۲ نفر
۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۰
نقش اتحادیه‌های کارگری در بهره‌وری نیروی کار و موفقیت بنگاه‌ها

کارایی و عملکرد کارکنان در کارگاه ها به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ مهمترین عامل آموزش است که سبب افزایش توانایی کارکنان می شود.

کارکنانی که تجربه بیشتری دارند، تمایل به عملکرد بهتری دارند، زیرا افزایش در مهارت ناشی از تجربه کاری بیشتر است. آموزش علاوه بر تأثیر بر نیروی کار بر بازده سرمایه گذاری تاثیر دارد. عملکرد سازمانی کاملا وابسته به کارایی و عملکرد کارکنانی دارد که در آن سازمان اشتغال دارند. سرمایه نیروی انسانی نقش مهمی در رشد و توسعه کارگاه ها ایفا می کند. برای بهبود عملکرد سازمان و کارایی نیروی کار آموزش هایی به کارکنان سازمان داده می شود.

توسعه نیروی کار می تواند به عنوان یک روند و فرآیند سازمانی تعریف شود که در آن کارکنان با حمایت کارفرما برای ارتقای مهارت های خود برنامه های آموزشی مختلفی را پشت سر بگذرانند. در واقع توسعه نیروی کار ابتکار عمل مشترک کارکنان و کارفرما برای افزایش مهارت و دانش موجود کارکنان است. دانشی که به روز است و باعث ارتقای صلاحیت کارکنان می شود.

نگرش سازمانی سهم بسزایی در عملکرد و اهداف سازمانی دارد بر اساس ارزیابی ها، رفتار و رویکرد مدیران به آنان کمک می کند تا از منابع و امکانات با موفقیت و شایستگی استفاده کنند. نهادها و اتحادیه های کارگری یکی از  منابعی مهمی هستند که می تواند مورد استفاده قرار گیرد. اتحادیه های کارگری می‌توانند به عنوان پلی ارتباطی بین کارکنان و مدیریت سازمانها عمل کنند. آنها می توانند از طریق مذاکره  با کارفرما در مورد بسته های رفاهی بهتر برای کارکنان که شامل دوره‌های ترفیع و پیشرفت آنها است توافق کنند.

تجربه نشان داده که اگر محیط کار مساعد باشد و کارفرمایان و مدیران بنگاه ها انعطاف بیشتری را در مقابل مطالبات و خواسته های  کارکنان از خود نشان دهند بهره وری و کارایی کارکنان افزایش بیشتری می یابد.

بررسی ها در خصوص چالش اشتغال، حاکی از آن است که عدم تطابق بین مهارت های ایجاد شده و مهارتهای مورد نیاز در بازار کار باعث آن است، بنابراین نقش آموزش بسیار حیاتی و کارساز است. تغییرات و نوسانات بازار مستلزم داشتن نیروی کار ماهر و آگاه است. از این رو برای رفع این چالش نیاز به مداخله  فعال هر دو طرف کارفرما و نیروی کار است

آموزش و توسعه جنبه مهم مدیریت منابع انسانی است. برای هر بنگاه و سازمانی مهم است که کارکنان ماهر و توانمندی برای عملکرد بهتر داشته باشد آموزش و توسعه فرصت هایی را برای کارکنان فراهم می کند تا زندگی شغلی بهتری را داشته باشند و موقعیت و جایگاه بالاتری را در سازمان کسب کنند. با این اقدامات کارایی  بنگاه‌ها افزایش می یابد. کارکنان سرمایه و  دارایی یک سازمان هستند در صورتی که دانش و مهارت بیشتری باشند عملکرد سازمان ارتقا می یابد.

منابعی که برای آموزش و توسعه نیروی کار استفاده می شود اتلاف و هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری برای اثر بخشی و کارایی بنگاه هاست. کارفرمایانی که تلاش می کنند برای کارکنان خود آموزش هایی را تدارک ببینند این کار  را  به صورت یک نظم و دستورالعمل مداوم انجام می دهند.

در زمانی که بنگاه‌ها دغدغه ها و ذینفعان زیادی دارند نقش اتحادیه های کارگری برای حمایت از کارکنان بسیار با اهمیت است. مدیریت ممکن است اقداماتی انجام دهد که حقوق کارکنان را تحت شعاع قرار دهد و به آنان آسیب برساند. کارکنان به امنیت شغلی و محیط کار ایمن نیاز دارند و ممکن است برخی اقدامات مدیران باعث نارضایتی کارکنان شود، در چنین شرایطی است که اتحادیه های کارگری برای حفظ حقوق کارکنان وارد عمل می‌شوند.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1370118

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =