از آخرین پرواز استرا بر فراز آزادی تا گیتار ارسلان در دربی و آسیا

هواداران استقلال رویدادهای ناخوشایند زیادی را در سال 98 پشت سر گذاشتند.

عرفان حاج‌بابایی: استقلال سال 1398 را در شرایطی به پایان رساند که اتفاقات تلخ و شیرین زیادی را پشت سر گذاشته بود. از فرودین تا اسفند استقلال فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرد و هر زمان که در آستانه فتح قله بود،به ناگاه دچار لغزش شد و نتوانست به آن چه که می خواهد برسد. در ادامه مروری خواهیم داشت بر سه رویداد تلخی که در سال گذشته هواداران استقلال را به شدت ناامید و ناراحت کرد و باعث شد تا دستاورد آبی ها در هر کدام به شکل متفاوتی بر باد برود:

1) ناکامی در دربی ها

استقلال در سال 98 سه دربی را پشت سر گذاشت.دربی هایی که هر سه می توانست نام استقلال را به عنوان برنده به خود ببیند اما در نهایت آبی ها هرگز موفق نشدند که طعم پیروزی در دربی را در سال گذشته مقابل رقیب سنتی شان بچشند. ابتدا 10 فرودین 1398 استقلال تحت هدایت وینفرد شفر پا به دربی گذاشت و به لطف پنالتی چیپ فرشید اسماعیلی و روز کم فروغ سایر ستاره هایش در نهایت با یک گل تن به شکست داد. این اما پایان ناکامی آبی ها در دربی پایتخت نبود. آندره آ استراماچونی هم که پس از شفر سرمربی استقلال شده بود،31 شهریور 1398 اولین دربی خود را تجربه کرد و آن جا هم استقلالی ها در شرایطی که می توانستند با پنالتی علی کریمی در نیمه اول از حریف خود پیش بیفتند، با درخشش بیرانوند از این امر دور ماندند و در نهایت پرسپولیس با گل دقایق پایانی مهاجم جوانش،این دربی را هم مال خود کرد.

آخرین دربی سال 98 هم روی خوشی به استقلالی ها نشان نداد و در شرایطی که آبی ها با هدایت فرهاد مجیدی و در روز درخشش مهدی قایدی و ارسلان مطهری در آستانه پیروزی مقابل پرسپولیس بودند، با گل دقیقه 88 بشار رسن که روی اشتباهات متعدد دروازه بان و مدافعین این تیم به ثمر رسید یک بار دیگر پیروزی را مقابل رقیب سنتی شان از دست دادند تا این ناکامی مهم در سال 98 برای استقلال ثبت شود.

2) رفتن استراماچونی

استراماچونی شاید یکی از کوتاه ترین دوران های حضور روی نیمکت استقلال را تجربه کرد. او فقط نیم فصل سرمربی اسقلال بود اما در همین مدت کوتاه چنان تحولی در استقلال ایجاد کرد که جدایی اش برای استقلالی ها شاید نه فقط تلخ ترین اتفاق سال 98 بلکه یکی از تلخ ترین اتفاقات تاریخ این باشگاه بود. استراماچونی تیم از هم گسیخته ای را تحویل گرفت که مدیران قابل اتکایی نداشت و کاپیتان های آن هم مشغول تسویه حساب های شخصی با یک دیگر بودند. او اما انقلابی را در استقلال کلید زد و با آوردن بازیکنانی جوان و جدید به استقلال و با بهره گیری از سیستمی غیرمنتظره،دوران شکوه استقلال را کلید زد. آن ها به مرور اوج گرفتند و بالا آمدند و با کسب عنوان بهترین خط حمله لیگ حتی صدر جدول را هم به تصاحب خود درآوردند.

بیشتر بخوانید: سال 98 بر استقلال چگونه گذشت؟

با این حال درست چند روز پس از برد مهم استقلال مقابل شهرخودرو در حضور 60 هزار هوادار در استادیوم آزادی،گویی که رویای شیرین آبی ها با استرا به پایان رسید و مربی خوشتیپ ایتالیایی برای همیشه تهران را ترک کرد و استقلالی ها دیگر بعید می دانند که خاطرات روزهای خوب حضور استراماچونی روی نیمکت آبی با مربی دیگری تکرار شود.

3) پرچم اشتباه علیه گیتار ارسلان

یکی از موفق ترین خریدهای استقلال در فصول مختلف نقل و انتقالات در همین زمستان اخیر رخ داد. جایی که آبی ها توانستند امیرارسلان مطهری،مهاجم ریزنقش و گلزن تیم ذوب آهن را به جمع نفرات خود اضافه کنند. مطهری از همان ابتدا و با دوبار گلزنی در بازی پلی آف لیگ قهرمانان آسیا مقابل الریان نشان داد چه مهاجم قابلی است. او سپس در لیگ مقابل نفت مسجدسلیمان هم گل زد اما اوج کار او در شهرآورد پایتخت بود.در روزی که شیخ دیاباته به دلیل مصدومیت این بازی را از دست داده بود،مطهری از ابتدا برای استقلال بازی کرد و دو گل تیمش را وارد دروازه بیرانوند کرد.

استقلالی ها دیگر بعید می دانند که خاطرات روزهای خوب حضور استراماچونی روی نیمکت آبی با مربی دیگری تکرار شود.

چند روز پس از دربی تهران اما بدشانسی به ارسلان رو کرد و در بازی حساس تیمش مقابل الاهلی عربستان و در شرایطی که تک گلش تا آخرین لحظات مسابقه با 2 گل حریف عربستانی پاسخ داده شده بود، او توانست با شلیکی فوق العاده و مهارنشدنی دروازه الاهلی را باز کند و به خوشحالی معروف خود یعنی همان گیتار زدن بپردازد اما چند ثانیه بعد تصمیم عجیب و نادرست کمک داور در آفساید گرفتن این گل،باعث شد تا گل زیبای مطهری پژمرده شود و استقلال در شرایطی که مستحق کسب امتیاز از آن بازی بود،با دست خالی زمین را ترک کند.

254 43

کد خبر 1370910

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =