کارگردان «پایتخت»: هیچ سانسوری در کار نیست / عجله نکنید سریال ادامه دارد!

کارگردان سریال پایتخت گفت: من و همکارانم از پایتخت محافظت می‌کنیم تا شسته و رفته روی آنتن برود. برخی از موارد در هنگام فیلمبرداری ضبط می‌شود که ممکن است در شرایط فعلی جامعه ایجاد حساسیت کند و آن را تعدیل می‌کنیم. این موارد عنوان سانسور به خود نمی‌گیرد.

به گزارش خبرآنلاین، به نقل از سیمافیلم، سیروس مقدم کارگردان باسابقه سینما و تلویزیون که هم اینک سریال «پایتخت۶» به کارگردانی وی از شبکه یک سیما در حال پخش است، درخصوص برخی انتقادات اخیر نسبت به این مجموعه گفت: بهتر است اول درباره واژه طنز صحبت کنم. آنچه ما از بزرگان این عرصه یاد گرفتیم این است که طنز نشان دادن واقعیت تلخ و دردناک به زبان شیرین و گزنده، اما امیدبخش است با این تعریف از طنز متوجه تفاوت طنز و هجو و هزل و... خواهیم شد. طنز، واقعیت اجتماعی است که شامل مسائل اقتصادی، فرهنگی، اخلاقی و... است.

در واقع طنز واقعیات دردناک و گاهی بسیار تلخ را با لحن شیرین و مفرح به مخاطب نشان می‌دهد و امیدبخش است. سریال پایتخت هم از بدو خلقت آن که به ۱۰ سال گذشته می‌رسد، شاکله اش بنیاد خانواده و حول محور این جامعه کوچک (خانواده) شکل گرفت و مسائل اجتماعی، اقتصادی، اخلاقی، فرهنگی و... حول این خانواده به مسائل جامعه ارتباط دارد در واقع خانواده یک نمونه کوچک کل جامعه است.

وی ادامه داد: سریالی که پس از ده سال در شش فصل تولید شده و مورد توجه مخاطب و اهل فن قرار گرفته حائز اهمیت است. دیروز نظر رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس درباره سریال را خواندم وی نیز سریال را مورد توجه مخاطب دانسته است. علت علاقه و توجه مخاطب تنها این مهم است که پایتخت آینه تمام قد جامعه است. بهتر است عزیزان به این مهم توجه کنند که «خودشکن آینه شکستن خطاست». سوال این است که پرخاشگری، دروغ و بی احترامی در جامعه امروز دیده نمی‌شود؟ عصبیت و زودرنجی وجود ندارد؟ وظیفه ما سازندگان سریال به تصویر کشیدن این حقایق و در نهایت به نقد کشیدن و تقبیح آن است.

کارگردان «پایتخت» درباره شوخی با سیاسیون در «پایتخت ۶» گفت: تصور این بوده و هست که آستانه تحمل و صبر در جامعه باید بالا برود. باید سعه صدر وجود داشته باشد؛ در همه اقشار جامعه از جمله سیاسیون و طیف همکاران. باید به شوخی‌ها و طنز «پایتخت» تنها از نگاه و زوایه شوخی نگاه کرد و از آن برداشت سیاسی نشود.

وی اضافه کرد: یکی از دلایل علاقمندی مخاطب به سریال، ناشی از این است که توانسته با شخصیت‌ها همذات پنداری کند. این شوخی‌ها در جامعه امروز دیده می‌شود؛ بسیار گسترده‌تر از آنچه در «پایتخت» به آن اشاره می‌شود. شاید یک صدهزارم این شوخی‌ها در پایتخت استفاده شده است. جالب است که خود سیاسیون این موضوع را کاملا درک کرده و به آن به عنوان شوخی و مزاح می‌نگرند.

وی درباره استفاده از این شوخی‌ها در سریال توضیح داد: این شوخی‌ها باعث می‌شود فضای تفاهم، علاقه و صمیمیت در میان سیاسیون بیشتر شده و مرزها و دیوارهای بتنی که بین مردم و مسئولین کشیده می‌شود را برداریم. سیاسیون خود را از مردم بدانند. به عقیده من سیاسیون خوشحال می‌شوند این دیوارها برداشته شده و فضای صمیمیت بیشتری میان خود و مردم شکل گیرد.

مقدم درباره برخی انتقادات به سریال گفت: بالاخره وقتی سریال می‌سازی که در این حجم مورد توجه قرار می‌گیرد اقلیت ناچیزی که درصد کمی از جامعه را تشکیل می‌دهند، سوءبرداشت دارند و سریال را برنمی تابند. آمار و ارقام نشان از اقبال بیش از ۸۰ درصد مخاطبین از مجموعه دارد. شبکه‌های خارجی و دنیا آرزو دارند که به نصف این درصد از مخاطب دست یابند. این میزان مخاطب، آمارها در تلویزیون ایران و دنیا را جابجا می‌کند. باید به منتقدین یادآور شوم که صبر کنند و زود قضاوت نکنند.

وی افزود: در فصل ۵ سریال تا قسمت ۱۲ ما را متهم به بسیاری از موارد از جمله تبلیغ سفر به ترکیه را می‌کردند، اما بالاخره متوجه شدند که این گونه نیست. در این فصل هم کمی حوصله کنند، باید بی ادبی را نشان دهیم تا ادب رخ بنماید.

کارگردان سریال پرمخاطب «پایتخت» ادامه داد: ۱۰ سال از عمر پایتخت سپری می‌شود. در این ۱۰ سال دچار تحول در اجتماع بودیم؛ تحولات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و... همه این احوالات بر روی انسان تاثیر می‌گذارد. ما نمی‌توانیم بگوییم انسان ده سال قبل هستیم که اگر بگوییم فاقد احساس و روح هستیم. خانواده نقی معمولی هم از آدم‌های این جامعه هستند، همراه با اتفاقات جامعه دچار تغییر و تحول شدند؛ به دلیل همین تحولات و تغییر رفتارها برای مردم قابل باور و دوست داشتنی هستند.

سیروس مقدم در ادامه درباره روند سریال توضیح داد: در مجموعه پایتخت شاهد خانواده و روابط آن هستیم. در خانواده بحران، تنش و بی اخلاقی دیده می‌شود همچنین افراد ممکن است به جان هم بیافتند، اما خانواده پتانسیل حل مشکلات و فائق آمدن بر آن را دارد و خوب و خوشحال کنار هم قرار می‌گیرند. ذات «پایتخت» این گونه طراحی شده است. برای بهتاش و ارسطو چالش‌هایی را در این بخش شاهد هستیم، اما این خصوصیت پایتخت است که از بحران‌ها عبور کنند و سرفراز بیرون می‌آیند. بهتاش در فصل گذشته در شرایط حمله داعش سیگاری استفاده کرد، اما وقتی پای دفاع از ناموس به میان آمد اسلحه برداشت و به سمت داعش نشانه رفت، مخاطبان را به تحمل و صبر تا پایان سریال دعوت می‌کنم.

مقدم درباره این که گفته می‌شود سریال «پایتخت» از خطوط قرمز سازمان عبور کرده است گفت: من از جمله افراد باسابقه و با تجربه در میان گروه سازنده پایتخت هستم که با سابقه ۴۱ سال در عرصه ساخت سریال و همکاری با سازمان صدا و سیما به خوبی به خطوط قرمز و محذورات آن اشراف دارم. اگر بازنشسته شوم سازمان می‌تواند مرا به عنوان ناظر پخش استخدام کند. تیم سازنده پایتخت از جمله بنده و الهام غفوری و دیگر دوستان، پایتخت را به مانند فرزند خود می‌دانیم و از آن مواظبت می‌کنیم تا به جاهای بد نرود و الفاظ بد به کار نبرد.

این کارگردان پیشکسوت تلویزیون به حذفیات مجموعه اشاره کرد و بیان کرد: من و همکارانم از پایتخت محافظت می‌کنیم تا شسته و رفته روی آنتن برود. برخی از موارد در هنگام فیلمبرداری ضبط می‌شود که ممکن است در شرایط فعلی جامعه ایجاد حساسیت کند و آن را تعدیل می‌کنیم. این موارد عنوان سانسور به خود نمی‌گیرد. ممکن است بعضی از کلمات یا دیالوگ‌ها را برای اکثریت مخاطب مناسب نبینیم؛ بنابراین ملاحظات را رعایت می‌کنیم تا سریال به سلامت روی آنتن برود و دچار سوء برداشت و سوءتعبیر نشویم؛ این به معنی سانسور نیست. این نوع اصلاحات را که به محتوای اثر لطمه نمی‌زند سانسور نمی‌دانم.

سیروس مقدم در ادامه خاطرنشان کرد: «پایتخت» با ملاحظات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی جامعه آماده می‌شود و مانند فرزندمان مراقبش هستیم. با سازمان تعامل خوبی داشته و داریم. تمام فیلمنامه توسط دوستان سازمان خوانده شد و مهدی فرجی به عنوان مشاور و نماینده سازمان با گروه همکاری دارند و همچنان هم کنار ما هستند و با هم جلو می‌رویم. وی مورد قبول ما و سازمان است و با این روش کار را مدیریت می‌کنیم و به آنتن می‌رسانیم. من خواهشم از همه دوستان این است که به این کوتاه کردن و کم و زیاد شدن‌ها با این زاویه نگاه کنند. تنها موردی که باعث دلخوری من شد قسمت ۸ سریال بود.

وی ادامه داد: تیم پایتخت از جمله خودم، الهام غفوری، محسن تنابنده، احمد مهرانفر، مهران احمدی، بهرام افشاری و... همه می‌دانیم مدیران سازمان از همه جهت تحت فشار هستند و معذوراتی دارند. می‌دانیم چه فشاری بر معاونت سیما و دیگر دوستان وارد می‌شود تا پایتخت به سلامت روانه آنتن شود برای ما قابل درک است و از حمایت شان تشکر می‌کنم.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1370312

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 17
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  6 0
  تنها سریالی که همه منتظرش میشیم پخش شه از درد ورنج مردم وخانواده ها میگه بینظیره واقعا ساده زیستن وحرف زدنشون چیه فیلمای رو بازی میکنن که همه میلیاردی زندگی میکنن از درد مردم بیخبرن باید دست چنین کارگردانی را بوسید دستشون درد نکنه همه بازیگرا فوق العاده هستن
 • IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  5 0
  عجب ،یکی میگه هست یکی میگه نیست!؟ما که سانسور نداریم،بعد انقلاب اسلامی ایران سانسور برداشته شد
 • IR ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  8 0
  ازشما سپاسگزاریم به خاطر این سریال واقعا خیلی سریال جالب وزیبایی هست به ما ارامش میدهد چون با مشکلات مبارزه میکنند وحرفها و یا گاهی دروغ از روی دوست داشتن هم میباشد.واین سریال راجالب میکند بازهم سپاس ان شاءالله موفق باشید همه شما عزیزان.
 • IR ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  3 0
  عنوان سانسور رو عوامل موثر سریال مرتب به زبان می اورند. والا کارگردان به عنوان فرمانده فیلم چنین نظری ندارد. احسنت به استاد مقدم با این روحیه عالی
 • احمد IR ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  3 0
  آقای مقدم لطفاً به هنرپیشه‌های مجموعه تان بگویید حرمت شما را نگه دارند و هرروزیکی شأن مصاحبه نکند و سانسور سانسور کند ، همه هنرپیشه‌ها یاد گرفته‌اند با مو ضع گیری اپوزیسیونی برای اونور آب رزومه جمع کنند.
 • احمد IR ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
  3 0
  سلام آخه چیزی از کثافتکاری‌هاشون مونده که سانسور کنند از دزدی، ندانم‌کاری ،جن‌گیری و بیماری کزایی و...
 • محمد RO ۰۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
  4 0
  من اولين بار است كه أين سريال را دنبال ميكنم. و آن هم اين ايام كرونايي باعث شد.و دفتي مع در نكاه كردن دارم. .. بايد به تك اك بازيكران. ونويسنده ومدير. ان. بزركترين جايزه را داد.
 • محمد IR ۰۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
  2 0
  باسلام ضمن تشکرازآقای مقدم بابت ساخت سریال پایتخت .ازطرزتفکرایشون خیلی خوشم اومد .واقعا منطقی ،روشنفکرانه وآرامبخشه.
 • احسان IR ۰۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
  8 0
  خیلی عالیه .مگه داریم مگه میشه اینقدر خوب
 • محمود GB ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
  7 0
  چقدر با اعتماد به نفس صحبت میکنه این باصطلاح کارگردان، سالها ذایقه مردم را نسبت به فیلم وسریال پایین آورده وجای بزرگان و حرفه‌ای‌ها تکیه زده وهمینطور پول که از صدا وسیما برایشان واریز میشه،،،،، دلیل این همه بی‌اعتنایی به بزرگان از جمله آقای تقوایی چیه،،،
  • IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
   1 0
   اعتماد به نفس؟!!!!تواصلا معلومه توباغ نیستی!!! به آقای سیروس مقدم می گی اعتماد به نفس داره؟! ببینید ما با کیاداریم زندگی می کنیم خدا به دادمون برسه
 • عبدالله زاده IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
  3 0
  با سلام. از عوامل سریال پایتخت کمال تشکر را دارم. واقعا تنها فیلم و سریالی که تونسته جذاب باشه و همراه با اوضاع و شرایط جامعه امروز هم قدم بشه سریال پایتخت هست.. و خانواده هارو دور هم جمع کرده . اگر از این دست سریال ها و برنامه ها پخش نشه مردم رجوع میکنند به سریالهای پوچ و بی محتوای ترکیه ای. خدا قوت عزیزان
 • مینا IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
  1 0
  با سلام وخسته نباشید خدمت اقای مقدم و همه عوامل خوب پایتخت . اقا این سریال تنها سریالی هست که همه مردم میبینند . حالا چرا عادت کردیم به جای دستت درد نکنه ودنبال ایراد بگردیم نمیدونم به نظرم این ضعف از درون خودمونه نه این سریال در ضمن هر سریالی به هر حال ممکنه نقصی داشته باشه . ولی برای سریال پایتخت خیلی کمه و ما همچنان عاشق این سریال هستیم خانوادگی
 • فریبا IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
  2 0
  بسیار سریال زیبا. دوست داشتنی.دمتون گرم.برقرار باشین
 • IR ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۱
  1 0
  پایتخت عالی وآموزنده است اگه جاهای هم سانسور شده به علت اینکه رسانه ملی رسانه ی ۸۰ میلیون نفره وخود بازیگرهایش هم نیاید جو درست کنند که چرا سانسور شده و ذهن مردم را درگیر کنن
 • عبدی IR ۰۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
  2 0
  من هم از تمام زحمت‌کشان سریال پر بیننده ی پایتخت کمال تشکر را دارم امیدوارم با تلاش اقای مقدم و همه بازیگران این سریال همچنان سالها تداوم یابد دست مریزاد خسته نباشی ملت به شادی و خنده خیلی نیاز دارند
 • IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
  2 0
  پا یتخت عالییی مثل همیشه خسته نباشید امید وارم به ساخت فصل ۷ هم برسه ممنون