آمادگی ۱۸۰ فروشگاه زنجیره‌ای و ۲۳۰۰ تخت صحرایی برای مقابله با کرونا

استاندار آذربایجان‌غربی گفت: برای شرایط حاد ادامه شیوع کرونا ۱۸۰ فروشگاه زنجیره‌ای و ۲۳۰۰ تخت صحرایی پیش‌بینی شده است

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان‌غربی در ارتباط تصویری با رئیس جمهور گفت: ️از ابتدای شیوع ویروس کرونا در استان ۱۸ جلسه ستاد استانی برگزار شده است ضمن اینکه ️۲۳۰۰ تخت بیمارستانی برای شرایط حاد احتمالی آماده شد.
وی اضافه کرد: ️اقدامات دولت تدبیر و امید در بحث بهبود شاخص های درمانی در این استان قابل تقدیر است. متوسط برخورداری از تخت بیمارستانی در استان زیر یک درصد بود که اکنون به ۱.۶ درصد رسیده است بطوریکه ️از سفر سال گذشته هیات دولت به استان تا به امروز ۹۰۰ تخت بیمارستانی به مجموع تخت های استان اضافه شده است. در حال حاضر نیز ۶۵۰ تخت بیمارستانی نیز آماده افتتاح و ۱۰۰۰ تخت دیگر نیز در دست احداث است.
وی با اشاره به اینکه ️۳ واحد تولیدی الکل و ۱۶ واحد تولید مواد ضدعفونی در استان فعالیت دارند افزود: در حال حاضر داروخانه های استان از وضعیت خوبی تقریبا برخوردارند. روزانه یک میلیون جفت دستکش در استان تولید می شود.
شهریاری خاطر نشان‌کرد: ️بیمارستانهای صحرایی در ارومیه، مهاباد و سردشت راه اندازی شده و در پیرانشهر نیز به زودی راه اندازی می شود و تعداد تخت های بیمارستان صحرائی به ۶۰۰ تخت می رسد.
استاتدار آذربایجان‌غربی بیان کرد: ️در تمام شهرهای استان استراحتگاه ایجاد شده و در حال حاضر ۳۰ بیمار بهبود یافته از کرونا در این استراحتگاه ها روند درمان را طی می کنند و ️در حال حاضر ۸۲ تخت آی سی یو و ۹۲ تخت سی سی یو و ۴۰۵ تخت اورژانس خالی داریم و خوشبختانه امکانات خوبی در این زمینه فراهم شده است.
وی افزود: ️متاسفانه ۷ پزشک و ۱۹ پرستار استان درگیر بیماری کرونا شده اند و روند درمان آنها بخوبی طی می شود.
شهریاری گفت: ️متوسط مبتلایان نسبت به جمعیت استان ۱۹.۵ است که از این لحاظ در رتبه خوب ۲۴ کشوری قرار داریم.
وی اضافه کرد: ️دو دلیل اصلی ابتلای جمعیت استان به کرونا، شهرهای آلوده استان های همجوار و مسافرت های موردی ایام عید بوده است.
وی درخصوص مشکلات استان افزود: ️ اگر چه پشتیبانی های لازم به طور جدی انجام می گیرید اما از مشکلات ما در استان در روند مدیریت بیماری کرونا، لزوم تجهیز کادر درمانی به تجهیزات پیشرفته، دستگاه ونتیلاتور برای شهرهای کم برخوردار و کوچک است و ️از دیگر مشکلات ما لزوم تامین دستگاه سی تی اسکن برای شهرهای خوی، مهاباد و ارومیه است.
وی ادامه‌داد: ️کادر پزشکی و پرستاری تلاشهای ایثارگرایانه ای دارند اما معوقات و پرداخت کارانه آنها که از سال گذشته باقیمانده امروز یک مشکل محسوب می شود و پرداخت این معوقات در این شرایط باعث تقویت روحیه این عزیزان می شود.
وی اظهارکرد: ️از دیگر نگرانی های ما، جانبازان عزیز سردشتی هستند. تدابیر لازم برای این بزرگواران اتخاذ شده است. از بیمارستان صحرائی گرفته تا تامین اقلام ضدعفونی کننده، ولی نیازمند تدابیر ویژه تری در این شهرستان هستیم.
شهریاری گفت: ️از زمان اجرای طرح فاصله گذاری به طور متوسط روزانه ۶۳ درصد ترددها کاهش یافته است. در ۸۰ محور ۸۰۰ کادر نیروی انتظامی مستقر هستند. ۱۳۶ هزار غربالگری در این محورها انجام گرفته و ۲۰ درصد در مصرف بنزین کاهش داشتیم.
وی گفت: در بحث بسیج ملی غربالگری تاکنون از جمعیت ۳ میلیون نفری تحت پوشش ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار نفر غربالگری کرونا شدند و در این خصوص در جایگاه اول کشور قرار داریم.
استاندار آذربایجان‌غربی گفت: ️در خصوص تامین اقلام ضروری نیز ۱۸۰ فروشگاه زنجیره ای استان انبارهایشان تکمیل است و تا چند ماه اقلام ضروری ذخیره شده و مشکلی از این بابت وجود ندارد.
وی ادامه‌داد: ️خوشبختانه مردم با اطلاع رسانی هایی که صدا و سیما، شبکه های اجتماعی و تبلیغات محیطی انجام گرفته همکاری لازم در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی را دارند اما اقلیتی هستند که توجهی ندارند و همین اقلیت باعث تداوم شیوع ویروس می شود.

48

کد خبر 1370767

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =