماه ۱۳۹۹ هم دولت قطر دومین محموله کمک‌های پزشکی فوری برای مقابله با کرونا، به وزن هفت تن را راهی ایران کرد.  قطر یکی از کشورهایی است که بیشترین میزان کمک به ایران را داشته است. رسانه‌های قطر اعلام کرده بودند که «تمیم بن حمد آل ثانی»، امیر این کشور دستور داده هرچه سریعتر کمک‌های پزشکی مورد نیاز برای مقابله با کرونا، به ایران فرستاده شود. هواپیمایی قطر از جمله شرکت هایی بود که ارتباط با ایران را قطع نکرده و برای رساندن کمک ها به کشورمان همکاری کرده است.

چین

چین هم در میان کشورهایی قرار دارد که به ایران کمک بسیاری کرده است. به گفته سفیر چین، تا روز دوم فرودین، ۱۸ محموله تجهیزات پزشکی و کمک‌های بهداشتی و دارویی اهدایی مردم و دولت چین برای مبارزه با کرونا به ایران ارسال شد.کمک‌های اهدا شده به سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شانگهای به میزان ۱۶۰۰ کیلوگرم در روز دوشنبه ۱۹ بهمن ماه از طریق هواپیمای باری ماهان به تهران ارسال شد.  بر اساس اطلاع سرکنسولگری کشورمان در شانگهای، این کمک‌ها شامل داروهای طب سنتی چین برای مقابله با کرونا، لباس محافظ، ماسک، کیت تشخیص و محافظ صورت است که توسط شرکت‌ها و مردم چین برای کمک به کشورمان در مقابله با کرونا اهدا گردیده است. محمد کشاورززاده سوم فرورودین در توییتی اعلام کرد: با تلاش بی وقفه همکارانم در سفارت موفق شدیم همزمان با عید نوروز با یک هواپیمای باری 14.5 تن تجهیزات پزشکی به ایران ارسال کنیم. او همچنین گفته بود که "ساعاتی دیگر دومین هواپیما به همین مقدار اقلام پزشکی عازم ایران خواهد شد. با کمک سر کنسولگری های ایران در گوانجو و شانگهای نیز جمعه شب چندین محموله به کشورمان ارسال می‌شود. پیش از این سومین محموله کمک‌های ارسالی از شانگهای برای مقابله با ویروس کرونا در ایران روز دوشنبه بیست اسفند به تهران ارسال شد. چین از کشورهایی بود که از ابتدای همه گیری کرونا حمایت خود را از تهران اعلام کرده بود. پانزدهم  اسفند هم سفیر چین در تهران گفت که سفارت ایران در پکن در ۲۴ ساعت گذشته چهار میلیون یوان (برابر با ۵۷۶ هزار دلار) کمک نقدی از مردم چین دریافت کرده است.  «چانگ هوا» سفیر جمهوری خلق چین در تهران در صفحه توئیترش از کمک‌های نقدی مردم چین در پی شیوع ویروس کرونا به ایران خبر داد و نوشت: «ملت چین به صورت فعالانه کمک‌های نقدی را برای مبارزه با کرونا به ایران اهدا کردند.» وی افزود: «سفارت ایران در پکن در ۲۴ ساعت گذشته چهار میلیون یوان (برابر با ۵۷۶ هزار دلار) دریافت کرده است.» وزارت خارجه این کشور  روز چهاردهم اسفنداعلام کرد که در پی شیوع ویروس کووید ۱۹ در ایران، یک تیم از متخصصان داوطلب چینی را به کشورمان اعزام کرده است. ژائو لیجیان، سخنگوی این وزارت‌خانه در نشست خبری هفتگی خود با اشاره به شیوع ویروس کرونا در جهان گفت که پکن یک تیم از متخصصان داوطلب چینی را به ایران اعزام کرده‌ است.

نهم اسفند سفیر ایران در پکن گفت که دومین محموله کمک های چین شامل انواع کیت های تشخیص، دستگاه های تنفس مصنوعی و برخی ملزومات مقابله با کرونا به ایران ارسال شد. سفیر ایران گفته بود: این محموله شامل کیت های تشخیص است که انواع مختلفی دارد و علاوه بر آن دستگاه های تنفس مصنوعی و برخی ملزوماتی است که برای مقابله با کرونا لازم می باشد. علاوه بر آن برخی از شرکت های چینی و سازمان هایی که با ایران کار می کنند هدایایی را تقدیم کردند از جمله مواد ضدعفونی کننده که برای مقابله با ویروس کرونا موثر است.

فرانسه

خبر ارسال کمک های فرانسه به تهران را قاسمی، سفیر ایران در پاریس به گوش رسانه ها رساند. بهرام قاسمی سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاریس روز سوم فروردین گفت: بامداد یکشنبه اولین هواپیمای چارتر پزشکان بدون مرز شامل یک بیمارستان صحرایی، دارو، ماسک، لباس‌های مخصوص کادر پزشکی و دیگر اقلام مورد نیاز از شهر بوردو فرانسه راهی تهران شد. پیش از آن هم در راستای کمک به کنترل و مقابله با شیوع ویروس کرونا در ایران روز چهارشنبه ۲۸ اسفند ماه یک محموله به حجم ۱۲ متر مکعب شامل تجهیزات پزشکی و بهداشتی منجمله دستگاه‌های اکوگراف، تزریق، مونیتورینگ، ماسک و لباس‌های یک بار مصرف برای پزشکان و پرستاران از سوی سازمان کمک‌های بشردوستانه «بی‌.آی‌.پی» فرانسه و با تلاش سفارت ایران در پاریس و نیز همکاری هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تهیه و به ایران ارسال شد. شامگاه دوشنبه ۱۲ اسفند ماه نیز یک محموله اقلام فرانسوی که با مشارکت مالی سه کشور اروپایی (آلمان، فرانسه و انگلیس) تهیه شده بود بدین منظور با پرواز ایران ایر از پاریس به تهران ارسال شد. بهرام قاسمی سفیر جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده بود: شامگاه امشب دوشنبه با پرواز ایران ایر از پاریس به مقصد تهران، محموله اقلام فرانسوی که با مشارکت مالی سه کشور اروپایی (آلمان، فرانسه و انگلیس) تهیه شده بود برای مساعدت در مقابله با اپیدمی ویروس کرونا به سمت ایران حرکت کرد.

قاسمی همچنین در روز بعد، یعنی چهارم فروردین در صفحه توئیتری سفارت ایران در فرانسه به نقل بهرام قاسمی سفیر کشورمان نوشت:  دومین محموله پزشکان بدون مرز از بوردو فرانسه امروز راهی تهران شد. وی افزود: علاوه بر دارو و اقلام مورد نیاز پزشکان و پرستاران، تجهیزات یک بیمارستان صحرایی که با هماهنگی وزارت بهداشت نصب و آماده کمک‌رسانی به بیماران خواهد شد، بخش مهمی از محموله این دو هواپیماست.

تروئیکای اروپا

حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن 12 اسفند اعلام کرد: اولین محموله هدایای انگلیس، فرانسه و آلمان برای مقابله با ⁧‫ویروس کرونا‬⁩ به ایران ارسال شد.

وی افزود: در کنار تلاش مهندسان و فناوران ایرانی برای تامین نیازهای داخلی، هماهنگی با مقامات انگلیسی برای خرید برخی از اقلام مهم فوری پزشکی مقابله با کرونا از بازار این کشور نیز در جریان است.

اتحادیه اروپا

همان روز اتحادیه اروپا اعلام کرد در تدارک ارسال کمک‌های بشردوستانه خود به ایران است. خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه ۴ فروردین (۲۳ مارس) از بروکسل گزارش داد که ارزش این کمک‌ها ۲۰ میلیون یورو معادل ۲۱.۵ میلیون دلار است. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا اعلام کرد که این کمک‌های بشردوستانه به ایران ارسال می‌شود تا دولت ایران در مبارزه با همه‌گیری بیماری کووید۱۹ یاری برساند.

گرجستان

سفارت ایران در تفلیس روز چهارشنبه بیست و هشت اسفند در حساب کاربری خود در توییتر از ارسال محموله کمک بشردوستانه انجمن داروسازاناین کشور به ایران خبر داد و نوشت: «یک محموله کمک بشردوستانه انجمن داروسازان برای مقابله با ویروس کرونا روز سه‌شنبه ۲۸ اسفند ماه با پرواز فوق‌العاده هواپیمایی قشم به ایران ارسال شد.»

ترکیه

روز بیست هفتم اسفند وزارت بهداشت ترکیه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: در پی شیوع ویروس کرونا در ایران محموله کمک‌های بهداشتی شامل 1000 کیت تشخیص، 4175 گان، 20 هزار روپوش، 2004 عینک، 4 هزار ماسک N95 و 78 هزار ماسک سه لایه به این کشور اهدا شد. توافق‌نامه میان دولت‌های دو کشور برای اعطای کمک‌های پزشکی و دارویی از سوی امینه آلپ مشه، معاون وزیر بهداشت ترکیه و محمد فرازمند، سفیر ایران در آنکارا امضا شد.

کویت

در همان روز وزیر خارجه کویت در گفت‌وگو با همتای ایرانی خود ضمن اعلام همبستگی با دولت و ملت کشورمان، از کمک انسان دوستانه ۱۰ میلیون دلاری برای مقابله با ویروس کرونا خبر داد.
 

امارات عربی

در همین روز   اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: بعدازظهر امروز (دوشنبه) کمک‌های انسان دوستانه امارات عربی متحده شامل مقادیری از اقلام بهداشتی و درمانی به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا توسط دو فروند هواپیمای اماراتی از مبدا ابوظبی به ایران ارسال و تحویل کشورمان شد.

ازبکستان

صبح بیست و ششم اسفند سخنگوی وزارت خارجه از کمک های ازبکستان خبر داد و نوشت: کمک‌های انسان دوستانه ازبکستان شامل مقادیری اقلام بهداشتی و درمانی به منظور مبارزه با شیوع ویروس کرونا توسط یک هواپیمای این کشور عازم ایران شد.

ژاپن

ژاپن روز بیست و سوم اسفند از کمک پزشکی ۲ و نیم میلیارد ینی ژاپن به ایران برای مقابله با کرونا خبر داد.  سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو در پیامی در صفحه توئیتر این سفارتخانه به تصمیم دولت ژاپن برای حمایت از ایران در پی شیوع ویروس کرونا اشاره و بر ضرورت همبستگی جهانی برای کنترل کامل شیوع این ویروس جدید تاکید کرد.در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن از اقدام دولت توکیو در اعطای ۲۳.۵ میلیون دلار کمک پزشکی و درمانی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در ایران قدردانی کرد.

روسیه

روز بیست اسفند سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه اعلام کرد: سه شنبه تعداد 50 هزار تست تشخیص ویروس کرونا به نماینده سفارت ایران در مسکو تحویل داده است که این تجهیزات در بدون فوت وقت و در کوتاه ترین زمان ممکن راهی ایران خواهد شد.

سازمان های بین المللی

روز بیست و ششم اسفند، اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از ارسال سومین محموله کمک‌های یونیسف به ایران برای مقابله با کرونا خبر داد. بر اساس اعلام ایران، کمک‌های یونیسف علاوه بر اقلام پزشکی، دستورالعمل‌های این صندوق به زبان فارسی برای نگهداری و حمایت از کودکان در مقابل کرونا و ایجاد فضایی امن برای کودکان در خانه در شرایط شیوع کرونا در جامعه را در برمی‌گیرد. پیش از آن در پانزدهم اسفند هم این سازمان  از ارسال محموله کمک به ایران خبر داد. این محموله اقلام محافظت شخصی به وزن بیش از سه تن، شامل دو نوع ماسک جراحی با فیلترینگ بالا، لباس‌های جراحی و همچنین عینک‌های جراحی است. تمام این وسایل بنا به درخواست وزارت بهداشت و برای کمک به مبارزه با شیوع ویروس کرونا، از مرکز تدارکات جهانی یونیسف در کپنهاگ به تهران ارسال شده بود.

روز دوازدهم اسفند همچنین، سازمان بهداشت جهانی (WHO) به عنوان بخشی از تلاش های خود برای مهار ویروس در حال ظهور کرونا "کووید-۱۹" ، با پشتیبانی امارات متحده عربی، تجهیزات پزشکی و تجهیزات لازم را در اختیار ایران قرار داد. اسکای‌نیوز عربی در این خصوص نوشت: این خدمات بشردوستانه  شامل صدها هزار دستکش ، ماسک‌های جراحی و تجهیزات مرتبط است که به حدود ۱۵ هزار نفر از پرسنل مراکز درمانی در ایران کمک می‌کند.  این محموله شامل ابزارهای تشخیصی آزمایشگاهی است که برای آزمایش هزاران نفر استفاده خواهد شد و از تلاش‌ها برای کنترل ویروس پشتیبانی خواهد کرد. بعد از آن هم در روز بیست و نهم اسفند  کمک‌های بهداشتی و دارویی امارات متحده عربی برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا به مقامات ایران تحویل داده شد.

گزارش سخنگوی وزارت خارجه از کمک های جهانی

روز دوازدهم اسفند سید عباس موسوی در جلسه پرسش و پاسخ با خبرنگاران گفته بود:  کمکهای بسیار موثری از سوی سازمان بهداشت جهانی شامل محموله قابل توجهی روز گذشته دوشنبه 98/12/12  با پرواز تخصیص داده شده توسط امارات به کشورمان انتقال یافت. همچنین اقلام ارسالی از سوی یونیسف و همینطور برخی کشورها بویژه چین،ترکیه و اتریش در این خصوص قابل ذکر است. کمکهای ارائه شده از سوی سه کشور آلمان، انگلیس و  فرانسه نیز بامداد امروز وارد کشورمان شده است. همچنین کمک مالی جداگانه ای نیز از سوی سه کشور آلمان،فرانسه و انگلستان اختصاص یافته که از کانال سازمانهای ذیربط بین المللی ارائه می شود.   سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان روز دوشنبه دوازدهم، با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام همبستگی با قربانیان ویروس کرونا در ایران، از ارسال کمک‌های پزشکی و مالی به کشورمان برای مقابله با شیوع سریع این ویروس خبر داده بودند.

در همین روز سفارت ایران در ابوظبی اعلام کرد: تیمی از سازمان جهانی بهداشت با۷.۵ تن تجهیزات پزشکی با یک هواپیمای نظامی اماراتی راهی ایران شد. سفارت جمهوری اسلامی ایران در ابوظبی گفت: با همکاری وزارت امور خارجه امارات عربی متحده، وزارت امور خارجه ایران و سفارت جمهوری اسلامی ایران در ابوظبی، یک تیم از سازمان جهانی بهداشت با ۷.۵ تن تجهیزات پزشکی شامل کیت های تشخیص ویروس کرونا، ماسک و دستگاه های تنفسی و تجهیزاتی به ارزش ۳۰۰ هزار دلار با یک هواپیمای نظامی اماراتی راهی ایران شد.

در کنار کمک های مالی و درمانی به ایران بسیاری از کشورها و در راس آنان روسیه و چین و حتی تروئیکای اروپائی نسبت به تحریم های امریکا که تهیه دارو و وسایل درمانی و بهداشتی را برای ایران مشکل می کند، به ایالات متحده  اعتراض کرده اند. به نظر می رسد که مقامات دولت ترامپ با ادامه رفتارهای خصمانه، قصد کوتاه امدن در مواضع ضد ایرانی خود را ندارند.

312 310

کد خبر 1369529

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
  11 0
  این روسیه تمام سیاستهای اونو تو منطقه ایران داره یه تنه میبره جلو به قیمت دشمنی با همه همسایه هاش به قیمت کشته شدن جووناش حالا ۵۰ هزارتا کیت داده !
  • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
   2 0
   كيت ها تقلبي در اومده
  • ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۸
   1 1
   همینکه تحریممون نکرده خوبه.
 • US ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
  14 0
  "خبر مهم آقای نماینده از موافقت صندوق بین المللی پول با درخواست ۵ میلیارد دلاری ظریف"
 • IR ۲۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
  14 0
  دارنده بزرگ‌ترین منابع نفت و گاز و انرژی و معادن جهان با این مدیریت جهادی!!!! کاش دست از لج و لجبازی با دنیا برداریم اصلا رای گیری کنیم ببینیم ملت موافقت دشمنی با جهان هستن یا مخالف،،، بخدا با اینهمه فقیر و بیکار و بدبخت ما بیشتر در دنیا ذلیل میشویم تا با داشتن انرژی هسته ای
  • US ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
   29 1
   از نظر شما و امثال شما ، "جهان" یعنی آمریکا ! و هر کس جلوی قلدری آمریکا بایسته با جهان مخالفت کرده! من مشکلی با این نظر شما ندارم ولی دیگه حداقل حرف از کوروش و هخامنشیان و تمدن 7 هزار ساله و.... نزنید که هیچ بزرگی در تاریخ ایران ، جلوی دشمنان ایران مثل شماها زانو نمیزد!
  • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
   24 1
   چند سال هر چی ۵+۱ خواستن ما گفتیم چشم.آخر سر یک خر تو امریکا همه تعهداتشون رو پاره کرد اروپا هم هیچ غلطی نتونست بکنه.شما کجای کاری.نکنه با آمریکا بستی چشتو رو به حقایق بستی.ما طرف صلحیم .اونها هستن که دست از توطئه برنمی دارن
 • یاس IR ۰۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
  5 1
  پس کجاست این همه کمک و تجهیزات؟ بازار سیاه شوش؟ والا ماسک های فرانسوی هارو رو که تو داروخونه میبینیم با قیمت های نجومی!
  • US ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
   25 0
   فرانسه کلا هزارتا ماسک 3 لایه داده که برای یه روز یک بیمارستان هم کافی نیست بماند که ماسکش هم 3 لایه است که دربرابر کرونا بدرد نمیخوره اصلا ، حداقل ماسک N95 بود یه حرفی، ولی این ماسکهای 3 لایه رو تو ایران و کارگاه های خیلی ابتدایی هم میشه ساخت چون ساختشون خیلی ساده است و البته محافظت آنچنانی هم هم ایجاد نمیکنند.
 • محمد IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
  7 0
  جمهوری آذربایجان نیز پنج میلیون دلار بابت کرونا به ایران کمک کرده آنرا از قلم انداخته اید ، با غرض یا بی غرض
 • IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
  0 1
  نقدي بديد كمك
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۹
  0 0
  اين كمك ها گرفته شود بنظر من به باز سازي امام زاد ها اختصاص يابد كه جمعي از انها در حال بيكار شدن هستند چرا كه براي حداقل صد نفر شغل مستقيم و دو هزار نفر شغل غير مستقيم ايجاد كرده بود و اين بنده خدا ها از كجا بخورند